سلامت نیوز:تا چند روز دیگر سفرهای نوروزی در کشور آغاز می‌شود و عده‌ای برای تفریح و عده‌ای دیگر نیز برای دید و بازدید روانه شهرهای و نقاط مختلف کشور خواهند شد، در این سفرها بیشترین سفرها از طریق جاده و با خودروی شخصی انجام می‌شود و همین موضوع نیز سبب شده تا نگرانی‌هایی بابت افزایش احتمالی تصادفات ایجاد شود، یکی از مهم‌ترین دلایل این تصادفات خستگی و خواب آلودگی است.

هنگام خواب آلودگی پشت فرمان، بخوابید که نمیرید!

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،سرهنگ عین الله جهانی، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی  توصیه‌ها و هشدارهایی درباره همین موضوع ارائه کرد و گفت: متاسفانه درصد زیادی از تصادفات رانندگی رخ داده در کشور چه در حوزه شهری و چه در حوزه جاده ای ناشی از خستگی و خواب آلودگی راننده است، در حالی که این موضوع به راحتی قابل پیشگیری است.

وی با بیان اینکه رانندگان حتما باید علایم خواب آلودگی را جدی بگیرید، گفت: این موضوع به خصوص در ۳۰ کیلومتری شهرها بسیار حادثه ساز می شود. گاهی رانندگان با این تصور که به زودی به مقصد خواهند رسید از استراحت سر باز زده و این امر سبب می شود تا در نزدیکی مقصد خواب بر آنان غلبه کند. 

جهانی با بیان اینکه در حالت خستگی و خواب آلودگی میزان هوشیاری مغز کاهش می باید، گفت: خستگی باعث کاهش قابل توجه توانایی راننده در دیدن، فکر کردن و تصمیم گیری و عکس العمل و نهایتاً از دست رفتن زمان طلایی اقدام راننده در مواجه با شرایط پیش رو است.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی با بیان ایکه خطر ایجاد خستگی و خواب آلودگی در سفرهای با مسافت های بیش از ۳۰۰ کیلومتر به مراتب  بیشتر است، گفت: احتمال بروز تصادف رانندگی در حالت خواب آلودگی چندین برابر افزایش پیدا می‌کند. همچنین جالب است رانندگان بدانند که خطر ۱۷ ساعت بیدار بودن و نشستن پشت فرمان تقریبا معادل خطر مصرف مواد مخدر در حین رانندگی است. 

وی، کمبود ساعات خواب کامل برای راننده یعنی خواب کامل خواب عمیق و حدود هفت ساعته، خستگی انباشته شده از روزهای قبل، اعتماد به نفس کاذب از مهارت در رانندگی، خوردن غذای چرب، دوغ و ... ، مصرف داروهای خواب آور مانند آرامبخش‌ها، قرص های ضد حساسیت و...  را از جمله دلایل خستگی و خواب آلودگی رانندگان در حین رانندگی برشمرد و گفت:  در برخی موارد ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، انحراف یا تنگی مجرای بینی، لوزه بزرگ و... سبب می‌شود تا بدن نیاز به خواب و استراحت بیشتری هم داشته باشد.

چطور از خستگی و خواب آلودگی حین رانندگی جلوگیری کنیم؟

جهانی درباره راهکارهای پیشگیری از وقوع تصادفات ناشی از خستگی و خواب آلودگی نیز گفت: مهم‌ترین راهکار خواب کافی است و خواب کافی یعنی حداقل ۷ ساعت خواب قبل شروع سفر.  همچنین در حالت  بروز خستگی و علایم خواب آلودگی، لازم است رانندگان در اولین مکان مناسب توقف کرده و استراحت کنند. توصیه می شود که در طول مسیر ۱۵ دقیقه استراحت به ازای هر دو ساعت رانندگی انجام شود.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی با بیان اینکه بهتر است دیگر سرنشینان خودرو نیز از خوابیدن در حین سفر پرهیز کرده وحداقل یک نفر در کنار راننده بیدار باشد، گفت: در مورد افراد دارای سابقه مصرف برخی داروهای خواب آور مانند مسکن ها، قرص های ضد حساسیت و... و همچنین افراد مبتلا به بیماری های موثر در ایجاد خواب آلودگی مانند بیماری قند، انحراف یا تنگی مجرای بینی، لوزه بزرگ و... توصیه می شود رانندگی در جاده به فرد دیگری سپرده شود. 

خوراکی‌های مناسب برای رانندگان چیست؟

وی تهویه مناسب و هوای تازه در کابین خودرو را هم عامل موثری در جلوگیری از خستگی و خواب آلودگی توصیف کرد و گفت: میل کردن غذای سبک برای رانندگان بسیار موثر است. نوشیدنی هایی همچون قهوه ، چای و آب هم برای رانندگان مناسب بوده و البته مصرف شکر و شیرینی جات و دوغ در کنار غذاهای چرب اصلا برای رانندگان خوب نیست. البته باید توجه داشت که خوردن و آشامیدن باید در هنگام توقف انجام شود و در حین رانندگی ممنوع است.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =