تزریق بوتاکس یک درمان محبوب است که به دلیل توانایی آن در کاهش چشمگیر چین و چروک در مدت زمان کوتاهی رایج شد. سم بوتولینوم برای هدف قرار دادن و ریلکس کردن ماهیچه‌هایی که باعث ایجاد چین و چروک‌های نامطلوب در نواحی مختلف صورت می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین جالب است بدانید که از بوتاکس می‌توان برای درمان میگرن مزمن، تنبلی چشم، بی‌اختیاری مثانه و لرزش چشم نیز استفاده کرد!

تزریق بوتاکس در شمال تهران (قیطریه، اندرزگو و ولنجک)

سلامت نیوز: تزریق بوتاکس یک درمان محبوب است که به دلیل توانایی آن در کاهش چشمگیر چین و چروک در مدت زمان کوتاهی رایج شد. سم بوتولینوم برای هدف قرار دادن و ریلکس کردن ماهیچه‌هایی که باعث ایجاد چین و چروک‌های نامطلوب در نواحی مختلف صورت می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین جالب است بدانید که از بوتاکس می‌توان برای درمان میگرن مزمن، تنبلی چشم، بی‌اختیاری مثانه و لرزش چشم نیز استفاده کرد!

بوتاکس چیست؟

سم بوتولینوم، یک داروی شل کننده عضلات است و برای درمان چین و چروک است که به پوست تزریق می‌شود. با تزریق این سم به عضله، انقباضات بیش از حد آن عضله را کاهش می‌دهد و از عمیق شدن خطوط ریز جلوگیری می‌کند. این یک درمان بسیار ایمن است، اما انتخاب یک پزشک معتبر و دارای صلاحیت برای انجام تزریق بوتاکس بسیار حائز اهمیت است.

با تزریق بوتاکس چه نواحی را می‌توان درمان کرد؟

اصولا رایج‌ترین نواحی درمانی برای کاهش چین و چروک عبارتند از: خطوط پنجه کلاغی (خطوط خارجی اطراف چشم)، گلابلا (بین چشم‌ها) و پیشانی. نواحی دیگر از جمله "خطوط بانی" (خطوط روی بینی)، خط فک، چانه و گردن نیز ممکن است با بوتاکس درمان شوند. بوتاکس استفاده های دیگری نیز دارد و حتی می‌توان از شل کننده‌های عضلانی برای درمان تعریق زیاد و دندان قروچه نیز استفاده کرد.

انتخاب پزشک مناسب

از مراجعه به اشخاصی که هیچ آموزشی ندارند یا فقط یک دوره آموزشی کوتاه مدت گذرانده‌اند خودداری کنید. مطمئن شوید فردی که تزریق بوتاکس شما را انجام می‌دهد دارای صلاحیت و تجربه کافی باشد. فردی که بوتاکس را انجام می‌دهد باید پزشک ماهری باشد که استانداردهای تعیین شده در آموزش، مهارت و بیمه را داراست.

هنگام ملاقات با پزشک، در مورد این موارد سوال بپرسید:

  • آموزش‌، مدارک و تجربه آنها
  • نام محصول، دارای مجوز هست یا خیر، و چگونه و کجا ساخته شده است.
  • هر گونه خطرات یا عوارض جانبی احتمالی
  • در صورتی که مشکلی پیش آید چه می‌شود.
  • چه پوشش بیمه‌ای دارند.

چه زمانی نمی‌توانید از بوتاکس استفاده کنید؟

در شرایط خاص، تزریق بوتاکس توصیه نمی‌شود، از جمله در موارد زیر:

  • عفونت پوستی دارید.
  • ناخوش احوال هستید.
  • دارای بیماری عصبی عضلانی هستید.
  • داروهای خاصی مصرف می‌کنید.
  • باردار یا شیرده هستید.

بعد از بوتاکس چگونه از صورتم مراقبت کنم؟

در حالی که انجام تزریق بوتاکس ممکن است زمان زیادی طول نکشد، اما باید به خاطر داشته باشید که نتایج درمان ممکن است 3 تا 14 روز طول بکشد تا اثر کامل خود را نشان دهد. در این مدت، رعایت برخی اقدامات احتیاطی و مراقبت از صورتتان بسیار مهم است. از روز اول، باید چند تمرین ساده صورت را انجام دهید. این تمرینات شامل اخم، لبخند و چشمک زدن است. انجام این تمرینات باعث می‌شود بوتاکس سریع‌تر به گیرنده‌های عصبی که عضلات را شل می‌کنند، برسد، که می‌تواند ظاهر چین و چروک‌ها را زودتر کاهش دهد!

هنگام شستن صورت، باید ملایم تر از حالت عادی باشید. از استفاده از لایه بردارها خودداری کنید و از آب داغ استفاده نکنید. در عوض، از آب ولرم و یک پاک کننده سبک استفاده کنید. در حالی که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و برنزه شدن بر درمان بوتاکس شما تأثیر نمی گذارد، آسیب UV باعث ایجاد چین و چروک بیشتر در دراز مدت می شود، بنابراین ما به شدت توصیه می‌کنیم که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید و همیشه به طور منظم از ضد آفتاب استفاده کنید. (برگرفته از سایت کلینیک زیبایی لیا)

مدت زمان تزریق چقدر است؟

به طور معمول، اثرات درمان شما بین 3 تا 6 ماه ادامه خواهد داشت. پس از انجام درمان‌های منظم برای مدت زمان طولانی، مزایای تزریق بوتاکس ممکن است به دلیل تمرین "عضلات" برای شل شدن و کاهش علائم چین و چروک، طولانی‌تر بماند.

برخی عوامل دیگر وجود دارند که بر طول اثر درمان شما تأثیر می‌گذارد. عواملی مانند سن، رژیم غذایی، وضعیت فعلی پوست، قرار گرفتن در معرض آفتاب، تمرینات صورت و درمان‌های قبلی صورت، اثر بوتاکس را طولانی‌تر می‌کنند.

تزریق بوتاکس چه خطراتی دارد؟

این نوع تزریقات دارای بیش از 15 سال مطالعات بالینی است و برای استفاده در 96  کشور جهان تأیید شده است. علاوه بر این، بوتاکس در بیش از 495 مقاله علمی و پزشکی مورد بررسی قرار گرفته که در آن بی خطر و موثر ذکر شده است. با این حال، باید بدانید که ممکن است بوتاکس عوارض جانبی هم داشته باشد.

افتادگی پلک و ابرو و همچنین تورم، در خط اخم، خطوط پنجه کلاغی و خط پیشانی تجربه شده است. سایر عوارض جانبی می‌تواند شامل خشکی چشم ، دوبینی یا تاری دید و کاهش بینایی باشد. خشکی دهان و ناراحتی جزئی در محل تزریق نیز ممکن است ایجاد شود. سردرد، گردن درد و احساس خستگی از دیگر عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس است. اگر بعد از درمان دچار عوارض شدید، با متخصص تماس بگیرید.

بعد از تزریق از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

پس از درمان، موارد خاصی وجود دارد که نباید انجام دهید. باید از مالیدن بیش از حد یا ماساژ صورت خودداری شود. برای کمک به کاهش هرگونه درد یا کبودی، می‌توانید یخ را برای مدت محدودی روی ناحیه تزریق شده استفاده کنید- فقط مطمئن شوید که یخ را مستقیما روی پوست خود نگه ندارید. داروهایی مانند ایبوپروفن و آسپرین بدلیل ویژگی‌های رقیق کننده خون می‌توانند کبودی را بدتر کنند، بنابراین از مصرف آنها خودداری کنید.

حداقل 4 ساعت پس از درمان، دراز نکشید. این ممکن است منجر پخش شدن بوتاکس در نواحی مختلف صورت (که به مهاجرت نیز معروف است) شود و احتمال عوارض دیگر را افزایش دهد. سعی کنید حداقل به مدت 24 ساعت در تمرینات شدید شرکت نکنید، و دوش آب گرم نگیرید. هنگامی که قصد نوبت گرفتن برای انجام بوتاکس دارید، حواصتان باشد که تا 24 الی 48 ساعت بعد پرواز نداشته باشید، چرا که مسافرت با هواپیما نیز باعث پخش شدن مواد بوتاکس به سایر نواحی می‌شود.

فیشال صورت بعد از بوتاکس

تا 14 روز پس از انجام بوتاکس نباید فیشال انجام دهید. باید مطمئن شوید که دیگر بوتاکس کامل اثر خود را گذاشته است و محل‌های تزریق کامل بهبود یافته‌اند. در فیشال اصولا از ترکیبی از فشار، گرما یا لایه برداری استفاده می‌شود، همه اینها می‌تواند اثرات درمان بوتاکس شما را از راه‌هایی مانند تحریک، اثربخشی و مهاجرت تغییر دهد.

چه نوع بوتاکسی توسط متخصصین پیشنهاد میشود؟

متخصصین معمولا برای تزریق بوتاکس در صورت دو روش را پیشنهاد می کنند. یکی از این روش ها تزریق بوتاکس مسپورت هست که یک محصول ماندگار و کم عوارض هست که در ایران طرفداران بسیاری دارد و دیگر روش محبوب در ایران تزریق بوتاکس دیسپورت هست که از نظر نگهداری و ترکیبات کمی فرق می کند و در رفع چین و چروک یکی از بهترین محصولات است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =