سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰
کد خبر: 337172

سلامت نیوز: احساس خستگی و سنگینی بدن جزو آن دسته از حالاتیست که بیشتر افراد آن را عادی فرض میکنند و در پی درمان آن نیستند. در این مقاله هفت دلیل آن را میخوانید که با رعایت آنها میتوانید این حس را تعدیل و به مرور زمان از بین ببرید.

۷ دلیل احساس خستگی و سنگینی بدن
به گزارش سلامت نیوز به نقل از Lifehack، بطور کلی احساس سنگینی و خستگی به بیوانرژِتیکس (ایجادکننده‌ی انرژی زیستی) مربوط می‌شود. بیوانرژِتیکس رشته‌ای در بیوشیمی و زیست‌شناسی سلولی است که به گردش انرژی در سیستم‌های زنده می‌پردازد. هدف بیوانرژِتیکس توصیف اینست که چگونه موجودات زنده انرژی را دریافت و آن را تبدیل می‌کنند تا کار زیستی انجام دهند. در اصل، چگونگیِ دریافت، ذخیره و استفاده‌ی انرژی در بدن مستقیماً به حسِ سنگینی یا خستگی ما مربوط است.


در حالی که بیوانرژِتیکس اساساً به انرژی بدن مربوط است، حجمِ کلیِ انرژی به شدت به وضعیت روانی فرد بستگی دارد. در ادامه‌ی این مطلب ۷ دلیلِ احساسِ سنگینی و خستگی بدن را می‌خوانید:

کمبود خواب

کمبود خواب به احتمال زیاد یکی از دلایل اصلی احساس سنگینی و خستگی است. همه‌ی ما از اهمیتِ کیفیتِ خواب و به ویژه REM (خواب همراه با حرکات سریع چشم) بسیار شنیده‌ایم و خوانده‌ایم.

طبق اصلِ حفظِ انرژی، انرژی نه ایجاد می‌شود و نه از بین می‌رود، بلکه ممکن است از نوعی به نوع دیگر تبدیل شود. ما براساس نظریه‌ی حفظ انرژی به خواب نیاز داریم تا انرژی‌مان را حفظ کنیم. وقتی خواب ما از کیفیت برخوردار باشد، نیازهای کالری ما کاهش می‌یابد، زیرا بخشی از زمان را با متابولیسم پایین‌تر می‌گذرانیم. این مفهوم با توجه به افت میزان متابولیسم ما حین خواب بدیهی است.

تحقیقات حاکی از آنست که ۸ ساعت خواب می‌تواند ۳۵ درصد ذخیره‌ی انرژیِ روزانه برای تمام مدت بیداری را تامین کند. نظریه‌ی ذخیره‌ی انرژیِ خواب نشان می‌دهد که هف اصلی خواب، کاستن از میزان مصرف انرژی فرد در طول اوقات روز و شب است.

کمبود ورزش

وقتی انرژی شما کم باشد طبیعتاً انگیزه‌ی ورزش کردن ندارید. با این حال، اگر با وجود کم بودن انرژی ورزش کنید، به طرز شگفت‌انگیزی سطح انرژیتان بالا می‌رود. در واقع، هر نوعی از ورزش یا فعالیت فیزیکی منجر به بالا رفتن ضربان قلب و جریان خون می‌شود، به علاوه اندورفین را در بدن آزاد می‌کند که در اثر آزادسازی آن سطوح انرژی بالا می‌رود. به طور کلی، ورزش قلب را قوی می‌کند و استقامت را بالا می‌برد.

تغذیه و آب‌رسانی ضعیف

بدن انسان اساساً از آب (۶۰ درصد) تشکیل شده است، بنابراین به صورت طبیعی کمبود آب از میزان انرژی می‌کاهد. طبق مطالعات انجام شده، مغز و قلب متشکل از ۷۳ درصد آب و ریه‌ها متشکل از حدود ۸۳ درصد آب هستند. پوست حاوی ۶۴ درصد آب، ماهیچه‌ها و کلیه‌ها حاوی ۷۹ درصد آب و حتی استخوان‌ها هم آب‌دار (۳۱ درصد) هستند. اگر شما به میزان کافی آب مصرف نکنید بدون‌شک علاوه بر کم شدن سطح انرژیِ بدن و خستگی با مشکلات دیگری هم مواجه خواهید شد.

در خصوص تغذیه، یک روش نسبتاً متعارف، اجتناب از مصرف بیش از حد «شکر» است. مصرف بیش از حد شکر می‌تواند به بدن و مغز آسیب برساند و معمولاً موج‌های کوتاهی از انرژی را به بار می‌آورد که در پی آن گیجی ذهنی و خستگی فیزیکی را هم به همراه دارد. به طور کلی، نوشیدنی‌های قنددار، آب‌نبات و شیرینی‌ها خیلی سریع مقادیر زیادی سوخت (قند) را وارد خون می‌کنند.

کربوهیدرات‌های پیچیده، چربی‌های سالم و پروتئین به زمان بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند تا گرسنگی شما را برطرف کنند، بنابراین طبیعیست سطوح انرژی را پایین آورند.

استرس

تعجب‌آور است که استرس در جامعه‌ی پرشتاب امروزی نادیده گرفته می‌شود، در حالی که دلیل شماره‌ی یک بسیاری از مشکلات جسمی است. احساس سنگینی و خستگی تنها یک جنبه از نشانه‌های استرس است. این حقیقت ثابت‌شده است که استرس بر تمامی سیستم‌های بدن از جمله اسکلتی-عضلانی، تنفسی، قلبی-عروقی، غدد درون‌ریز، معده و روده، عصبی و تولیدمثل اثر می‌گذارد. استرس سبب می‌شود بدن هورمون کورتیزول را آزاد کند، هورمونی که توسط غدد فوق کلیوی تولید می‌شود. آزادسازی این هورمون منجر به خستگی کلیه‌ها می‌شود که از نشانه‌های آن خستگی، مه مغزی (اختلالات فکری)، سقوط (یا تصادم) متناوب در طول روز و بسیاری نشانه‌های دیگر است.

توجه کامل به استرس در زندگی و تلاش برای تسکین دادن آن تا جای ممکن، اهمیت زیادی دارد.

افسردگی یا اضطراب

۷ دلیل احساس خستگی و سنگینی بدن

معمولا افسردگی و اضطراب با استرس همراه هستند و متاسفانه در جامعه‌ی ما نادیده گرفته می‌شوند، در حالی که میلیون‌ها انسان نشانه‌های افسردگی و اضطراب دارند. بسیاری از کسانی که افسرده هستند نشانه‌هایی از قبیل کمبود انرژی و اشتیاق و به طور کلی نداشتن میل و انگیزه‌ی برخاستن از بستر را دارند. این‌ها شرایطی هستند که باید به دقت بررسی کنید و در صورت داشتن آنها، برای برطرف کردنشان اقدام کنید.

کم‌کاری غده‌ی تیروئید

به بیان ساده کم‌کاری تیروئید هنگامی ایجاد می‌شود که غده‌ی تیروئید نتواند به اندازه‌ی نیاز بدن هورمون تولید کند. این وضعیت سبب کند شدن متابولیسم (سوخت و ساز بدن) می‌شود. این بیماری می‌تواند منجر به ایجاد حس خستگی یا حتی اضافه وزن شود. یک درمان رایج برای کم‌کاری غده‌ی تیروئید، درمان جایگزینی هورمون است.

ازدیاد کافئین

۷ دلیل احساس خستگی و سنگینی بدن

به طور کلی مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند غده‌ی فوق کلیوی را تحت تاثیر قرار داده و درنتیجه سطح انرژی را پایین آورد و منجر به سقوط (تصادم) اتفاقی شود.

نتیجه‌گیری

مهمترین نکته اینست که متوجه احساس سنگینی یا خستگی خود شوید و برای برطرف کردن آن اقدام کنید. هرگز به حالت بی‌حالی و کمبود انرژی عادت نکنید، چون بیشتر ما انسان‌ها خیلی زود تمایل پیدا می‌کنیم چنین شرایطی را عادی فرض کنیم. اگر تا اینجا همراه ما بودید و این مطلب را خواندید، پس در مسیر درست قرار دارید!

جنبه‌های مختلف زندگیتان را بررسی کنید تا ببینید چگونه می‌توانید برای بهبود سلامت روانی، احساسی و فیزیکی‌تان اقدام کنید. امید داریم این ۷ دلیلِ احساسِ خستگی و سنگینی بتواند در پیشبرد شما در مسیر سلامتی کمک‌رسان باشد.

ترجمه از فرادید

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha