دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۰
کد خبر: 339466

اگر فردی هستید که به شما خیانت شده، قبل از طلاق مشاوره بگیرید و از طرفی سعی کنید ببخشید. به همسرتان فرصت دهید رابطه را بسازد و اعتماد شما را دوباره به دست بیاورد.

آیا می توان بعد از خیانت رابطه زناشویی را ادامه داد؟

به گزارش سلامت نیوز، یکی از کاربران سیناپرس در سوالی پرسیده است: اخیرا متوجه ام که همسرم بهم خیانت کرده است. دروغ و خیانت او باعث رنجش خاطرم شده است. رنجشی که حتی قادر به بازگویی آن نزد نزدیک ترین اطرافیانم هم نیستم. همسرم درصدد جبران خطای خودش است اما سردرگمم که آیا می توانم بعد از خیانت او این رابطه را ادامه دهم یا خیر. آیا ادامه دادن چنین رابطه ای درست است؟

پاسخ دکتر پروانه صفایی مقدم، متخصص روانشناسی بالینی:

هیچ چیز مخرب تر از این نیست که بفهمید همسر وفادار شما خیانت کرده است. حقیقت این است که همسرتان چه با حرف هایش و چه با سکوتش به شما دروغ گفته و موجب رنج شما شده است. اگر خیانتی اتفاق افتاده باشد، بسیار طبیعی است که فرد آسیب دیده احساس خشم، افسردگی، دیوانگی، وسواس فکری با جزئیات خیانت کند و فکر کند هرگز این رابطه درست نخواهد شد.

به یاد داشته باشید که خیانت در ازدواج های بد رخ نمی دهد. این یک باور غلط است که فکر کنید "دلیل اصلی" خیانت بد بودن ازدواج یا گناهکار بودن طرف مقابل است. درست است، خیانت در ازدواج های ناموفق اتفاق می افتد اما در عین حال در ازدواج های عالی هم  به همان میزان رخ می دهد. خیانت دلایل مختلف دارد.

هراندازه هم خیانت مخرب و دیوانه کننده باشد، طلاق تنها راه نیست. زوج های زیادی هستند که بعد از خیانت آرامش یافته اند و حتی ارتباط و نزدیکی شان افزایش یافته است. برای اینکه بتوان بعد از خیانت رابطه را بازسازی کرد هر دو طرف باید به راست گویی، اجتناب از وسوسه های آینده و به راه طولانی و مسیر ناهموار التیام و بازسازی اعتماد متعهد شوند.

اگر فردی هستید که خیانت کرده اید؛ هرگز، هرگز و هرگز همسرتان را تشویق به فراموش کردن و نادیده گرفتن نکنید در عوض به رنجش همسرتان گوش دهید و آن را بپذیرید. گفتگو کنید و اجازه دهید همسرتان بداند که به کارتان فکر می کنید و نمی خواهید او را مجبور کنید به تنهایی رنجش را تحمل کنید. کاملا آماده شنیدن خشم و غم او تا هر زمان که طول می کشد باشید. اگر می خواهید همسرتان رنج را رها کند پس شما باید آن را نگه دارید.

اگر فردی هستید که به شما خیانت شده، قبل از طلاق مشاوره بگیرید و از طرفی سعی کنید ببخشید. به همسرتان فرصت دهید رابطه را بسازد و اعتماد شما را دوباره به دست بیاورد. به خودتان و رابطه فرصتی برای التیام و رشد بدهید. بدون شک این فرایند آهسته و سخت است اما اگر هر دوی شما متعهد شوید، ازدواجتان ارزش تلاش را دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =