رئیس هئیت مدیره نام پزشکی تهران بزرگ درخصوص دستورالعمل ابلاغ شده در باب «بررسی ناهنجاری‌های کروموزومی جنین مادران باردار» هشدار داد.

دکتر علویان: اجرای این دستورالعمل بدون اصلاحات لازم، عواقب ناگواری خواهد داشت

دکتر موید علویان گفت: «تلاش تمامی اعضای کادر درمان در کشور عزیزمان این است که جامعه سالمی را شکل دهیم و با برنامه ریزی صحیح بتوانیم مانع بروز بیماری های قابل پیشگیری و آسیب به سلامت کلی جامعه شویم. یکی از موضوعات مرتبط با سلامت جامعه موضوع غربالگری جنین ها از لحاظ ابتلا به اختلالات ژنتیکی است که مختص به کشور ما نیست و در سرتاسر دنیا وجود دارد و بخصوص در کشورهای پیشرفته برنامه های دقیقی تنظیم شده است تا مانع از تولد نوزادان با اختلالات کروموزومی و مشکلات ژنتیکی حاد شوند. این یک واقعیت است که هیچ خانواده ای تمایل ندارد تا صاحب یک فرزند دارای اختلالات شدید ژنتیکی و ناقص شود چرا که باید تا آخر عمر هزینه های مادی و معنوی چنین فرزندی را تحمل کنند.»

رئیس هئیت مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ ادامه داد:« در طی این سال ها که این مشاوره ها از سطح اول ارجاع تا سطح تخصصی یعنی متخصصان زنان به مراجعان داده می شد به تمام خانم های باردار گفته می شد که نوزادشان ممکن است در معرض خطر چه بیماری هایی باشد و این احتمال برای کدام جنین ها بیشتر است و براساس احتمال خطر اقدامات غربالگری انجام می شد. البته تمام این موارد احتمال سنجی بود و به هر حال قطعیت صددرصدی در این خصوص وجود نداشت و ممکن است در حین اجرای این طرح مشاوره ها زیاده از حد بوده و حتی برای جنین هایی که در معرض خطری نبوده اند تشخیص احتمالی اختلال ژنتیکی گذاشته شده باشد و حتی سقط های بی دلیل صورت گرفته باشد اما متاسفانه متولیان و تصمیم گیران سلامت بدون اینکه اعلام کنند میزان این موارد منجر به سقط های بی دلیل چه میزان بوده و در صورت تلاش برای کاهش آمار این سقط های بی دلیل، احتمال تولد چند نوزاد ناقص و دارای اختلال وجود دارد، متعاقب قانون جوانی جمعیت مجلس شورای اسلامی، دستورالعملی توسط وزارت بهداشت تدوین و ابلاغ کرده اند که با اما و اگرهای فراوانی در نظام سلامت و جامعه عمومی ایجاد کرده است.»

دکتر علویان گفت: « درخواست رسیدگی به این مورد به نظام پزشکی تهران و کمیسیون اخلاق پزشکی ارجاع شده است و برای همین مواردی مطرح است که باید متولیان اجرای این طرح پاسخگوی آن باشند:

  1. هیچ گاه نمی توان حق آموزش و اطلاع رسانی به مراجعان را از یک پزشک گرفت و درصورتی که این موضوع به پزشک تکلیف شود کاری ضد اخلاق پزشکی صورت گرفته است
  2. موضوع مهم دیگر این طرح حذف این خدمات از سطح یک ارائه خدمات است. این گونه زنان مناطق محروم عملا امکان دسترسی به این خدمات را از دست می دهند چرا که ماما یا پزشک عمومی ارائه دهنده خدمت در سطح یک نمی تواند او را به پزشک متخصص ارجاع دهد. این در حالی است که در مناطق پربرخوردار به هرحال دسترسی به این خدمات تخصصی ممکن است. چنین کاری با اهداف این دولت منطبق نیست و نمی دانم آیا آقای رئیس جمهور از حذف این خدمت و دستورالعمل ابلاغ شده در مورد آن برای افراد محروم و کمتر برخوردار مطلع هستند یا نه؟ امیدوارم که اگر مطلع نیستند این مصاحبه به دست ایشان برسد تا مطلع شوند.
  3. به هر حال ممکن است در روند قبلی تضاد منافعی وجود داشته باشد یا اشکالات اجرایی داشته باشد اما این جا سیاستگذاران باید با درنظر گرفتن هزینه – اثربخشی این روند راه حل مناسب پیدا کنند. اگر غربالگری براساس استانداردها نیست یا بیش از حد انجام می شود و هزینه های سنگین تحمیل می شود یا اطلاعات غلطی به گروهی از خانم های باردار ارائه می شود، باید این نحوه عملکرد با نظارت و قانونگذاری صحیح اصلاح شود نه اینکه صورت مسئله پاک شود

دکتر علویان تاکید کرد: «جدا از این موارد نگاه تحکمی این دستورالعمل بسیار ناپسند است و تهدید به برخوردهای انتظامی و قضایی قطعا نتیجه عکس خواهد داشت»

رئیس هئیت مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ هشدار دارد:«به صراحت اعلام می کنم اگر این دستورالعمل کشوری باعث شود پزشکان از ارائه آموزش و اطلاع رسانی به مادران باردار بترسند، و گروهی از جنین های مادران باردار که باید غربالگری شوند غربالگری نشوند، و نوزادان دچار اختلالات شدید ژنتیکی به دنیا بیایند که تا آخر عمر هزینه های سنگین مالی و معنوی را متوجه خانواده ها می کنند، خانواده های این کودکان می توانند ازوزارت بهداشت شکایت بکنند که چرا مانع تولد این نوزادان ناقص نشده اند و من این هشدار را می دهم که این دستورالعمل در آینده باعث شکایات متعدد از وزارت بهداشت خواهد شد

دکتر علویان در نهایت صحبت های خود را با طرح یک پیشنهاد پایان داد:« تقاضا می کنم وزارت بهداشت، مسئولان ذیربط و اداره حقوقی وزارت بهداشت با انجمن های تخصصی مربوطه و کارشناسان این حوزه جلسات مشاوره و نظرسنجی بگذارند و این دستورالعمل را اصلاح کنند.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha