عضو مجمع عمومی کانون هموفیلی ایران، وضعیت کمبود داروی فاکتور ۹ را بحرانی و جدی دانست.

فریاد بیماران هموفیلی را بشنوند/کمبودهای دارو موجب معلولیت می‌شود

به گزارش سلامت نیوز از ایمنا، احمد قویدل، درباره حمل ۱۵ میلیون یونیت فاکتور ۹ از آلمان، اظهار کرد: تعداد قابل توجهی از بیماران هموفیلی به علت بی‌تدبیری برخی مسئولین پس از ۲۵ سال مجبور به تزریق پلاسمای خون در مراکز بیمارستانی شدند. زندگی و کار آنها دچار اختلال جدی شده است. امنیت روانی خانواده‌ها به خصوص خانواده کودکان ماه‌ها است دچار اختلال جدی شده است.

وی افزود: این در حالی‌است که تولید پلاسمای ایرانی از طریق سازمان انتقال خون ایران و شرکت‌های خصوصی جمع‌آوری پلاسما می‌تواند تا ۱۰۰ میلیون یونیت فاکتور ۹ را در دسترس بیماران هموفیلی ایرانی قرار دهد. به عبارت ساده مردم به وظیفه خودشان عمل می‌کنند. اهدا کنندگان خون بدون هیچ چشمداشتی خون خود را اهدا می‌کنند. همچنین داوطلبانی که به مراکز جمع‌آوری پلاسما در بخش خصوصی مراجعه می‌کنند و پر رنگ‌ترین انگیزه‌شان کمک به بیمارانی است که از داروهای مشتق از پلاسما (فاکتور ۸، فاکتور ۹، آلبومین و IVIG ) استفاده می‌کنند. به وظیفه انسانی خود عمل می‌کنند، اما مسئولین سازمان غذا و دارو به وظایف خود عمل نمی‌کنند.

مدیرعامل سابق کانون هموفیلی ایران در این رابطه گفت: قراردادی با شرکت آلمانی سال‌ها است منعقد شده که در بخشی از آن تعهد تأسیس پالایشگاه پلاسما در ایران پیش‌بینی شده پلاسماهای جمع‌آوری شده در کشور برای تولید چهار محصول از جمله فاکتور ۹ به آلمان ارسال می‌شود و تمامی محصولات تولید شده آن به ایران بازمی گردد. زیرا، شرکت آلمانی حق فروش این محصولات را به غیر ندارد.

وی تصریح کرد: اما شرکت آلمانی بنا بر سفارش‌های سازمان غذا و دارو تولیدات را آماده می‌کند و هرچه گرفتاری هست از این نقطه است. مثلاً ما نمی‌دانیم آیا میزان درخواست تولید فاکتور ۹ و ۸ پلاسمایی از آلمان دقیق است، اما اطمینان داریم شرکت آلمانی ظرفیت تولید سفارش‌های ایران را تا ۱۰۰ میلیون یونیت فاکتور ۹ دارد؛ در حالی که نیاز کشور البته با شیوه درمان آن دی مند (عنداللزوم- پس از خونریزی) ۷۰ الی ۸۰ میلیون یونیت است.

قویدل درباره چگونگی اختصاص ارز به این قرارداد، گفت: متأسفانه این را می‌دانیم که ارز ترجیحی به این قرارداد به موقع و درست اختصاص نمی‌یابد. مستند آن هم وارد کردن داروهایی است که تاریخ مصرف آن دو ماه است. بیماران با شگفتی به این داروها می‌نگرند و این سوال مهم که کجا مانده است. فراموش نکنیم که شرکت آلمانی نمی‌تواند محصولات را به غیر بفروشد.

عضو مجمع عمومی کانون هموفیلی ایران افزود: متأسفانه در فرآیند اجرای قرارداد، مدیریت لازم انجام نمی‌شود که نتیجه آن محروم شدن بیماران از دارو و در معرض معلولیت قرار گرفتن آنها است. عدم دسترسی بیماران هموفیلی به فاکتور ۹ هیچ توجیه منطقی ندارد. مردم به وظایفشان عمل می‌کنند. عجیب است، مسئولین قدر محبت، عشق و ایثار مردم را نمی‌دانند و امانتی را که از مردم می‌گیرند (پلاسما) به موقع به دست بیماران نمی‌رسانند.

کمبودهای ادواری دارو موجب معلولیت بیماران هموفیلی می‌شود

قویدل در ادامه ضمن طرح سوالاتی گفت: آیا مسئولان می‌دانند این کمبودهای ادواری دارو موجب معلولیت بیماران هموفیلی می‌شود؟ به نظر من قطعاً می‌دانند. آیا مسئولین می‌دانند که رویاهای کودکان هموفیلی به دلیل عدم احساس مسئولیت و انجام وظیفه مسئولین قربانی می‌شود؟ باید باور کنیم که حتماً نمی‌دانند! راهکار این است که فرآیندهای سفارش دارو و تقویم واردات دارو از پلاسمای ایرانی مورد بازبینی قرار گیرد.

مدیرعامل سابق کانون هموفیلی ایران افزود: مسئولان فریاد درد بیماران هموفیلی را بشنوند، من نمی‌دانم که این چه رسمی است در مملکت ما باب کرده‌اند که بیمار کف خیابان درد خود را فریاد کند. مگر مملکت کارشناس ندارد. مگر این بیماری‌ها نوظهورند. مگر تأمین سلامت وظیفه حاکمیتی نیست.

وی گفت: مطلع شدم بیش از ۱۵ میلیون یونیت فاکتور ۹ قرار است از آلمان حمل شود. کی می‌رسد خدا عالم است. به راستی مسئولین آیا می‌دانند جمله "در هفته‌های آتی کمبود فاکتور ۹ مرتفع می‌شود" چقدر درد دارد.

قویدل در پایان افزود: مسئولین سازمان غذا و دارو با صداقت پاسخ دهند که نیاز سالیانه کشور به فاکتور ۹ پلاسمایی را چقدر به شرکت سازنده دارو اعلام کرده بودند، که شرایط بیماران چنین است. مسئول این نابسامانی فاکتور ۹ کیست. مسئولینی که چنین نابسامانی‌هایی را به وجود می‌آورند و موجب درد و رنج مردم می‌شوند، شایسته است توسط مدیران بالادستی عزل شوند. البته می‌دانم این انتظار آخر از دولت بی‌جا است.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =