مرگ سالانه بيش از 150 هزار مادر در دنيا

۱۳۸۶/۰۲/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3402
مرگ سالانه بيش از 150 هزار مادر در دنيا


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي سازمان انتقال خون ايران، كامران باقري لنكراني امروز در افتتاح اولين كنگره بين‌المللي طب انتقال خون كه در سالن همايش هاي بين المللي رازي برگزار شد، اظهار داشت: همكاري‌هاي بين المللي نمودي از عزم جهاني براي حفظ تأمين سلامت بشري است.
وي با بيان اينكه در دنيا در هر ثانيه يك نفر به دريافت خون و فرآورده هاي خوني نياز دارد ادامه داد: نياز به دريافت خون و فرآورده هاي خوني با توجه به پيچيدگي هاي خدماتي پيشگيرانه و مزمن شدن بيماريها فراواني بروز حوادث و سوانح رو به افزايش است.
وزير بهداشت با ابراز تأسف از وضعيت ناهمگون انتقال خون در دنيا تصريح كرد: بر اساس آخرين آمار از 124 كشوري كه گزارشاتي در زمينه انتقال خون ارائه داده اند در 56 كشور خون مصرفي تست نشده و با پديده فروش خون روبه رو هستند.
وي با اشاره به ميزان اهداي خون غير يكسان در سراسر دنيا گفت: 82 درصد جمعيت جهان در كشورهاي در حال توسعه به سر مي برند كه فقط 38 درصد اهداكنندگان خون دنيا را تشكيل مي‌دهند و اين در حالي است كه بيشتر نيازمندان به خون به لحاظ جمعيت و نوع بيماري و نحوه مصرف در كشورهاي در حال توسعه هستند.
لنكراني با اشاره به اينكه بيشتر مصارف خون صرفا مصارف طبي و جراحي است گفت: در كشورهاي در حال توسعه خون صرف حوادث و سوانح و وقايعي مانند زايمان و نوزادان مي شود.
وي با تأكيد بر لزوم همكاري‌هاي بيشتر و همه جانبه در سطح بين المللي، ادامه داد: براي بهبود شرايط بايد نگاه به كشورهاي در حال توسعه باشد اين در شرايطي است كه ايران از كشورهاي پيشگام در زمينه انتقال خون در منطقه است.
وزير بهداشت با بيان اينكه ايران جزء كشورهاي پيشرو در زمينه غربالگري خون و مراقبت‌هاي خوني است، افزود: از سال 1355 خون هاي دريافتي در كشور به لحاظ ويروس هپاتيت B و از سال 1368 به لحاظ ويروس HIV و از سال 1375 به لحاظ ويروس هپاتيت C چك و بررسي مي شوند.
وي به وجود سيستم خود حذفي داوطلبانه در سيستم انتقال خون اشاره كرد و افزود: فقط يك استان در جنوب شرقي كشور به لحاظ بار حوادث از خون جايگزين استفاده مي شود.
وي با بيان اينكه دو سوم دهندگان خون كشور از اهداكنندگان مستمر هستند در ادامه بر ضرورت وجود ديد علمي در اهداي خون تأكيد و افزود: بايد حركتي نهادين و با مشاركت سازمان هاي نيمه دولتي صورت پذيرد.
لنكراني هزينه مصرف خون ناسالم را بيش از تهيه خون سالم عنوان كرد و يادآور شد: در تأمين خون سالم نگاه صرف به هزينه اثربخشي در سرمايه گذاران خون سالم كافي نيست و بايد در جهت ايجاد اطمينان و فرهنگ سازي مناسب و ايجاد روحيه بانشاط براي اهداكنندگان تلاش كرد.
وي با اشاره به وجود نابرابري جدي در دنيا در زمينه انتقال خون گفت: كشورهاي دنيا براي تأمين سلامت جهاني ناگزير به همكاري‌هاي بين المللي مي باشند.
لنكراني با انتقاد از ايجاد شائبه‌هاي سياسي در برخي از حركات علمي در خاتمه مجددا بر ضرورت همكاري‌هاي بين المللي تأكيد كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.48771s, 18q