فرزند جدید از زمان بارداری تا حدود یك‌سالگی بین 50 تا 120 میلیون تومان هزینه دارد.

یك بچه جدید و این همه هزینه

سلامت نیوز: فرزند جدید از زمان بارداری تا حدود یك‌سالگی بین 50 تا 120 میلیون تومان هزینه دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، با وجود همه هشدارها و نگرانی‌ها و در شرایطی كه نرخ تورم سالانه در مهر ماه به 45.4 درصد رسیده و ایران جزو 5 كشور با تورم بالا قرار دارد، مجلس انقلابی طرح جوانی جمعیت را تصویب كرد كه در پی آن هر گونه اقدامی برای عقیم‌سازی و جلوگیری از بچه‌دار شدن جرم تلقی شده و اصرار ویژه‌ای نیز بر عدم غربالگری وجود دارد. در شرایط فعلی اقتصادی كه حدود نصف حقوق یك كارگر تنها برای خرید اقلام خوراكی هزینه می‌شود، زوج‌ها بی‌توجه به مشوق‌های ریز و درشت در این طرح، ترجیح می‌دهند بچه‌دار نشوند. براساس محاسبات صورت گرفته از قیمت خرده‌فروشی‌ها، برای زوج‌هایی كه فرزند تا یك‌سال دارند و البته تعرفه درمانی بیمارستان‌ها، كمترین هزینه برای بچه‌دار شدن از زمان بارداری تا یك‌سالگی حدود 50 میلیون تومان خواهد بود. بیشترین هزینه نیز تا 100 میلیون تومان برآورد شده كه می‌تواند تا 120 میلیون تومان (بسته به انتخاب والدین) افزایش یابد. این هزینه شامل انواع آزمایش‌ها و معاینات دوره‌ای (فرض بر این است كه مادر و جنین مشكل حادی ندارند و تنها چكاپ ماهانه برای‌شان ضروری است)، مواد خوراكی شامل شیرخشك، انواع ویتامین و برخی داروها و سیسمونی حداقل تا 6 ماهگی و به دور از خرید وسایل غیرضروری است. در كنار این هزینه‌ها كه شاید مهم‌ترین دلیل برای كاهش فرزندآوری است، نبود اطمینان خاطر نسبت به آینده شغلی، ابهام در خصوص آینده اقتصادی، عدم قطعیت در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی بدین صورت كه یك روز واردات كالایی ممنوع و روز دیگر آزاد می‌شود و البته رشد روزانه و هفتگی قیمت‌ها نیز از دیگر مواردی است كه افراد ترجیح می‌دهند بچه‌دار نشوند. اما در كنار طرح مجلس برای افزایش جمعیت سوالاتی نیز مطرح می‌شود؛ آیا قوای سه‌گانه كشور برنامه‌ای برای دوران بزرگسالی كودكان امروز دارند؟ آیا از عهده برطرف كردن تنش‌های زیست محیطی در حوزه آب و آلودگی هوا در سال‌های آتی بر می‌آیند؟ آیا می‌توانند برای بزرگسالان فردا، بازار كار بهتری ایجاد كنند؟ چه تضمینی وجود دارد دو یا سه دهه آتی وضعیت اقتصادی بهبود یابد؟

حمایت از خانواده با زور و اجبار
طرح جوانی جمعیت در شرایطی به تصویب نهادهای ناظر رسید كه تورم سالانه در مهرماه 45.4 درصد گزارش شده و بر اساس اعلام وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعی جمعیت زیر خط فقر كشور در سال 99 به حدود 30 میلیون نفر رسیده؛ اگر بعد هر خانواده را سه نفر فرض كنیم، جمعیت زیر خط فقر حدود 10 میلیون خانوار است كه حتی ممكن است در سال‌های جاری و آتی افزایش یابد، چراكه تورم بالا رفته است. در این شرایط اجبار به فرزندآوری آن هم با اعمال ممنوعیت‌ها، جمعیت زیر خط فقر را افزایش می‌دهد كه در نتیجه كاری نیز از آن مشوق‌های مالی برنمی‌آید و خانواده‌هایی می‌مانند كه علاوه بر تامین هزینه فرزندان‌شان، ‌باید اقساط وام‌ها و تسهیلاتی كه به واسطه فرزندان‌شان دریافت كردند، پس بدهند. اگرچه فاطمه محمدبیگی، رییس فراكسیون جمعیت و حمایت از خانواده مجلس بر این باور است كه عدم تمایل به فرزندآوری از طریق فضای مجازی به زنان القا می‌شود. او در همایش زنان و پدافند غیرعامل كه ابتدای هفته برگزار شد، گفته بود: «شاید اهمیت این قانون امروز مشخص نشود ولی تاثیرات خود را در آینده نشان خواهد داد.» او پیش‌تر نیز در خصوص این طرح از لفظ علاقه‌مندی زوج‌ها به بچه‌دار شدن استفاده كرده بود.بررسی مفاد این طرح نشان می‌دهد كه بحث بر سر علاقه‌مندی نیست و ممكن است دیر یا زود محدودیت‌هایی برای افرادی كه بچه ندارند، ایجاد شود. او در این خصوص به خبرگزاری مهر گفته بود: «فاز اول برای مدت هفت سال تدوین شده و در این بازه زمانی كه با خطر بسته شدن پنجره جمعیتی كشورمان از لحاظ سن باروری مقارن است، خانواده‌های علاقه‌مند به فرزنددار شدن از تسهیلات حمایتی، وام خرید مسكن، اعطای سهام به نوزادان و تسهیلات بیمه‌ای و مالیاتی ویژه پدران و مادران شاغل برخوردار خواهند شد.»  احمد راستینه‌هفتشجانی، عضو كمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص مشوق‌های اقتصادی این طرح به خبرگزاری تسنیم گفته بود: «برای جوانان در آستانه ازدواج تسهیلاتی نظیر اعطای وام 200میلیونی به زوجین جوان (زوج زیر 25 سال و زوجه زیر 23 سال) و وام 140میلیونی به زوجین با سنین بالاتر با ضمانت‌های آسان، افزایش 7.5برابری حق عائله‌مندی به ‌مدت 5 سال كه این موضوع كمك بزرگی برای خانواده‌های پرجمعیت خواهد بود، اختصاص وام 50میلیون‌تومانی ودیعه، تامین 50 درصد ودیعه مسكن 70متری شهرهای بالای 500 هزار نفر و 100متری سایر شهرها برای دانشجویان و طلاب، خرید یا ساخت مسكن برای زوجین بدون فرزند و فاقد مسكن با بازپرداخت 10ساله، افزایش محدوده سنی در استخدام جدید یك‌سال به‌ازای تاهل، تاسیس مراكز مشاوره مبتنی بر سبك زندگی ایرانی اسلامی در مراكز آموزش عالی و فرهنگ‌سازی در خصوص ازدواج و... از جمله موادی است كه در این قانون مورد نظر دیده شده است.»  این مشوق‌ها نشان می‌دهد كه برای به اجرا رساندن این طرح نهادهای زیادی درگیر هستند. اما آیا دولت یا سایر نهادهای متولی توانایی تامین 50 درصد ودیعه مسكن برای زوج‌ها را دارند؟ در جای جای طرح صحبت از تسهیلات و وام‌ها شده، نظام بانكی تا چه اندازه توانایی دارد كه تعهدات مالی این طرح را به انجام برساند؟


هزینه‌های پیش از به دنیا آمدن فرزند
هزینه‌های چكاپ ماهانه مادر به علاوه سونوگرافی و مصرف ویتامین‌ها زیرنظر پزشك و البته كلاس‌های بارداری با فرض بر اینكه مادر و جنین مشكلی جدی نداشته باشند بین 5 تا 7 میلیون تومان خواهد بود. البته كه نوع بیمه مادر نیز بر میزان هزینه‌های نهایی تاثیر می‌گذارد. هزینه‌های زایمان نیز براساس انتخاب مادر، متفاوت است. بر اساس گزارش‌های رسمی حدود ۴۹ درصد زایمان‌ها در كشور از طریق سزارین و ۵۱ درصد نیز به‌ صورت طبیعی انجام می‌شود.زایمان طبیعی هزینه بسیار كمی دارد. اما تعرفه‌های درمانی در بیمارستان‌های دولتی بازه هزینه‌ای هر عمل سزارین را حدود 4 تا 5 میلیون تومان اعلام كرده كه با تعرفه بیمه ممكن است به دو و نیم میلیون تومان نیز كاهش یابد. این هزینه برای بیمارستان خصوصی بین 8 تا 12 میلیون تومان است.اگر پس از زایمان مادر و نوزاد نیاز به بستری شدن داشته باشند، مبلغی نیز به هزینه‌های زایمان اضافه می‌شود. در وب‌سایت یكی از بیمارستان‌ها برخی تعرفه‌های پس از زایمان نوشته شده كه بر اساس آن هزینه تخت مراقبت‌های ویژه برای نوزادان شبی 4 و نیم میلیون تومان، هزینه اتاق خصوصی دو میلیون و 100 هزار تومان، تخت نوزاد سالم هر شب 800 هزار تومان، هزینه تخت نوزاد با بیماری اولیه یك میلیون و 500 هزار تومان، هزینه همراه هر شب آزاد با غذا 300 هزار تومان و هزینه كیف مادر و نوزاد نیز 120 هزار تومان است. بنابراین اگر نوزاد دچار زردی باشد و نیاز به یك هفته بستری شدن داشته باشد، در این صورت هزینه زایمان با فرض عمل سزارین حدود 28 میلیون تومان می‌شود. البته كه این مبلغ جز هزینه‌هایی مانند فیلمبرداری، ساخت كلیپ در بیمارستان یا چیزهای دیگر است كه عمدتا این روزها مد شده و هر كسی توان مالی آن را ندارد.


هزینه‌ها تا یك‌سالگی
معمولا نوزادان تا یك‌سالگی دچار بیماری‌های مختلفی می‌شوند و از سوی دیگر تا این زمان نیز واكسن‌های متفاوتی دریافت می‌كنند. بنابراین هزینه‌های درمانی و واكسیناسیون با توجه به مركز ارایه‌دهنده خدمات و نوع بیمه تفاوت دارد كه ممكن است رایگان باشد یا هزینه‌ای دریافت شود. اما آن چیزی كه تقریبا برای تمام نوزادان یكسان است، نیاز به پوشاك، ویتامین‌های خوراكی، پوشك و شیرخشك است. هر نوزاد در روز و به‌طور میانگین ده عدد پوشك مصرف می‌كند. بسته به وزن نوزاد، ممكن است والدین پوشك با سایزهای متفاوتی برای نوزاد خود خریداری كنند. بر اساس آنچه در سایت‌های فروش محصولات سلولزی درج شده، هر بسته 64 تایی پوشك از 70 تا 200 هزار تومان برای نوزادانی كه راه نمی‌روند، قیمت‌گذاری شده است. اگر فرض شود كه خانواده‌ها بسته‌هایی با قیمت‌های میانه را انتخاب می‌كنند، در این صورت هر ماه حدود 675 هزار تا یك میلیون تومان برای پوشك ‌باید هزینه شود كه یك‌سال بین 8 تا 10 میلیون تومان می‌شود. البته كه این مبلغ در صورت ثبات قیمت این كالا در یك‌سال است. پر واضح است با افزایش هزینه‌ها خانواده‌ها مجبورند از پوشك‌های باكیفیت كمتری استفاده كنند كه این امر به سلامت نوزاد لطمه می‌زند.  هزینه بعدی برای شیرخشك است. این كالا نیز بسته به نیاز نوزاد می‌تواند از ماهی یك تا سه قوطی در نوسان باشد. قیمت هر بسته 400 گرمی شیرخشك از 30 هزار تومان تا دو میلیون و 600 هزار تومان است. بنابراین شیرخشك هر نوزاد در ماه بسته به انتخاب خانواده و در صورت مصرف ماهی دو قوطی، بین 60 تا 5 میلیون و 200 هزار تومان هزینه دارد. از آنجایی كه تا نوزادان از یك سنی می‌توانند غذا بخورند و از شیرخشك استفاده كمتری می‌شود، تخمین زده می‌شود كه هزینه خرید شیرخشك تا یك‌سال بین یك میلیون تومان تا 31 میلیون تومان خواهد بود. البته تاكید می‌شود كه این میزان هزینه در صورت ثبات قیمت‌هاست. مواد غذایی به اصطلاح كمكی نیز از دیگر خوراكی‌هایی است كه بسته به وضعیت نوزاد به آن داده می‌شود و قیمت آن در سایت‌ها بین 25 هزار تومان تا یك میلیون و 850 هزار تومان است. میزان مصرف نیز بستگی به نوزاد دارد؛ بنابراین فرض می‌شود نوزاد در ماه یك بسته از آن را مصرف می‌كند كه بین 25 هزار تومان تا یك میلیون و 850 هزار تومان به هزینه خوراكی نوزادان البته از ماه پنج یا شش اضافه می‌شود. مصرف ویتامین نیز از دیگر مواردی است كه ‌باید زیرنظر پزشك مصرف شود بنابراین هزینه آن را به صورت مفروض یك میلیون تومان در 3 ماه اعلام می‌كنیم كه یك نوزاد تا یك‌سالگی حدود 4 میلیون تومان نیاز به ویتامین دارد.


هزینه‌های غیرخوراكی
دستگاه بخور كودك، وسایل غذاخوری، تب‌سنج، انواع اسباب‌بازی‌های بی‌خطر نیز از جمله هزینه‌های غیرخوراكی است كه معمولا تا پیش از 6 ماهگی تهیه می‌شوند. قیمت هر كدام در بازار متفاوت است؛ به عنوان مثال تب‌سنج از 40 هزار تومان تا 5 میلیون تومان كه از نوع هوشمند است، در بازار وجود دارد. بنابراین جمع حدودی این اقلام بین 3 تا 8 میلیون تومان می‌شود.


قیمت سیسمونی كامل
قیمت سیسمونی كامل شامل لباس نوزاد تا 6 ماهگی، وسایل برای حمل و نقل مانند كالسكه، صندلی مخصوص برای ماشین، آغوشی نوزاد، وسایل اتاق خواب مانند كمد، تخت، تشك، وسایل بهداشتی شامل انواع كرم و پودر بدون خرید وسایل اضافی و البته برند، بین 25 تا 40 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. البته كه این بازه قیمتی بسته به نوع كالا و شركت سازنده است. اگرچه در سال‌های اخیر خانواده‌ها برای كاهش هزینه‌های خود از محصولات دست دوم برای برخی وسایل مانند كالسكه یا آغوشی استفاده می‌كنند، چراكه این وسایل برای مدت محدودی مورد استفاده قرار می‌گیرند.


برای دوران بزرگسالی این كودكان  نیز برنامه‌ای وجود دارد؟
در كمترین حالت و در صورت خرید محصولات ارزان برای نوزاد و اینكه مادر و جنین دوران بارداری سالمی و بدون خطری را پشت سر گذاشته باشند، حدود 50 میلیون تومان هزینه تا یك‌سالگی برای نوزاد متصور است. شاید برخی ادعا داشته باشند كه این هزینه از زمان بارداری تا یك‌سالگی؛ 21 ماه را در بر می‌گیرد و فشار زیادی به خانواده‌ها وارد نمی‌كند. اما آیا هزینه‌های كودك تنها به دوران نوزادی محدود می‌شود؟ در صورتی كه دچار بیماری خاصی باشد، هزینه‌های درمان به چه صورت خواهد بود؟ با شرایط فعلی اقتصادی كه مقصر اصلی آن دولت‌ها هستند، آیا این كودك می‌تواند به تحصیل ادامه دهد یا خانواده‌ها با تورم 45.4 درصدی می‌توانند از عهده هزینه‌های آنها بر آیند؟ خبرگزاری ایرنا سال 98 در گزارشی عنوان كرده بود كه «شاخص هزینه‌های آموزش ۱۰ درصد كل هزینه زندگی مردم است.» این درحالی‌ است كه محمدرضا واعظ‌مهدوی، معاون سابق سازمان برنامه گفته بود: «بیش از ۹ درصد خانواده‌های ایرانی برای تحصیل فرزندان‌شان باید وسایل زندگی خود را بفروشند، چراكه از محل درآمدهای عادی خود نمی‌توانند خرج تحصیل آنها را بدهند.» مواردی از این دست نشان می‌دهد كه مهم‌ترین دلیل برای بچه‌دار نشدن، هزینه‌های بالای زندگی، بی‌ثباتی قیمت‌ها و تغییر روزانه برخی اقلام، ابهام در خصوص آینده اقتصادی است. به عنوان مثال كسی كه اطمینانی در خصوص آینده شغلی خود ندارد و ممكن است با شیوع موج بعدی كرونا، تعدیل شود، چرا باید تصمیم به بچه‌دار شدن بگیرد؟ از سوی دیگر آیا دولتمردان برنامه‌ای مدون و مشخص برای كنترل كردن مشكلات فعلی اقتصادی دارند؟ با چه ابزارهایی می‌خواهند تورم را كنترل كنند یا این میزان انحراف از اهداف برنامه ششم توسعه را جبران كنند؟ آیا كشور با شرایط فعلی اقتصادی، محیط زیستی، سیاسی و... می‌تواند جمعیت بیشتری را در خود جای دهد؟ آیا سیاستمداران فكری به حال افزایش مهاجرت از روستاها به شهرها و شدت گرفتن پدیده حاشیه‌نشینی كرده‌اند؟

بر اساس محاسبات صورت گرفته از قیمت خرده‌فروشی‌ها، برای زوج‌هایی كه فرزند تا یك‌سال دارند و البته تعرفه درمانی بیمارستان‌ها، كمترین هزینه برای بچه‌دار شدن از زمان بارداری تا یك‌سالگی حدود 50 میلیون تومان خواهد بود. بیشترین هزینه نیز تا 100 میلیون تومان برآورد شده كه می‌تواند تا 120 میلیون تومان (بسته به انتخاب والدین) افزایش یابد. این هزینه شامل انواع آزمایش‌ها و معاینات دوره‌ای، مواد خوراكی شامل شیرخشك، انواع ویتامین و برخی داروها و سیسمونی حداقل تا 6 ماهگی و به دور از خرید وسایل غیرضروری است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =