وقتی صحبت از ضربان قلب به میان می آید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که ضربان قلب در حالت استراحت در مورد سلامتی شما چه می گوید.

اهمیت تعداد ضربان قلب در حال استراحت برای سلامت شما

به گزارش سلامت نیوز به نقل از لایف هکر، فراگیر شدن ساعت‌های هوشمند و برنامه های تلفن همراه که به نوعی ثبت کننده فعالیت و ردیاب‌های فعالیت هستند به معنای دسترسی به داده‌های سلامتی است که قبلاً هرگز به آن فکر نمی‌کردیم، حالا تعداد قدم‌هایی که برمی‌داریم، ساعت‌هایی که می‌خوابیم، و ضربان قلب واقعی‌مان در هر حالت در دسترس بسیاری از افراد است.

ضربان قلب در حالت استراحت تعداد ضربان قلب شما در حالت استراحت کامل، چه در حالت نشسته و چه در حالت دراز کشیده، است. به طور معمول برای اندازه گیری صحیح این ضربان، باید یا اول صبح (زمانی که از خواب بیدار می شوید اما هنوز حرکت را شروع نکرده اید)، یا زمانی که مدتی در حالت استراحت بوده اید اندازه گیری شود.

ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت چقدر است؟

اکثر افراد ضربان قلب در حالت استراحت بین 60 تا 100 عدد در دقیقه دارند. اگر فعالیت ورزشی خاصی دارید( یعنی به صورت منظم و حرفه ای ورزش می کنید) ضربان قلب شما در حالت استراحت می تواند کمتر از 60 ضربه در دقیقه باشد که عموما چیز خوبی است.

ارین میچوس، مدیر مرکز قلب و عروق در دانشگاه جان هاپکینز، گفت: در این محدوده طبیعی، هرچه کمتر بودن بهتر است، زیرا این به آن معنا است که عضله قلب شما در وضعیت بهتری قرار دارد و نیازی به کار سخت برای حفظ یک ضربان ثابت نیست.

همانطور که هاروارد هلث گزارش می دهد، به نظر می رسد ضربان قلب در حالت استراحت در انتهای پایین این محدوده، مزایای محافظتی دارد. بر اساس گزارشی که در سال 2010 توسط مرکز بهداشت زنان منتشر شد، زنان یائسه با ضربان قلب در حالت استراحت بیش از 76 ضربه در دقیقه نسبت به زنانی که ضربان قلب در حالت استراحت 62 ضربه در دقیقه یا کمتر داشتند، بیشتر در معرض حملات قلبی بودند.

یک توصیه مهم پزشکان هم این است که اگر ضربان قلب شما در حالت استراحت بالای 80 ضربه در دقیقه است، حتما به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید.

چرا ضربان قلب شما در حال استراحت تغییر می کند؟

ضربان قلب شما در حالت استراحت بسته به عوامل مختلفی می تواند بالا یا پایین برود. دکتر میچوس در این خصوص گفت: «استرس، اضطراب، هورمون‌های بدن، برخی داروها و میزان فعالیت بدنی شما همگی می‌توانند بر ضربان قلب در حالت استراحت تأثیر بگذارند.»

اگر ضربان قلب در حالت استراحت به مرور زمان افزایش می یابد، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید. در یک مطالعه در سال 2011 که بیش از 29000 نفر را بدون سابقه بیماری قلبی به مدت ده سال مورد بررسی قرار داد، افزایش ضربان قلب در حالت استراحت در طول این مطالعه با افزایش خطر مرگ ناشی از حمله قلبی مرتبط بود.

وقتی صحبت از کاهش ضربان قلب در حالت استراحت می شود، متخصصان کلینیک پزشکی کلیولند توصیه می کنند که به طور منظم ورزش کنید، سطح اضطراب خود را مدیریت کنید، از مصرف کافئین و نیکوتین خودداری کنید، رژیم غذایی سالمی داشته باشید، تا حد لازم آب و مایعات سالم بنوشید و ساعات خواب کافی و منظمی داشته باشید.

چرا ضربان قلب حالت استراحت توسط دستگاه های مختلف متفاوت است

هر دستگاه روش خاص خود را برای تخمین ضربان قلب در حالت استراحت دارد، به این معنی که تخمین ها بسته به اینکه کدام وسیله را دارید متفاوت خواهد بود. برای مثال، حلقهانگشتی  برند اورا با گزارش میانگین و کمترین مقادیر ضربان قلب گرفته شده در هنگام خواب، ضربان قلب شما را در حالت استراحت تخمین می‌زند. برنامه فیت بیت، ضربان قلب در حالت استراحت را بر اساس داده‌های زمانی که شما بیدار و خواب هستید محاسبه می‌کند.

اگر از یک ردیاب فعالیت به دیگری تغییر دهید، ممکن است تغییری در تخمین ضربان قلب در حالت استراحت خود مشاهده کنید، که بیشتر بازتابی از نحوه محاسبه این عدد است، نه تغییر در وضعیت سلامتی شما.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha