یک متخصص پوست و مو درباره تاثیر دوره کرونا بر سلامت مو اظهار داشت: بیماری کرونا نیز برای بدن یک حادثه محسوب می شود و مو دچار ریزش می شود. ویروس در این مورد تاثیر گذار نیست بلکه حادثه ای که برای بدن رخ داده است اهمیت دارد. این ریزش ها ریزش های خوش عاقبتی است به شرط اینکه فرد دچار کمبود های تغذیه ای نباشد چون به هنگام بازسازی مجدد مو و رشد آنها فرد نباید دچار کمبود باشد.

دو الی سه ماه بعد از ابتلا به کرونا ریزش مو شروع می شود

سلامت نیوز: یک متخصص پوست و مو درباره تاثیر دوره کرونا بر سلامت مو اظهار داشت: بیماری کرونا نیز برای بدن یک حادثه محسوب می شود و مو دچار ریزش می شود. ویروس در این مورد تاثیر گذار نیست بلکه حادثه ای که برای بدن رخ داده است اهمیت دارد. این ریزش ها ریزش های خوش عاقبتی است به شرط اینکه فرد دچار کمبود های تغذیه ای نباشد چون به هنگام بازسازی مجدد مو و رشد آنها فرد نباید دچار کمبود باشد.

بعد از بروز حادثه ای برای بدن به طور میانگین دو الی سه ماه بعد ریزش مو شروع می شود

به گزارش سلامت نیوز، دکتر محمد رضوانی، در گفت وگو با شفقنا زندگی در پاسخ به این سوال که در دوران شیوع کرونا استرس هایی به افراد وارد شد و این می تواند روی سلامتی موها تاثیر بگذارد. آیا می توان برای تقویت موها در این دوره توصیه هایی داشت؟ اظهار داشت: بسیاری از بیمارانی که به کرونا مبتلا می شوند بعد از بهبود بیماری دچار ریزش مو می شوند. ما به این نوع ریزش مو ریزش بعد از حادثه می گوییم. بعد از بروز حادثه ای برای بدن به طور میانگین دو الی سه ماه بعد ریزش مو شروع می شود. فرم شناخته شده آن ریزش بعد از زایمان است که قدیمی ها می گفتند وقتی نوزاد مادر را شناخت موهای مادر می ریزد یا وقتی فردی عمل جراحی دارد دو سه ماه بعد از آن دچار ریزش مو می شود و مردم به طور عامیانه می گویند داروی بیهوشی به فرد نساخته است یا فرد رژیمی سنگین می گیرد و در عرض یکی دو ماه ده پانزده کیلویی لاغر می شود و بعد دچار ریزش می شود، ما همه این موارد را به عنوان ریزش بعد از حادثه می شناسیم.

بیماری کرونا برای بدن یک حادثه محسوب می شود

کمبود های املاح و ویتامین و پروتئین نباید وجود داشته باشد

وی افزود: بیماری کرونا نیز برای بدن یک حادثه محسوب می شود و مو دچار ریزش می شود. ویروس در این مورد تاثیر گذار نیست بلکه حادثه ای که برای بدن رخ داده است اهمیت دارد. این ریزش ها ریزش های خوش عاقبتی است به شرط اینکه فرد دچار کمبود های تغذیه ای نباشد چون به هنگام بازسازی مجدد مو و رشد آنها فرد نباید دچار کمبود باشد. کمبود های املاح و ویتامین و پروتئین نباید وجود داشته باشد تا فرد تمام مویی را که از قبل داشت مجددا به دست بیاورد. حتی ممکن است تا یک سوم موی فرد در ریزش های بعد از حادثه از بین برود اما به شرط آنکه فرد دچار کمبود نباشد همه این ریزش خوش عاقبت است. بین همه آنها فرد نباید در ویتامین های خانواده ب و بین آنها بیوتین و بپانتن یعنی ویتامین ب۵ و ب۷ و روی و ویتامین د و آهن و آمینو اسید های گوگرد دار که ما به آنها نتیونین و سیتئین می گوییم، کمبودی داشته باشد. به همین دلیل وقتی فردی با این نوع ریزش مراجعه می کند ضمن اینکه ما فرد را با همان مواردی که عرض کردم تقویت می کنیم آزمایشی برای آهن و روی و ویتامین د داریم و در صورتی که کمبودی بود آن موارد را اختصاصا جبران می کنیم ولی مولتی ویتامین های ما شامل همه این ها است.

بر خلاف تبلیغات شرکت ها شامپو قرار نیست معجزه ای بکند

دکتر رضوانی تصریح کرد: بسیاری از قرص های ضد ریزش مو که برای استحکام ناخن هم هستند مواد مشترکی دارند ولی در قرص ایکس فلان ماده بیشتر است و در قرص ایگرگ ماده ای دیگر زیاد است ولی اهداف و ساختار همه آنها مشترک است. همین جا اشاره کنم که یکی دو قرص وجود دارد که در تبلیغ اینترنتی و اینستاگرامی قرار دارند ولی در واقع آمینو اسید ندارند اما به دلیل تبلیغ بالا فروش زیادی دارند ولی ما آنها را به همین دلیل که آمینو اسید ندارند و تنها املاح و ویتامین هستند ضعیفتر از بقیه می دانیم و توصیه نمی کنیم. اگر از پزشک متخصص راهنمایی بگیرند توصیه های صحیح می گیرند. ما در دور اول بیوتن و بپانتن را به صورت آمپول تجویز می کنیم چون نسبت به قرص تاثیر بیشتری دارد. همچننین محلول های تقویت مو و شامپویی که مناسب باشد البته من تاکید می کنم که بر خلاف تبلیغات شرکت ها شامپو قرار نیست معجزه ای بکند البته شامپوی بد، بد است اما اینکه فکر کنیم یک نفر ریزش موی خود را با شامپو درمان می کند نه چنین چیزی درست نیست و چنین قرار و مداری صحت ندارد. شامپو بیشتر حالت های بیرونی مو را بهبود می بخشد. موی چرب و موی خشک و شوره و وز مو و… با شامپو تغییر می کند ولی هیچ شامپویی موجب پر پشتی موی کسی نمی شود و این تبلیغات غلطی است که از طرف شرکت ها به خورد ذهن مردم داده شده است.

زینک و روی در خاک خاورمیانه پایین است

کمبود روی در ایران شایع است

ما ایرانی ها غذای دریایی کم می خوریم

این متخصص پوست و مو در خصوص اینکه رشد مجدد مو تغذیه خاصی می طلبد؟ گقت: آن چیزی که از قدیم گفته می شد که برنج و سبوس را خیس کنید و بخورید واقعا موثر بود چون ویتامین گروه های ب وجود داشت امروز به جای دم کردن این جور چیز ها همان آمپول های بیوتن و بپانتن تزریق می شود. ما وقتی از ویتامین ها اسم می بریم منظورمان مولتی ویتامین های کلی نیست چون مولتی ویتامین کلی شامل آمینو اسید نمی شود اما مولتی ویتامین های مخصوص مو و ناخن آن دو آمینو اسید را دارند. پیشنهاد من این است که هر کسی که دچار این حالت می شود از پزشک متخصص پوست و مو راهنمایی بگیرد و قطعا با تجویز پزشک و چک کردن آزمایش که مبادا کمبودی باشد استفاده کنند. زینک و روی در خاک خاورمیانه پایین است، به همین دلیل کمبود روی در ایران شایع است، کمبود ویتامین ب نیز در بین ایرانیان شایع است، چون ما ایرانی ها غذای دریایی کم می خوریم. کمبود ویتامین د در ابتلا به کرونا و شدت بیماری کرونا تاثیر داشت و با مصرف ویتامین د با یک تیر دو نشان می زنیم و هم در تقویت سیستم ایمنی و هم در تقویت مو و ناخن تاثیر خوبی می گیریم. معمولا خانمها به دلیل دوره پریودی که دارند بیشتر دچار فقر آهن می شوند و این مورد هم در داستان ریزش موی سر تاثیر دارد و باید مورد توجه قرار بگیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =