مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران:

خللی در همکاری ایران و کوبا برای ساخت واکسن ایجاد نشده است/ فرانسه هم در مطالعات واکسن ایرانی-کوبایی حضور دارد

۱۴۰۰/۰۴/۲۱ - ۱۵:۱۰ - کد خبر: 314583
خللی در همکاری ایران و کوبا برای ساخت واکسن ایجاد نشده است/ فرانسه هم در مطالعات واکسن ایرانی-کوبایی حضور دارد

سلامت نیوز: مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران گفت: قرار بود کوبا ابتدا واکسن را به ما برساند و سپس در صدد انتقال تکنولوژی ساخت واکسن به ایران برآید، البته هر دوی این کارها انجام شده و امروز ما آن چیزی را که باید به ما داده می‌شد، تحویل می‌گرفتیم.

به گزارش سلامت نیوز، آمیتیس رمضانی در گفت‌وگو با آنا، در خصوص شایعاتی که درباره واکسن ایرانی و کوبایی بیان شده است و اظهاراتی که به مقامات کوبایی نسبت می‌دهند، گفت: واکسن پاستور واکسن مشترک با کشور کوبا بوده و همچنان هم خواهد بود، پس همانطور که مقرر شده بود این واکسن باید فاز سوم مطالعات بالینی خود را در ایران و کوبا طی کند.

وی ضمن بیان اینکه قرار ما با کوبا این بود که ابتدا واکسن به ما برسانند و سپس در صدد انتقال تکنولوژی ساخت واکسن به ایران برآییم، اظهار کرد: هر دوی این کارها انجام شده است و امروز ما آن چیزی را که باید تحویل می‌گرفتیم تحویل گرفته‌ایم و آن چیزی را که باید تولید می‌کردیم تولید کرده‌ایم و تا الآن هیچ مشکلی پیش نیامده است.

مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران در ادامه بیان کرد: تا الان هیچ مشکلی در چرخه این واکسن مشترک پیش نیامده و حتی هیچ کدام از طرفین اعتراضی نداشتند و همه چیز بر روال انجام می‌گرفته است. بنابراین ما ۱۱۵ هزار دزی را که وعده داده‌ بودیم به وزارت بهداشت تحویل دادیم که البته چگونگی توزیع آن به وزارت بهداشت مربوط است نه ما، از آن سو در حال تولید هستیم و از سوی دیگر وارداتی را که باید از کوبا داشته باشیم داریم.

رمضانی ضمن بیان اینکه تحقیقات تنها مابین ایران و کوبا صورت نمی‌گیرد و انستیتو پاستور فرانسه هم در این مطالعات حضور دارد، گفت: هرگز این طور نبوده که خودمان بسازیم و خودمان تایید کنیم و خودمان از خودمان تعریف کنیم، هر فعالیتی در این راستا زیر نظر دو سازمان معتبر جهانی انجام می‌گیرد.

وی افزود: در تمام مدت اقدامات منظم و روی روال بوده و دلیل اظهاراتی را که برخی عنوان می‌کنند نمی‌دانم، این اظهارات می‌تواند از روی نادانی، غرض‌ورزی یا سبک‌مغزی صورت گرفته باشد، اما تمام تلاش‌های ما استاندارد علمی داشتند و همکاری ما با کوبا در انستیتو پاستور به یک یا دو سال محدود نمی‌شود، بلکه ما سال‌ها است که با کوبا کار می‌کنیم و تجربه خوبی در همکاری با آن‌ها داریم.

مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران ضمن بیان اینکه انسان‌ها باید شرایط مملکت و پاندمی کرونا در جهان را درک و بعد اظهارنظر کنند، گفت: نباید در این شرایط جو روانی کشور را متشنج کرد، باید تمرکزمان را بر سلامت مردم بگذاریم، در حالی که ما توانسته‌ایم زیر ۵ درصد جامعه را واکسینه کنیم و این بسیار اسف‌ناک است، نباید جو کشور را متشنج کنیم و از این هم بیشتر جا بمانیم.

وی در پایان گفت: باید اجازه دهیم که مردم از واکسنی که نتایج خوبی بدست آورده است استفاده کنند و مطمئن باشند که هیچ خللی در همکاری ما و کوبا وارد نشده است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.08079s, 19q