سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سیاست جدید جذب و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم وارد فاز نهایی شده و با اجرای آن، دسترسی عادلانه مردم به خدمات سلامت در همه نقاط تسهیل و از این پس سقف کارانه و پلکان درآمد پزشکان متناسب با میزان محرومیت محل خدمت آنها تعیین می‌شود.

سیاست جدید جذب پزشکان در مناطق محروم/کارانه و درآمد پزشک متناسب با محرومیت محل خدمت

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، پدرام پاک آیین افزود: یکی از عوامل نابرابری های خدمات سلامت در مناطق محروم توزیع نامتوازن پزشک در کشور است. برای حل این مسأله، باید انگیزه پزشکان به منظور حضور درمناطق محروم و مراکز درمانی دولتی افزایش یافته و برای پزشکانی که در این بخش ها خدمت می کنند، رضایتمندی ایجاد شود.

وی اظهارداشت: لازمه این تصمیم آن است که نسبت درآمد پزشکان شاغل در مناطق محروم و کلان‌شهرها اصلاح و باز تعریف شده و توزیع پزشک با سند آمایش سرزمین منطبق شود.

پاک آیین تصریح کرد: با تصمیم جدید وزارت بهداشت، جذب پزشکان به بخش دولتی نیز افزایش می یابد و بهره وری و کیفیت خدمات مراکز درمانی بیشتر می شود.

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تیرماه امسال گفت: آماده بومی‌گزینی و تقویت و ارتقای نیروهای بومی حوزه سلامت هستیم چراکه پزشکان بومی، در این مناطق ماندگار هستند.

وی اظهارداشت: نیروهای طرحی، یک یا دو سال در مناطق محروم حضور دارند و این مناطق را ترک می کنند اما بومی‌ها، ماندگار هستند. اطمینان دارم که فرزندان این منطقه می توانند دانشمندان آینده کشور باشند چرا که استعدادهای زیادی دارند و ما باید زمینه های رشد و شکوفایی این استعدادها را فراهم کنیم.

به گزارش ایرنا، اوایل شهریور سال ۹۳ بود که معاون وزیر بهداشت وقت اعلام کرد برای ماندگاری پزشکان فراری از مناطق محروم، طرح‌های تشویقی درنظر گرفته شده است؛ آن زمان به‌تازگی اجرای طرح تحول نظام سلامت کلید خورده بود.

پرداخت تعرفه‌های تشویقی برای این پزشکان و اعمال میزان محرومیت آن منطقه در پرداختی پزشکان، یکی از این طرح‌های تشویقی بود که توانست تا میزان قابل توجهی درآمد پزشکان را افزایش دهد. براساس اعلام وزارت بهداشت، به استناد نتیجه تحقیقی که انجام شده بود، پزشکان مورد مطالعه اعلام کرده بودند اگر این طرح‌ها ادامه‌دار باشد، ۴۲ درصد از آن‌ها پس از پایان تعهدات‌شان در مناطق محروم ماندگار می‌شوند اما این طرح بعد از هفت سال به سرانجام نرسید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha