شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۴
کد خبر: 345148

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که مصرف بیش از نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

روزانه چقدر روغن زیتون بخوریم؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر از هلث دی نیوز، در اوایل سال جاری، محققان گزارش دادند افرادی که بیش از نصف قاشق غذاخوری در روز روغن زیتون می‌خورند، در مقایسه با افرادی که هرگز از این روغن مصرف نمی‌کنند یا به ندرت مصرف می‌کنند، با میزان کمتر مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری آلزایمر و سایر علل روبرو هستند.

دکتر «فرانک هو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده بهداشت عمومی چان در بوستون، گفت: «روغن زیتون مشخصه رژیم غذایی مدیترانه ای است و ارتباط آن با کاهش مرگ و میر در کشورهای جنوب اروپا به خوبی ثابت شده است.»

در میان تمام روغن‌های گیاهی خوراکی، روغن زیتون دارای بالاترین درصد چربی مونوغیراشباع است که کلسترول LDL بد را کاهش و HDL خوب را افزایش می‌دهد. همچنین نشان داده شده است که روغن زیتون فشار خون را کاهش می‌دهد و حاوی ترکیبات گیاهی است که خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد که روند بیماری از جمله بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

هنگام پخت و پز، روغن زیتون می‌تواند جایگزینی سالم برای کره، مارگارین و سایر انواع چربی‌ها باشد. هو گفت: «روغن زیتون جایگزین بسیار سالم‌تری برای چربی‌های رژیمی، به ویژه چربی‌های حیوانی است.»

سایر روغن‌های گیاهی مایع نیز جایگزین‌های خوبی هستند. شواهد قوی فواید روغن‌های گیاهی سویا، کلزا، ذرت، گلرنگ، آفتابگردان و سایر روغن‌های گیاهی را برای سلامت قلب نشان می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =