پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱
کد خبر: 321686

محققان دانشگاه لیورپول دریافتند که خوردن آلو خشک به گروهی از افراد کمک کرد تا اشتهای خود را بهتر کنترل، کالری کمتری مصرف کنند و حتی کمی بیشتر از افرادی که میان وعده‌های دیگر را طی یک آزمایش ۱۲ هفته‌ای انتخاب کردند، وزن کم کنند.

با این سلاح به جنگ افزایش وزن بروید

سلامت نیوز: محققان دانشگاه لیورپول دریافتند که خوردن آلو خشک به گروهی از افراد کمک کرد تا اشتهای خود را بهتر کنترل، کالری کمتری مصرف کنند و حتی کمی بیشتر از افرادی که میان وعده‌های دیگر را طی یک آزمایش ۱۲ هفته‌ای انتخاب کردند، وزن کم کنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، پروفسور جیسون سی جی هالفورد، رئیس انجمن اروپایی مطالعه چاقی (EASO)  در بیانیه‌ای اظهار کرد: «نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که میوه‌های خشک هم می‌توانند باعث سیری شوند و هم می‌توانند در رژیم غذایی در طول مدیریت وزن گنجانده شوند».


محققان تاثیر خوردن آلو را در دو مرحله بررسی کردند؛ در مرحله اول واکنش شرکت‌کنندگان طی آزمایش با آلو، کشمش یا آب‌نبات‌های ژله مانند لوبیا مورد بررسی قرار گرفت. این گروه دریافت، افراد با مصرف آلو معمولا کمترین کالری را در وعده غذایی بعدی خود مصرف و در طول روز کمتر احساس گرسنگی و بعد از غذا احساس سیری بیشتری می‌کنند.


در بخش دوم محققان میزان وزنی که هر فرد پس از تکمیل یک برنامه کاهش وزن ۱۲ هفته‌ای از دست داد را بررسی کردند. آنان داوطلبان را به دو گروه تقسیم کردند، یک گروه آلو خشک را به‌عنوان میان وعده روزانه مصرف کردند و گروهی که فقط راهنمایی در مورد میان وعده‌های سالم دریافت کردند اما می‌توانستند میان وعده مورد علاقه خود را انتخاب کنند.


اگرچه محققان می‌گویند که تفاوت کاهش وزن بین دو گروه از نظر کل میزان وزن از دست رفته معنی‌دار نبود اما نتایج نشان می‌دهد، شرکت‌کنندگان در گروه آلو به‌طور متوسط ‌کمی بیشتر وزن کم کردند (۴.۴ پوند در مقابل ۳.۴ پوند). افراد در گروه آلو اظهار کردند که کاهش وزن با آلو آسان‌تر از سایر تنقلات است.


آندریا ن. جیانکولی، مشاور تغذیه در کالیفرنیا گفت: «نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که آلوهای مغذی متراکم می‌توانند به دلیل اثرات مطلوبشان بر سیری و کنترل اشتها، مزیتی نسبت به سایر میان‌وعده‌ها داشته باشند».


هالفورد نتیجه می‌گیرد: «این موارد اولین داده‌هایی هستند که کاهش وزن و عدم عوارض جانبی منفی را هنگام مصرف آلو به‌عنوان بخشی از رژیم غذایی مدیریت وزن نشان می‌دهند.»


اگرچه آلو به عنوان یک میان وعده معروف است که مردم فقط برای رفع یبوست انتخاب می‌کنند اما محققان می‌گویند که قرار دادن یک کاسه آلو در مراسم جشن و شادی ممکن است شما را از پرخوری و افزایش وزن نجات دهد.
نتایج این تحقیق در نشریه Nutrition Bulletin منتشر شده است.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =