شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
کد خبر: 345994

خبرساز شدن ماجرای زن اردنی که با ۱۰ هزار شاخه گل شوهرش را در روز تولدش غافلگیر کرد، بهانه‌ای شد تا درباره آداب هدیه دادن به همسر بگوییم.

هدیه‌های سمی زوجین!

هدیه دادن و هدیه گرفتن قدمت بسیار طولانی دارد و فقط به زمان و جامعه ما منتهی نمی‌شود. خرید هدیه برای همسر هم جزو مسائلی است که باید جدی گرفته شود زیرا تاثیرات بسیاری در پایداری زندگی‌مشترک خواهد داشت. به‌تازگی، در اقدامی عجیب و تقریباً بی‌سابقه، یک زن اردنی با ۱۰ هزار شاخه گل که روی یک کامیون گذاشته شده و برخی از خیابان‌های پایتخت را طی کرده بود، شوهرش را در روز تولدش غافلگیر کرد! به گفته مطلعان، کار آماده‌سازی این هدیه ۱۵ روز به طول انجامیده برای این خانم ۱۴ هزار دلار هم آب خورده است! به همین بهانه ، نکاتی را درباره خرید چنین هدیه‌هایی خواهیم گفت.

هدف از هدیه‌دادن به همسر چیست؟


یکی از دلایلی که زوجین در خرید هدیه و انتخابش دچار اشتباه می‌شوند، ناآگاهی از دلیل این عمل است. مهم‌ترین مسئله در هدیه دادن این است که شما به فکر همسرتان هستید و با هدیه، ابراز عشق و محبت می‌کنید.
لازم نیست حتما به مناسبت‌ها توجه کنید؛ مثلا فقط زمانی هدیه بدهید که سالگرد ازدواج یا تولد و ... باشد. هدف از هدیه دادن ابراز عشق و سپاس از تلاش‌های همسر در زندگی مشترک است.


واکاوی خرید هدیه‌های عجیب و گران‌قیمت برای همسر


هدیه دادن به خودی خود، کار با ارزشی است اما گران بودنش، عشق بیشتری را به همراه نخواهد آورد. گاهی دیده یا شنیده‌ایم که زن یا شوهری برای همسرش هدیه‌های عجیب و نامعقول یا به عبارت دیگر، هدیه سمی تهیه کرده مثلا یک کامیون گل سرخ یا دادن همزمان چندین سرویس جواهر و ... . در این که عده‌ای استطاعت مالی بیشتری دارند شکی نیست اما هدیه‌های نامعقول، علت‌های روان‌شناختی دارد که به چند مورد اشاره می‌کنیم. یکی از دلایل آن، شخصیت نمایشی است که فرد می‌خواهد رفتارهای خود را به نمایش بگذارد و جلب توجه بکند. دلیل دیگر، اعتماد به نفس پایین شخص می‌تواند باشد که ضعف شخصیتی خود را پشت این هدیه‌ها می‌خواهد پنهان کند. علت دیگر این‌که، فرد دوست دارد طرف‌مقابلش را دایم مدیون خودش کند و او را ساکت سر جای خودش بنشاند و ... . پس دیدن این هدیه‌ها شاید از دور تصویر زیبایی داشته باشد اما بهتر است بیننده فریب نخورد.


هدیه‌هایی که طعنه و کنایه با خودش دارد


واضح است که شما باید از دادن هدیه‌ای که سبب ناراحتی همسرتان می‌شود، خودداری کنید اما گاهی به این نکته توجه نمی‌شود. شناخت شما از شخصیت همسرتان باید به حدی باشد که بدانید روی چه چیزهایی حساس است و به چه چیزهایی بیشتر علاقه دارد. مثلا اگر همسرتان چاق است به عنوان هدیه، کتابی درباره چگونگی لاغر شدن نخرید! اگر هدف از هدیه و تقدیم آن به همسر، طعنه و کنایه زدن به او باشد، یک مدل هدیه سمی محسوب می‌شود که به جای عشق، نفرت را در زندگی‌مشترک خواهد کاشت.


بی‌توجهی به سلیقه همسر


انتخاب هدیه برای زن و شوهر متفاوت است. معمولا خانم‌ها به خرید و دریافت هدیه بیشتر علاقه‌مند هستند. در این بین، بی‌توجهی به سلیقه همسر باعث می‌شود تا هدیه خریداری شده، به جای خوشحالی باعث ناراحتی او شود. مثلا خرید یک پیراهن سبز برای مردی که از این رنگ خوشش نمی‌آید، علاوه بر این که آن را نخواهد پوشید، باعث دلخوری هم خواهد شد. همچنین خرید هدیه‌ای که کاربردش را نمی‌دانیم، اشتباه است. مثلا یک وسیله الکتریکی یا رایانه‌ای جدید که هیچ‌کدام نمی‌دانید چیست، هدیه مناسبی نیست.

خرید هدیه به امید جبران شدن توسط همسر


یکی از ویژگی‌های یک هدیه سمی در زندگی‌مشترک، این است که زن یا شوهر بعد از خرید آن، منتظر جبران توسط همسرشان باشند. اگر این‌گونه شود و بدترش این‌که بیان شود که من در آن زمان این هدیه را داده‌ام و همسرم هنوز تلافی نکرده، در حقیقت همه آثار مثبت هدیه از بین رفته و به جای این که سبب عشق و علاقه شود موجب اختلاف بین زوجین می‌شود.

*نویسنده : فریبا البرز| ‌ کارشناس‌ارشد مشاوره‌خانواده

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha