همانطور که «رنگ رخسار خبر می‌دهد از سرّ درون»، ناخن‌ها نیز می‌توانند حرف‌های زیادی در مورد وضعیت سلامت شما بگویند. تغییر در ظاهر، بافت یا شکل ناخن‌ها نشان‌دهنده کمبود مواد مغذی است.

با این سه ویتامین ناخن‌های مستحکم و قوی داشته باشید

سلامت نیوز: همانطور که «رنگ رخسار خبر می‌دهد از سرّ درون»، ناخن‌ها نیز می‌توانند حرف‌های زیادی در مورد وضعیت سلامت شما بگویند. تغییر در ظاهر، بافت یا شکل ناخن‌ها نشان‌دهنده کمبود مواد مغذی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی به رشد، تشکیل و قوّت سلول‌های ناخن کمک می‌کنند. در این مطلب سه ویتامین و ماده مغذی به شما معرفی می‌شود که برای داشتن ناخن‌های سالم و زیبا می‌توانید از آنها استفاده کنید.

 ۱.آهن

از آنجا که اکسیژن برای سلامت ناخن‌ها مورد نیاز است، کمبود آهن یا کم‌خونی می‌تواند منجر به ایجاد شیارهای عمودی در سطح ناخن شود یا ناخن های شما را مقعر یا قاشقی شکل کند. بدن شما آهن موجود در غذاهای حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم مرغ را بهتر از غذاهای گیاهی مانند سبزیجات تیره، بادام زمینی، دانه‌ها، لوبیا و سایر غذاهای غنی شده جذب می‌کند.

۲.زینک

روی یا زینک برای رشد ناخن‌ها ضروری است. مصرف ناکافی روی در انحطاط صفحه ناخن شما مؤثر است و باعث ظاهرشدن لکه‌های سفید روی ناخن‌ها می‌شود. پروتئین‌های حیوانی (مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم مرغ)  یک راه عالی برای دریافت زینک کافی از طریق رژیم غذایی هستند، اگرچه برخی از غذاهای گیاهی (مانند سویا، نخود، لوبیا سیاه، آجیل به‌ویژه بادام و بادام هندی و دانه‌ها) نیز حاوی این ماده معدنی هستند.

میزان توصیه‌شده برای مصرف زینک، برای مردان و زنان به ترتیب ۱۱ میلی‌گرم و ۸ میلی‌گرم در روز است.

۳. بیوتین

بیوتین یک ویتامین ب کمپلکس است که با نام‌های ویتامین ۷B یا ویتامین H هم شناخته می‌شود. این ویتامین به رشد سلولی سالم و متابولیسم اسیدهای آمینه سازنده پروتئین (که برای رشد ناخن ضروری هستند)، کمک می‌کند. میزان مصرف بیوتین توصیه‌شده برای بزرگسالان ۳۰ میکروگرم در روز است.

سخن آخر

در حالی که مصرف انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی در رژیم غذایی به رشد و حفظ سلامت ناخن‌کمک می‌کند، شواهد نشان می‌دهد که مکمل‌ها به این اندازه تأثیرگذار نیستند. اما بیوتین در این زمینه استثنا بوده و مکمل‌های این ویتامین در روند بازسازی ناخن‌های شکننده مؤثر است.

به طور کلی، اگر می‌خواهید ناخن‌های قوی و براق داشته باشید، حتما انواع میوه، سبزیجات، آجیل و دانه‌ها و همچنین پروتئین کافی و اسیدهای چرب امگا ۳ را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =