محققان ارتباط بین بیماری کبدی کودکان و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را توصیف می کنند.

بیماری کبدی کودکان خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ، بیماری کبد چرب غیر الکلی شایع‌ترین بیماری کبدی کودکان است. در این بیماری، سلول‌های کبد قطرات چربی بزرگی را ذخیره می‌کنند که می‌تواند بر عملکرد کبد تأثیر بگذارد. پزشکان مدت‌هاست که رابطه بین کبد چرب غیر الکلی و دیابت نوع ۲ را در بزرگسالان مشاهده کرده‌اند، اما در مورد ارتباط مشابه در کودکان بسیار کمتر شناخته شده است.

به گزارش ساینس دیلی،میزان دیابت نوع ۲ در کودکان در ۲۰ سال گذشته دو برابر شده است. کودکان مبتلا به کبد چرب غیر الکلی دارای ویژگی‌های مقاومت به انسولین هستند که یکی از ویژگی‌های کلیدی دیابت نوع ۲ است و بنابراین ممکن است در معرض خطر ابتلاء به این بیماری باشند.

دکتر «جفری شومر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، گفت: «ما باید درک بهتری داشته باشیم که چگونه کبد چرب غیر الکلی در خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ در کودکان نقش دارد تا بتوانیم فعالانه برای پیشگیری از آن تلاش کنیم.»

در مطالعه جدید، محققان دریافتند که در بین ۸۹۲ کودک مبتلا به کبد چرب غیر الکلی، دیابت نوع ۲ در ۶.۶ درصد از کودکان در ارزیابی اولیه وجود داشت. در پایان این مطالعه، از هر شش کودک، یک کودک به دیابت نوع ۲ مبتلا شده بود.

شومر گفت: «این رقم هشداردهنده است زیرا دیابت نوع ۲ در کودکان و نوجوانان یک بیماری بسیار تهاجمی‌تر از بزرگسالان است و عوارض و پیامدهای فوری و جدی‌تری دارد.»

نویسندگان همچنین عوامل خاصی را شناسایی کردند که خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ را در کودکان مبتلا به کبد چرب غیر الکلی افزایش می‌دهد: جنسیت (زنان بیشتر در معرض ابتلاء به دیابت نوع ۲ بودند)، میزان چاقی و میزان چربی و بافت اسکار در کبد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =