دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۲
کد خبر: 320067

ده‌ها مطالعه نشان می‌دهد که ارتباط شفافی بین پیوند‌های محکم اجتماعی و زندگی طولانی‌تر وجود دارد؛ بنابراین زمانی را به حفظ ارتباطات اختصاص دهید.

راز‌های طول عمر بیشتر

سلامت نیوز: ده‌ها مطالعه نشان می‌دهد که ارتباط شفافی بین پیوند‌های محکم اجتماعی و زندگی طولانی‌تر وجود دارد؛ بنابراین زمانی را به حفظ ارتباطات اختصاص دهید.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، انتهای کروموزوم‌ها با افزایش سن کوتاه‌تر شده و احتمال ابتلاء به بیماری بیشتر می‌شود، اما تغییر سبک زندگی، آنزیمی را تقویت می‌کند که طول عمر کروموزوم‌ها را افزایش می‌دهد.
 
مطالعات نشان می‌دهد که رژیم غذایی و ورزش نیز می‌تواند از کروموزوم‌ها محافظت کند. در نتیجه، عادات صحیح می‌تواند پیری سلول‌ها را کند کند.
 
بازی کنید تا ببرید
مطالعه‌ای ۸۰ ساله نشان داد افرادی که وظیفه‌شناس هستند یعنی به جزئیات توجه می‌کنند، به مسائل زندگی فکر می‌کنند و سعی می‌کنند آنچه را که درست است انجام دهند، بیشتر عمر می‌کنند. انسان‌ها برای سلامتی خود بیشتر بازی می‌کنند و مواردی را انتخاب می‌کنند که منجر به روابط قوی‌تر و مشاغل بهتر می‌شود.
 
دوست پیدا کردن
ما به چند دلیل از وجود دوستان خود سپاسگزاریم. دوستان می‌توانند به ما کمک کنند تا طولانی‌تر زندگی کنیم. ده‌ها مطالعه نشان می‌دهد که ارتباط شفافی بین پیوند‌های محکم اجتماعی و زندگی طولانی‌تر وجود دارد؛ بنابراین زمانی را به حفظ ارتباطات اختصاص دهید.
 
دوستان خود را عاقلانه انتخاب کنید
عادات دوستان بر روی ما اثرگذار است، بنابراین به دنبال دوستانی باشید که سبک زندگی سالمی دارند. اگر دوستی دارید که اضافه وزن دارد، شانس چاق شدن شما نیز افزایش می‌یابد. سیگار نیز از راه روابط اجتماعی سرایت پیدا می‌کند، ولی ترک آن نیز مسری است.
 
سیگار را ترک کنید
ما می‌دانیم که ترک سیگار می‌تواند عمر را طولانی کند، اما تا چه حد ممکن است موثر باشد. مطالعه بر روی یک فرد ۵۰ ساله بریتانیایی نشان می‌دهد که ترک سیگار در ۳۰ سالگی می‌تواند یک دهه کامل را به عمر او اضافه کند. ترک آن در سن ۴۰، ۵۰ یا ۶۰ سالگی می‌تواند به ترتیب ۹، ۶ یا ۳ سال به عمر فرد اضافه کند.
 
خواب کوتاه نیمروزی داشته باشید
میزان خواب کوتاه در بسیاری از نقاط جهان در حد استاندارد است و اکنون شواهد علمی وجود دارد که چرت زدن می‌تواند به ما کمک کند تا عمر طولانی‌تری داشته باشیم. مطالعه‌ای نشان داد، کسانی که چرت روزانه منظم داشتند ۳۷ درصد کمتر از کسانی که به ندرت چرت می‌زدند، در اثر بیماری قلبی جان خود را از دست می‌دادند. محققان معتقدند چرت زدن موجب پایین نگه‌داشتن هورمون‌های استرس و سلامت قلب می‌شود.
 
رژیم غذایی مدیترانه‌ای داشته باشید
رژیم مدیترانه‌ای سرشار از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، روغن زیتون و ماهی است. این نوع رژیم همچنین می‌تواند خطر ابتلا به سندرم متابولیک را کاهش دهد؛ ترکیبی از چاقی، قند خون بالا، فشارخون بالا و سایر مواردی که احتمال ابتلا به بیماری قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد.
 
رژیم غذایی اوکیناوا داشته باشید
مردم اوکیناوای ژاپن، در یک دوره‌ای بیشتر از افراد گروه دیگر عمر می‌کردند. رژیم غذایی سنتی این منطقه به این دلیل عالی بود که سرشار از سبزیجات سبز و زرد و کم‌کالری، سبزیجات ریشه‌ای، غذا‌هایی با ماده اولیه سویا و قارچ بود. اهالی اوکیناوا ماهی، گوشت، لبنیات و غلاتی مانند برنج را به مقدار بسیار کمتری می‌خوردند. به علاوه، برخی از مردم اوکیناوا عادت داشتند که فقط ۸۰ درصد غذای داخل بشقابشان را بخورند. اکنون نسل‌های جوان روش‌های قدیمی را رها کرده‌اند و طول عمر زیادی ندارند.
 
عاشق شوید
افراد متاهل بیشتر از دوستان مجرد خود عمر می‌کنند. محققان می‌گویند که دلیل آن، حمایت اجتماعی و اقتصادی است که با ازدواج فراهم می‌شود. در حالی که ازدواج بیشترین مزیت را دارد، افرادی که مطلقه یا بیوه هستند نیز نسبت به کسانی که هرگز ازدواج نکرده‌اند، آمار مرگ و میرشان کمتر است.
 
کاهش وزن
اگر اضافه وزن دارید، لاغری می‌تواند در مقابل ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و سایر بیماری‌هایی که سال‌ها از عمر آدم‌ها کم می‌کند، محافظت کند. چربی شکمی مضر است، پس بر روی کاهش وزنتان تمرکز کنید. فیبر بیشتری بخورید و به طور منظم ورزش کنید تا اندازه دور شکمتان کاهش یابد.
 
تحرک داشته باشید
شواهد آن بدیهی است. افرادی که ورزش می‌کنند به طور متوسط ​​طولانی‌تر از کسانی که ورزش نمی‌کنند، عمر می‌کنند. انجام فعالیت بدنی به طور منظم، احتمال ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت، برخی از انواع سرطان و افسردگی را کاهش می‌دهد؛ حتی کمک می‌کند تا در سنین بالا از لحاظ ذهنی فعال بمانید. تمرینات ده دقیقه‌ای مفید هستند، به شرط آنکه در مجموع حدود ۲ونیم ساعت انجام ورزش متوسط ​​در هفته باشد.
 
معنویت
افرادی که در مراسم مذهبی شرکت می‌کنند بیشتر از کسانی که شرکت نمی‌کنند، عمر می‌کنند. در یک مطالعه ۱۲ ساله بر روی افراد بالای ۶۵ سال، افرادی که بیش از یک بار در هفته در مراسم مذهبی شرکت می‌کردند، نسبت به همسالان خود که در این مراسم شرکت نمی‌کردند، سطوح بیشتری از پروتئین اصلی سیستم ایمنی بدن را داشتند. شبکه اجتماعی قوی که در میان افرادی که با هم عبادت می‌کنند ایجاد می‌شود، سلامت فرد را تقویت کند.
 
بخشش
کینه نداشتن فواید شگفت‌انگیزی برای سلامت جسمانی دارد. خشم مزمن با بیماری قلبی، سکته مغزی، ریه ضعیف‌تر و سایر بیماری‌ها مرتبط است. بخشش، اضطراب و فشارخون را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند تا راحت‌تر نفس بکشید. با افزایش سن، فواید آن افزایش می‌یابد.
 
استفاده از کلاه ایمنی
تصادفات، سومین علت شایع مرگ و میر و مهمترین دلیل برای افراد ۱ تا ۲۴ ساله در ایالات متحده است. استفاده از وسایل ایمنی، راه آسان در افزایش شانس عمر طولانی است. کمربند ایمنی احتمال مرگ در تصادف با خودرو را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. بیشتر مرگ و میر‌های ناشی از تصادفات دوچرخه به دلیل ضربه به سر است، بنابراین همیشه از کلاه ایمنی استفاده کنید.
 
خواب در اولویت باشد
خواب با کیفیت کافی می‌تواند خطر ابتلا به چاقی، دیابت، بیماری قلبی و اختلالات خلقی را کاهش دهد. همچنین به بهبود سریعتر بیماری کمک می‌کند. از طرف دیگر بیدار ماندن تا نیمه‌های شب برایتان مضر است. اگر شب‌ها کمتر از ۵ ساعت بخوابید، ممکن است احتمال مرگ زودرس را افزایش دهد، بنابراین خواب را در اولویت قرار دهید.
 
کنترل استرس
شما هرگز به طور کامل نمی‌توانید از استرس اجتناب کنید، اما می‌توانید راه‌های کنترل آن را بیاموزید. یوگا، مدیتیشن یا تنفس عمیق را امتحان کنید. حتی داشتن چند دقیقه استرس در روز می‌تواند اثر سوء داشته باشد.
 
هدفمند باشید
سرگرمی‌ها و فعالیت‌هایی که به آن علاقه‌مند هستید، عمرتان را طولانی‌تر می‌کند. محققان ژاپنی در یک مطالعه ۱۳ ساله دریافتند، مردانی که بسیار هدفمند هستند در مقایسه با افرادی که کمتر اعتماد به نفس دارند، کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از سکته مغزی، بیماری قلبی یا سایر بیماری‌ها بودند. انجام دادن کاری با علاقه و اشتیاق و هدف از انجام آن نیز می‌تواند شانس ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha