نقش نوشیدن قهوه در حفظ سلامت و تقویت عضلات

۱۴۰۰/۰۶/۰۱ - ۱۴:۰۰ - کد خبر: 316547
نقش نوشیدن قهوه در حفظ سلامت و تقویت عضلات

سلامت نیوز:مطالعات جدید محققان ژاپنی نشان می‌دهد نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح در حفظ سلامت و تقویت عضلات نقش دارد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا؛ به از دست رفتن و زوال توده ماهیچه‌های اسکلتی بدن به دلیل پیری سارکوپنیا گفته می‌شود. به مرور زمان و با افزایش سن، حجم و قدرت عضلات کاهش می‌یابد. استحکام عضلات یکی از مهمترین نشانه‌های بدن سالم است. با تضعیف عضلات، اندام‌های داخلی بدن و به ویژه استخوان‌ها آسیب پذیر می‌شوند.


معمولا توده عضلانی پس از ۵۰ سالگی، حدود ۱.۵ درصد در سال کاهش می‌یابد، این میزان پس از ۶۰ سالگی به ۳ درصد در سال می‌رسد. از دست‌دادن توده عضلات علاوه بر کاهش توانایی و قدرت انجام فعالیت‌های روزانه، احتمال شکستگی استخوان‌ها را نیز پس از زمین خوردن افزایش می‌دهد. محققان به سالمندان توصیه می‌کنند که برای جلوگیری از کاهش حجم و قدرت عضلات، پروتئین‌های گیاهی و حیوانی مصرف کنند.


مطالعات جدید نشان می‌دهد نوشیدن قهوه صبحگاهی نیز نقش موثری در تقویت عضلات دارد. بر اساس این مطالعات ژاپنی، مصرف قهوه مانع از سارکوپنی می‌شود. در این مطالعه ۶ هزار و ۳۶۹ شرکت کننده ۴۵ تا ۷۴ سال از نظر میزان دفعات نوشیدن قهوه در روز، توده عضلانی اسکلتی و قدرت عضلات در گرفتن اشیا بررسی شدند. نتایج نشان داد مصرف قهوه به صورت متعادل، میزان توده عضلانی اسکلتی را افزایش می‌دهد، همین امر در افزایش تحرک نقش دارد.


محققان احتمال دادند مصرف قهوه و تقویت عضلات به دلیل کاهش التهاب باشد، ولی مطالعات حیوانی صورت گرفته این مورد را تایید نکرد؛ بنابراین هنوز دلیل اصلی این ارتباط مشخص نیست. در ادامه آمده مصرف افراطی قهوه به هیچ وجه تایید نمی‌شود و مصرف یک فنجان برای تقویت عضلات کافی است.

استحکام عضلات یکی از مهمترین عوامل طول عمر محسوب می‌شود. استفاده از دارو برای افزایش حجم عضلات روش نادرستی است و اثرات سوء دارد؛ در مقابل ورزش‌های کششی و استقامتی و استفاده از موادغذایی طبیعی برای استحکام عضلات توصیه شده است.


لوبیا، ماست، روغن زیتون، گوشت آهو، پنیر، سیب، گوشت گاو و گوساله، عدس، اسفناج، برنج قهوه‌ای، صدف، بادام، سیب زمینی، مرغ، موز، تخم مرغ، بلغور جوی دوسر، ماهی، گوشت بوقلمون، شیر، انواع توت، دانه کتان، آجیل، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، پرتقال، هویج، آب، گردو و چای سبز برخی از مواد غذایی موثر در تقویت عضلات به شمار می روند.

مطالعات محققان دانشگاه ایندیانای آمریکا نشان می‌دهد که مکمل روغن دریایی نیز در بهبود آسیب دیدگی عضلات هم در سالمندان و هم در ورزشکاران موثر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.22373s, 20q