وزیر بهداشت با بیان اینکه متوقف و مسدود کردن تراکنش‌های مالی بین بانک‌های ایرانی و بین‌المللی، عملا باعث تاخیر غیر ضروری و خطرناک در تهیه داروها، واکسن‌ها، تجهیزات، مواد لازم برای رویه‌های تشخیصی و درمانی و همچنین تولیدکنندگان داخلی واکسن شده است، تاکید کرد: چه کسی پاسخگوی جان باختن برخی بیماران بی‌گناه بر اثر کمبود داروهای ضروری به دلیل تحریم‌ها است؟.

چه کسی پاسخگوی جان‌باختن برخی بیماران به دلیل تحریم‌هاست؟

به گزارش سلامت نیوز دکتر بهرام عین اللهی در شصت و نهمین اجلاس منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در قاهره، اظهار داشت: تحریم های قهری، یکجانبه و غیر انسانی علیه جمهوری اسلامی ایران، تاثیر مخربی بر برخی ارکان تاب آوری نظام سلامت در کشور ما داشته است به ویژه دسترسی به نیازهای ضروری برای کنترل و مهار بیماری ‌های همه گیر را محدود کرده است که در تضاد با روحیه همبستگی و همکاری بین همه کشورها بوده و همچنان خلاف اصل " تا زمانی که همه در امان نباشند، هیچ کس در امان نیست" می باشد.

وی افزود: حدود ۳۳ ماه از شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ در جهان می گذرد. این بیماری همه‌گیر ثابت کرد "هیچ کس در امان نیست مگر اینکه همه در امان باشند" و این موضوع مستلزم همبستگی و همکاری بین همه کشورهای عضو از کشورهای پردرآمد گرفته تا کم درآمد و سازمان‌های بین‌المللی است.

وی با بیان اینکه کووید ۱۹ نشان داد سیستم های بهداشتی دارای تاب آوری مناسب نیستند، افزود: حل این معضل نیازمند برنامه ریزی و آمادگی توسط همه دولت ها و کل جامعه برای مقابله با فوریت های بزرگ بهداشتی بر اساس برنامه جامع سیزدهم اقدامات سازمان جهانی بهداشت است.

عین‌اللهی با اشاره به هفت موج بیماری کووید ۱۹ در کشور، یادآور شد: به دلیل میزان گسترده پوشش واکسیناسیون و تزریق واکسن های تولید داخل و هم چنین وارداتی، موج های اخیر به تدریج کاهش یافته و کنترل شده است.

وزیر بهداشت گفت: همه‌گیری و چالش های متعاقب آن همچنان نه تنها سلامت، بلکه صلح و امنیت را هم تهدید می کند. سلامت و ثبات رابطه عمیقی با هم دارند. ابتکار جهانی سلامت برای صلح، اعتماد را در سطح جامعه و هم چنین بین مردم ارتقا می‌دهد. این واقعیت این امر را تاکید می کند که تقویت پوشش همگانی سلامت، بازسازی و بهبود سیستم های مراقبت بهداشتی فراگیر و انعطاف پذیر چقدر مهم است.

به گفته عین اللهی، برای دستیابی به تاب‌آوری نظام های سلامت در برابر همه گیری‌ها و فوریت‌های بهداشتی، باید مسایل مختلف و مهمی از جمله تنظیم سیاست ها، قوانین ملی مناسب، تقویت سیستم های بهداشتی و پوشش همگانی سلامت، تامین منابع پایدار، تقویت ظرفیت نیروی کار سلامت، داروها، واکسن ها و محصولات بیولوژیکی مقرون به صرفه، اطلاع رسانی در زمینه مخاطرات و مشارکت جامعه، و گسترش سیستم‌های موثرتر اطلاعات و زیرساخت‌های سلامت، مورد توجه قرار گیرد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وزیر بهداشت ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه گذشته، میزبان میلیون‌ها پناهنده افغان بوده و کمک‌های خود را به طور ویژه به این پناهندگان ارائه کرده است به گونه‌ای که پناهندگان مقیم ایران، با وجود منابع مالی ناکافی و عدم کمک‌های بین‌المللی، به طور مساوی با سایر شهروندان از سلامت و سایر امکانات برخوردارند. تزریق بیش از ۳/۴ میلیون دُز واکسن کووید ۱۹ به پناهندگان افغان، از جمله اقدامات بشردوستانه کشور ما است.

عین‌اللهی به برگزاری اجلاس گروه ۵ در ایران اشاره کرد و گفت: همکاری گروه پنج که یک همکاری زیر منطقه‌ای متشکل از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، جمهوری اسلامی ایران و دفتر منطقه‌ای مدیترانه شرقی است، مکانیسمی مناسب در مسیر اجرای برنامه‌های مشترک برای کمک به سازمان جهانی بهداشت و برنامه جهانی فلج اطفال برای برداشتن گام‌های آخر برای ریشه کنی فلج اطفال در منطقه، کنترل بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن مانند سرخک و تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و سایر تب‌های خونریزی دهنده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه کشورهای گروه پنج دارای جابجایی جمعیت، مسایل آوارگان و منازعات است، تصریح کرد: مسئولیت همه این است که از چنین برنامه‌های همکاری که تلاش دارد از گسترش بیشتر ویروس ها و بیماری های واگیر در منطقه جلوگیری کند، حمایت کنیم؛ بنابراین توصیه موکد بنده، تقویت گروه پنج و سایر گروه‌های همکاری از طریق برگزاری جلسات منظم فنی است.

بنابر اعلام وبدا، عین‌اللهی گفت: از این فرصت استفاده کرده و با دولت و مردم پاکستان در مورد باران‌های سیل آسای موسمی اخیر در ماه اکتبر که صدها نفر را در پاکستان مجروح و بی‌خانمان کرد، ابراز همدردی صمیمانه می‌کنم. جمهوری اسلامی ایران همواره متعهد و موظف است که به ارتقای سلامت در سطح جهان و منطقه کمک کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha