دريافت غرامت ‌از فرانسه با تكذيب وزارت بهداشت ناكام ماند

۱۳۸۶/۰۲/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3451
دريافت غرامت ‌از فرانسه با تكذيب وزارت بهداشت ناكام ماند
احمد قويدل در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود: پرونده فاكتورهاي خوني ‌آلوده سال‌هاي گذشته ابعاد ناگفته زيادي دارد، يكي از آن‌ها كه بسيار تأسف‌آور است اين است كه با وجود اعلام رسمي شركت مريو فرانسه كه وارد كننده محصولات خوني خارجي به ايران در آن سال‌ها بود به وزير بهداشت وقت (‌دكتر ملك‌زاده) مبني بر اين‌كه رسماً آلودگي فراورده‌هاي خوني وارداتي را به ايدز تأييد كرده بود نتوانستيم از اين شركت غرامت بگيريم.
وي ادامه داد:‌ دولت عراق با فعاليت سازمان هلال احمر اين كشور توانست 238 ميليون دلار از شركت مريو (merieux) فرانسه به علت آلودگي فرآورده‌هاي خوني سال‌هاي دهه 80 ميلادي غرامت بگيرد و البته طرح اين شكايت دامن دو شركت اونتيس (aventis) و باكستر(baxter) آمريكايي را نيز كه شركت مريو فرانسه را خريده‌اند و در آن سهم دارند نيز مي‌گيرد.
قويدل گفت: دولت ايران به رغم تلاش‌هاي نماينده حقوقي رياست جمهوري در پاريس در سال‌هايي كه پرونده هموفيلي‌ها در رابطه با فرآورده‌هاي خوني آلوده ‌‌در دستگاه قضايي رسيدگي مي‌شد به علت پاسخ شگفت‌انگيز وزارت بهداشت كه طي نامه‌اي به اين نماينده اعلام كرد كه هيچ سابقه آلودگي فراورده‌هاي خوني در وزارت بهداشت موجود نيست، ناكام ماند.
مدير عامل كانون هموفيلي ايران اضافه كرد: فدراسيون جهاني هموفيلي اخيراً در بولتن خبري خود كه آوريل 2007 منتشر شده است خبر شكايت قضايي عليه شركت فرانسوي را از سوي هلال احمر عراق چاپ كرده است كه پيگيري قضايي آن در اواخر حكومت صدام آغاز شده است.
قويدل گفت: بر اساس حكم دادگاه هوفيلي‌ها در ايران بخشي از آلوده شدگان از طريق خون و فراورده‌هاي خوني‌آلوده كه به ايدز مبتلا شده‌اند، قربانيان فراورده‌هاي خوني وارداتي هستند كه از شركت مريو فرانسه در سال‌هاي 63 و 64 وارد شده بودند.
وي افزود: آمار اين قربانيان با توجه به فشارهاي اجتماعي بيماران ايدز به صورت دقيق ثبت نشده است كه بالغ بر 200 تا 250 نفر ارزيابي مي‌شوند كه كانون هموفيلي ايران تاكنون اسامي 150 نفر آن‌ها را ثبت كرده است.
مدير عامل كانون هموفيلي ايران اضافه كرد: بر اين اساس بقيه قربانيان آلودگي‌ها نتيجه فعاليت مركز پژوهش و پالايش خون ايران است كه در سال 73 افتتاح و طي 3 سال فعاليت اين مركز فاقد سيستم ويروس زدايي‌ تعداد زيادي از بيماران هموفيلي آلوده به ويروس هپاتيت C شدند.
وي گفت: البته بايد به اين جمع بيماران تالاسمي و دياليزي را كه از موادي كه از يك واحد خوني تهيه شده است استفاده كرده‌اند نيز اضافه كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.6673s, 18q