چهارشنبه ۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
کد خبر: 316644

شب ادراری در کودکان امری طبیعی است اما اگر بعد از 5 سالگی همچنان ادامه داشته باشد خانواده‌ها باید با پزشک مشورت کنند.

علت شب‌ادراری در کودکان چیست؟

سلامت نیوز:شب ادراری در کودکان امری طبیعی است اما اگر بعد از 5 سالگی همچنان ادامه داشته باشد خانواده‌ها باید با پزشک مشورت کنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، شب ادراری به حالتی گفته می‌شود که در هنگام خواب ناخواسته رختخواب خود را خیس می‌کند.
شب ادراری آسیب شدیدی به اعتماد به نفس کودک می‌زند و آرامش زندگی خانوادگی را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد. متخصصان معتقداند تمام کودکان ۵ ساله و بزرگتری که دچار شب ادراری هستند، نیاز به درمان دارند.


شب ادراری کودکان امری طبیعی است

از آنجا که رفتن به سرویس بهداشتی معمولاً در بازه سنی دو تا چهار سال به کودک آموزش داده می‌شود اما مدت زمانی طول می‌کشد تا کودک بتواند مثانه را کامل تحت کنترل خود در آورد.
برخی کودکان به دلیل استرس یا ترس و نگرانی دچار مشکل شب‌ادراری می‌شوند اما با بالا رفتن سن و بلوغ سیستم بدن احتمال شب ادراری در کودکان کاهش می‌یابد.


تقریباً تمام کودکان تا دوران نوجوانی یا بسیار زودتر با این مشکل خجالت‌آور خداحافظی می‌کنند. اما اکثر کودکانی که مدرسه می‌روند و جای خود را خیس می‌کنند، دچار شب ادراری اولیه هستند و هرگز نتوانسته‌اند مثانه را شب‌ها کنترل کنند. البته سابقه خانوادگی نیز نقش مهمی در بی‌اختیاری شبانه کودکان دارد.


دلایل اصلی شب ادراری در کودکان

مثانه به قدر کافی کشیده نمی‌شود تا تمام ادرار را در طول شب نگه دارد.
شب‌ها ادرار بسیار زیادی تولید می‌شود.
کودک هنگامی که مثانه پیام پر شدن را به مغز می‌فرستد، از خواب بیدار نمی‌شود.
برخی کودکان هنگام ارسال پیام پر بودن مثانه از خواب بیدار نمی‌شوند یا زمانی بیدار می‌شوند که دیگر دیر شده است در خصوص این کودکان باید به آنها آموزش داده شود تا قبل از خواب حتما مثانه خود را خالی کنند و از نوشیدن مایعات قبل از خواب خودداری کنند.


درمان شب ادراری در کودکان

مشکل شب ادراری اکثر کودکان به مرور زمان برطرف می‌شود، اما برای این‌که به برطرف شدن این مشکل کمک کنید در طول روز به اندازه کافی به کودکان مایعات بدهید و یک ساعت قبل از خواب مانع نوشیدن مایعات شوید.


نوشیدنی‌های حاوی کافئین، مانند نوشابه، چای، قهوه یا شکلات داغ، به کودک ندهید، چون این نوشیدنی‌ها نیاز به ادرار کردن را افزایش می‌دهد.
از فرزندتان بخواهید که در طول روز مرتب به دستشویی برود. مطمئن شوید که فرزندتان قبل از خواب به دستشویی رفته است و می‌تواند در طول شب نیز راحت به دستشویی برود.


کودک را شب‌ها از خواب بیدار نکنید یا او را بغل نکنید و به دستشویی نبرید، این کار در درازمدت کمکی به او نخواهد کرد.
در پایان خاطر نشان شویم شب ادراری مشکلی نیست که یک یا دو روزه برطرف شود از این‌رو خانواده باید صبور باشند و اجازه دهند فرایند تکامل مثانه برای جلوگیری از شب ادراری به صورت طبیعی تکمیل شود. به هیچ عنوان کودکان را بعد از شب ادراری سرزنش نکنید و با او با ملایمت رفتار کنید تا سرخورده نشود.
لازم است به کودکان اطمینان داده شود که هیچ مشکلی در آنها وجود ندارد و ممکن است برای هر کودکی لاین اتفاق بیفتد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =