رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از واکسیناسیون 27.46 درصدی افراد بالای 18 سال در کشور خبر داد.

سلامت نیوز: رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از واکسیناسیون 27.46 درصدی افراد بالای 18 سال در کشور خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، محمدمهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تصمیم بر آن شده که پوشش دو نوبت واکسیناسیون معلمین و سایر کارکنان مدارس تا قبل از آغاز مهرماه به پایان برسد، در مورد اساتید دانشگاه ها نیز به همین منوال خواهد بود و امیدواریم سال تحصیلی جدید با اطمینان خاطر بیشتری آغاز شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر صحت و سقم آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت که پوشش واکسیناسیون نوبت اول در ایران را 13 درصد اعلام کرده است، بیان کرد: به نظر می رسد که گزارشی که توسط سازمان جهانی بهداشت اعلام شده است، دقیق نبوده و تا تاریخ 25 مرداد 1400 (16 اگوست) از حدود 60 میلیون جمعیتی که لازم است برای آنها واکسیناسیون انجام شود، دقیقا 15 میلیون و 454 هزارو 351نفر نوبت اول و 4 میلیون و 381هزار و 288 نفر نیز دو نوبت واکسن را دریافت کرده اند که اگر جمعیتی از کشور را که باید واکسینه شوند (جمعیت بالای 18 سال) 60 میلیون نفر در نظر بگیریم، این پوشش 25.75 درصد می شود و اگر کل جمعیت کشور را محاسبه کنیم، با بیش از 84 میلیون نفر جمعیت، این درصد 18.18 درصد است و به دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران و منطقه امرو اطلاع داده شده تا گزارش خود را اصلاح کنند.
 
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: لازم به ذکر است که تا صبح امروز 30 مرداد، 16 میلیون و 476 هزارو 257 نفر نوبت اول و 5 میلیون و 531 هزار و 257 نفر دو نوبت واکسن را دریافت کرده اند. یعنی تاکنون 22 میلیون و 7514  دُز واکسن در کشور تزریق شده است.

گویا اضافه کرد:پوشش فعلی واکسن 27.46 درصد در میان جمعیت بالای 18 سال و در کل کشور 19.38 درصد است. این در حالی است که در شرایط تحریم و دسترسی بسیار محدود به واکسن، این پوشش حاصل شده است.
 
تلاش شبانه روزی کادر بهداشتی کشور برای واکسیناسیون مردم
 
وی  اظهار کرد: تمامی کادرهای بهداشتی در طول مدت اخیر هر روز به صورت دو شیفته و در بعضی مناطق به صورت شبانه روزی، عملیات واکسیناسیون را در سراسر کشور حتی در دورافتاده ترین نقاط با کمک سایر سازمان‌ها از جمله نیروی مقاومت بسیج و مرکز فوریت های پزشکی کشور و .. انجام داده‌اند و این حاصل تلاش همگانی در سطح کشور بوده که علیرغم تحریم ها و محدودیت‌ها به انجام رسیده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت متذکر شد:‌نکته جالب توجه روند واکسیناسیون در کشورمان آن بوده که ما پرخطرترین و مسن ترین گروه های جمعیتی و مهمترین مشاغل در معرض خطر را برای واکسیناسیون تحت پوشش قرار داده‌ایم.
 
پوشش 70 درصدی واکسیناسیون زندانیان 
 
وی عنوان کرد: باید به اطلاع مردم عزیز کشورمان برسانیم که واکسیناسیون زندانیان کشور با پوششی بالای 70 درصد تاکنون ادامه یافته و از همه مهمتر اینکه در زندان های بزرگتر مانند زندان های استان البرز و تهران نوبت اول واکسیناسیون به پایان رسیده و نوبت دوم از هفته گذشته آغاز شده است، شاید کمتر کشوری بتواند ادعا کند که این اقدام را با وجود اینهمه محدودیت دسترسی به واکسن، انجام داده است.
 
تکمیل واکسیناسیون معلمین و سایر کارکنان مدارس تا قبل از آغاز مهرماه
 
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تصمیم بر آن شده که پوشش دو نوبت واکسیناسیون معلمین و سایر کارکنان مدارس تا قبل از آغاز مهرماه و سال تحصیلی جدید، به پایان برسد، در مورد اساتید دانشگاه ها نیز به همین منوال خواهد بود و امیدواریم سال تحصیلی جدید با اطمینان خاطر بیشتری آغاز شود.
 
گویا تاکید کرد: تیم‌های کارشناسی در حال بررسی واکسیناسیون دانش‌آموزان دارای بیماری‌های زمینه‌ای و پرخطر و انتخاب مناسب ترین واکسن برای آنها هستند. در کنار اینها واکسیناسیون گروه‌های متعددی از مشاغل پرخطر نیز در دست انجام است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =