کارشناس ارشد روانشناسی بالینی درمانگاه ترک اعتیاد شهید صادق گنجی برازجان گفت: در سال ۱۴۰۰ با رشد ۲. ۱۵ درصدی آمار تلفات سوءمصرف مواد نسبت به سال قبل مواجه بوده‌ایم.

افزایش ۱۵ درصدی مرگ و میر معتادان در برازجان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،پروین رجبی روز سه‌شنبه اظهار کرد: آمار سازمان پزشکی قانونی از مرگ‌ومیر بر اثر اعتیاد در سال گذشته نشان می‌دهد که ۵۳۴۲ نفر بر اثر سوءمصرف مواد و داروهای مخدر و محرک در کشور جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد ۴۵۶۱ نفر مرد و ۷۸۱ نفر زن بوده‌اند.
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی درمانگاه ترک اعتیاد بیمارستان شهید صادق گنجی گفت: اعتیاد به مواد مخدر یکی از مشکلات رایج در جامعه امروزی است.

وی سه عامل فردی، خانوادگی و اجتماعی را از علل ابتلا به غول اعتیاد خواند و تصریح کرد: بی‌شک عواملی همچون فشار تحصیلی، عدم آگاهی فرد از مضرات مواد مخدر، اختلال‌های شخصیتی، انگیزه‌های درمانی برای کاهش درد بدون تجویز پزشک، کنجکاوی، تمایل به تجربه زندگی بدون مشکل و... از مهم‌ترین عوامل فردی ابتلا به اعتیاد محسوب می‌شود.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی درمانگاه ترک اعتیاد شهید صادق گنجی برازجان اضافه کرد: کمبود محبت از طرف والدین، افراط در محبت، جلوگیری از رشد استقلال فردی، محدودیت بیش‌ازاندازه، تبعیض بین فرزندان، آسیب احساسی از دست دادن اعضای خانواده، روابط نامناسب والدین با یکدیگر یا طلاق، اعتیاد یکی از اعضای خانواده، فقر مالی، دانش ناکافی والدین و... هم از دیگر عوامل خانوادگی است که می‌تواند در دوران نوجوانی فرد را به سمت سوءمصرف مواد مخدر هدایت کنند.

رجبی مهم‌ترین دلایل اجتماعی که افراد را به سمت مصرف مواد مخدر سوق می‌دهند برشمارد و عنوان کرد: دسترسی آسان به مواد مخدر، بیکاری و عدم اشتغال‌زایی، فرهنگ محل زندگی، ارتباط با افراد ناباب و... است؛ لذا این موارد در زمینه اجتماعی می‌توانند منجر به اعتیاد افراد شوند که بخشی از آن‌ها از طریق خانواده‌ها و بخش دیگری از جانب مسئولین قابل‌کنترل هستند.

وی خانواده و مدرسه را دو مکان و رکن اساسی مقابله با اعتیاد عنوان کرد و افزود: تربیت درست و حمایت صحیح والدین از فرزندان نه‌تن‌ها می‌تواند باعث پیشگیری از ابتلا به اعتیاد شود، بلکه در درمان اعتیاد نیز می‌توانند به‌شدت مؤثر باشند و افراد در مسیر زندگی برای تشکیل یک خانواده سالم؛ به دانش، مهارت و روابط اخلاقی مناسب برای خوب زیستن احتیاج دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =