تأمین ۷۱.۹ درصد مواد دارویی کشور با ۱۵۰ میلیون دلار ارز

۱۴۰۰/۰۵/۲۶ - ۱۳:۰۰ - کد خبر: 316323
تأمین ۷۱.۹ درصد مواد دارویی کشور با ۱۵۰ میلیون دلار ارز

سلامت نیوز: رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی، در ارتباط با وضعیت تأمین ماده مؤثر دارویی در کشور و چالش‌های شرکت‌های فراملیتی، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش سلامت نیوز ، فرامرز اختراعی در گفتگو با مهر، در خصوص صرفه جویی ارزی صنعت مواد موثره دارویی، گفت: ما با کمتر از ۱۵۰ میلیون دلار مصرف ارز قادریم بر اساس آمار ۷۱.۹ درصد مواد دارویی کشور را تولید کنیم و جالب است که برای مابقی داروها بیش از ۱.۵ میلیارد دلار ارز مصرف می‌کنیم که این نشان دهنده صرفه جویی ارزی بسیار عظیمی در حوزه تولیدی این سندیکا دارد.

وی ادامه داد: وقتی از خودکفایی صحبت می‌کنیم یعنی خودکفایی ارزشی نه خودکفایی تعدادی بنابراین هیچ نوع خطایی در محاسبه ما وجود ندارد.

اختراعی گفت: از جمله دیگر موفقیت‌های صنعت مواد موثره و بسته بندی می‌توان به آن اشاره کرد، این است که تقریباً ۱۰۰ درصد نیازهای بسته بندی دارویی را در داخل تولید می‌کنیم و این موضوع در کشور رؤیا بود ولی امروزه در حوزه بسته بندی از پیچیده‌ترین ویال ها، شیشه آمپول، انواع کپ، شیشه شربت، پوکه کپسول و هر چیزی که به عنوان بسته بندی دارویی مصرف می‌شود در داخل کشور تولید می‌کنیم و خودکفایی را به صد در صد رسانده‌ایم.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی اظهار داشت: امروزه ما خوشحالیم که در حوزه تولید مواد جانبی دارو که مصارف بسیار حجیم و سنگینی دارد پیشرفت‌های خوبی داشتیم، صدها قلم ماده جانبی از جمله مواد معدنی مانند پودر تالک، پودر کربنات کلسیم و پی وی پی که در این زمینه به عنوان دومین کشور در دنیا بودیم که توانستیم این ماده را تولید کنیم به رشد خوبی رسیده‌ایم. امروزه مدرن ترین کمپانی‌ها را برای تولید این ماده داریم که با فشار ۱۲۰ اتمسفر این محصول تولید می‌شود.

اختراعی ادامه داد: به زودی در حجم انبوه پیچیده‌ترین مولکول‌های شیمیایی که مواد استاندارد تحت عنوان ناخالصی‌ها و رفرنس استانداردها که برای اندازه گیری ناخالصی و خلوص دارو مورد محک هستند را با همکاری دانشگاه شهید بهشتی تولید خواهیم کرد. البته چند شرکت خصوصی هم این فعالیت را شروع و به تولید رسیده‌اند که در این زمینه جلساتی را نیز با آزمایشگاه‌های مرجع کنترل غذا و دارو داشته‌ایم که تائیدیه ها و رگولاتوری این محصولات را نیز با کمک دانشمندان این حوزه نهایی کنیم تا از لحاظ قانونی، روش‌های اعتبارسنجی تولید را هم بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی تثبیت نمائیم و بنده مفتخرم همکار دوستانی هستم که پیچیده‌ترین مولکول‌های شیمیایی را تولید می‌کنیم ولی علت را نمی دانم چرا به این شدت مورد تهاجم یکسری عناصری قرار می‌گیریم که منافع این فعالیت‌ها کاملاً نصیب یک مشت دلال حاشیه‌ای می‌شود که جز خیانت‌های اقتصادی به کشور هیچ چیزی نداشتند.

وی افزود: شرکت‌های فراملیتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تصویب طرح ژنریک در سال ۵۸ مجبور شدند که کارخانجات خود را رها کنند و کشور را ترک کنند، البته بعدها توانستند پول‌های سنگین‌تری در دادگاه لاهه از ایران اخذ کنند.

اختراعی ادامه داد: این کارخانجات پس از انقلاب بر اساس طرح ژنریک هیچ الزامی نداشتند تا مواد اولیه یا مواد جانبی را از کمپانی‌های فراملیتی خرید و قیمت دارو را به شدت تحت کنترل خود در آوردند و از جهت رساندن دارو به مصرف کننده موفقیت‌های ویژه ای داشتند که ما سرانه مصرف در سال ۵۷ که ۵۲ دلار بود به ۱۳ و ۶ دهم دلار در سال ۶۸ رساندیم یعنی شیب نزولی بی نظیر و این موفقیت کشور ما به عنوان اولین کشور مجری طرح ژنریک به حدی بود که ۵ سال بعد آمریکایی‌ها این طرح را از کشور ما کپی کردند ولی شرکت‌های فراملیتی از بازار خوب ایران نتوانستند چشم پوشی کنند و از دهه ۷۰ به بعد با همکاری برخی مسئولین نظام دارویی کشور که تعارض منافع داشتند، موفق شدند دوباره داروهای خودشان را با نام داروی برند یا تحت لیسانس وارد کشور کنند.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی گفت: عنوان داروی تحت لیسانس یک بیماری جدید است که شرکت‌های دارویی ما را که توان تولید داروها را داشتند بعد از ۵۰ سال مجبور کرده است که داروی آماده آنها را بسته بندی کنند و با قیمت‌های چند ده برابری در بازار عرضه نمایند و خسارت‌های اقتصادی بسیار سنگینی به بازار مصرف دارویی کشور وارد نماید. البته شرکت‌های خارجی به این بسنده نکردند و می‌خواهند به مواد موثره دارو ورود کنند و اگر بتوانند شرکت‌های تولید مواد موثره را متوقف کنند در واقع همه صنعت دارو را به خود وابسته خواهند کرد چون این صنعت، صنعت زیرساختی دارو است و تمام تلاش خود را دارند تا به این صنعت ضربه بزنند که ما قاطعانه با حرکت موزیانه این افراد فاسد مقابله خواهیم کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.89678s, 20q