سلامت نیوز: موضوع حذف ارز دارو در لایحه بودجه 1401، با وجود اینکه از سوی معاون اول رئیس جمهور تکذیب شد، اما کمبود دارو و افزایش شش برابری قیمت آن در ماه‌های اخیر برای بسیاری از مردم با چالش جدی روبه‌رو شده و رویکرد مسئولان در این رابطه فقط هشدار و دستورات بدون پشتوانه عملی است.

درد تازه بیماران:«نداریم» گفتن‌های داروخانه‌ها

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی، مثلا قیمت یک بسته قرص ناپروکسن برای درد مفاصل، سردرد، دردهای آرتروزی از ۶۵۰۰ تومان به ۲۸ هزار تومان رسیده و برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند اکنون قیمت آن به ۴۰ هزار تومان افزایش داشته است. یا یک بسته قرص ژلوفن، که تا دو سال پیش ۶ هزار تومان بود، بسته‌ای ۳۳ هزار تومان شده است و بسته‌ای ۶۵ هزار تومان و در بعضی داروخانه‌ها هر ورق آن بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان هم به فروش می‌رسد.  یک نماینده مجلس نیز به این امر اشاره دارد و ضمن نگرانی از شش برابر شدن قیمت بعضی قرص‌های مُسکن و ضددرد گفته است: «هنوز ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی حذف نشده این آسیب‌ها در حوزه بهداشت و درمان دیده می‌شود.» علی خضریان در جلسه علنی روز گذشته‌ مجلس اعلام کرد: «شنیده‌ام که بعضی سمعک‌ها ۷۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است.» در حالی که برخی مقامات از ادامه تخصیص ارز ترجیحی خبر داده‌اند، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو روز یکشنبه با بیان این‌که ارز ترجیحی باعث فساد می‌شود، گفت: «پیشنهاد ما برای جلوگیری از افزایش قیمت دارو، پوشش بیمه‌ای یا صدور کارت سلامت است.»


  هموفیلی‌ها، مشت نمونه خروار  
البتـــه این نوک کوه یـــخ است و احتمالا این نماینده مجلس برای تهیه دارو به یکی از داروخانه‌ها سر زده و نمی داند، بیماران خاص که زندگی و حیاتشان به تامین به‌موقع دارو بستگی دارد، این روزها در سکوت یا می‌میرند یا درد و رنج بیماری را بیشتر تحمل می‌کنند. به‌عنوان مثال بیماران هموفیلی 4‌ماه است با بحران کمبود داروی فاکتور9 مواجه شده‌اند؛ این دارو برای جلوگیری یا کنترل خونریزی در این بیماران مصرف می‌شود که نبود آن خطر خونریزی شدید و حتی مرگ را برای آنها ایجاد کرده است. براساس اعلام کانون هموفیلی ایران، 10درصد از بیماران دارای اختلالات انعقادی و پلاکتی یعنی حدود 1300نفر به این دارو نیاز دارند. شرکت‌های بیوتست آلمان و اکتافارما در اتریش، تولیدکننده‌های فاکتور9 هستند که ایران هم از طریق این شرکت‌ها، آن را وارد می‌کند. حالا براساس اعلام رئیس هیأت‌مدیره کانون هموفیلی ایران، ماه‌هاست که بیماران با کمبود فاکتور9 مواجه‌اند و نبود این دارو، بیماران را با خونریزی در مفاصل، خونریزی مغزی، خونریزی‌های گوارشی و... مواجه کرده و به‌تدریج زندگی اجتماعی و اقتصادی آنها دچار اختلال می‌شود. همه اینها در شرایطی است که پیش از این هم بارها این دارو با کمبود مواجه شده است. به گفته نازنین فرزادی فر، «ذخیره دارویی فاکتور9 رو به اتمام است، به‌نظر می‌رسد مشکل در مورد واردات چند داروی دیگر مشتق از پلاسما باشد که فاکتور9 هم همزمان با آن داروها باید وارد شود. ثبت سفارشات کانون هموفیلی ایران براساس نیازهای داخلی است. مثلا همزمان فاکتور 8 و 9 را سفارش می‌دهیم، بنابراین ممکن است در این بسته نیازهای اعلام دارویی بیماران هم به یک دارو بیشتر یا کمتر باشد.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha