" محمد رضا حسني" دبير انجمن " آترواسكلروز " ايران در آستانه برگزاري نهمين كنگره تازه‌هاي قلب و عروق گفت : بيماريهاي قلبي در سال ‪ ۲۰۲۰‬در كشورهاي درحال توسعه و از جمله ايران همه‌گير خواهد شد.

بيماريهاي قلبي تا ‪ ۱۳‬سال آينده در كشورهاي درحال توسعه همه‌گير مي‌شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، وي با بيان اينكه پيشگيري از بيماريهاي قلبي نيازمند عزم ملي است از نبود برنامه مدون و كلاني براي پيشگيري از بيماريهاي قلبي در كشور انتقاد كرد.

حسني روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران ، سيگار را از جمله علل افزايش ابتلا به بيماريهاي قلبي در ايران و كشورهاي در حال توسعه بيان كرد و مصرف سرانه سيگار در ايران را ‪ ۵‬نخ در روز اعلام نمود بطوري كه از هر ‪ ۷‬ايراني يكي سيگاريست.

وي به آمارهاي سازمان جهاني بهداشت اشاره كرد كه نشان مي‌دهد ‪۱/۳‬ ميليارد نفر در جهان سيگار مي‌كشند. شمار سيگاريها تا سال ‪ ۲۰۲۵‬به ‪۱/۷‬ ميليارد نفر مي‌رسد كه در نتيجه سيگار مهمترين عامل خطر قلبي خواهد شد و ساليانه ‪ ۱۰‬ميليون تن را به كام مرگ خواهد كشاند.

‪ ۸۴‬درصد سيگاريها در كشورهاي در حال توسعه زندگي مي‌كنند و مصرف بالاي سيگار به شيوع بيماريهاي قلبي در كشورهاي درحال توسعه كمك مي‌كند. ابتلا به بيماريهاي قلبي در كشورهاي در حال توسعه بالاست.

حسني افزود :در ايران ساليانه ‪ ۲۱‬ميليارد نخ سيگار وارد مي‌شود و هزينه مصرف ‪ ۶‬هزار ميليارد ريال در سال است كه با هزينه درمان ‪۱۲‬ هزار ميليارد ريال خواهد شد.

وي در مورد جمعيت سيگاريهاي ايران گفت در ايران ‪ ۱۰‬ميليون سيگاري فعال داريم و ‪ ۲۵‬درصد بيماريهاي قلبي ناشي از استعمال دخانيات است.

دبير انجمن آترواسكلروز ايران گفت سالانه ‪ ۱۴۶۰‬ميليارد تومان بابت خريد سيگار هزينه مي‌شود و دولت سه برابر اين رقم را صرف درمان و عوارض دخانيات مي‌كند.

از ‪ ۵۴‬ميليارد نخ سيگاري مصرفي در سال ، ‪ ۲۷‬ميليارد نخ سيگار توليد داخل است، ‪ ۲۱‬ميليارد نخ وارد مي‌شود و بقيه آن بطور قاچاق وارد كشور مي‌شود.

حسني از ديگر عوامل موثر در بروز بيماريهاي قلبي را ازدياد فشار خون بيان كرد و افزود : يك پنجم مردم فشار خون بالا دارند كه فقط نيمي از آنان از مشكل خود با خبر هستند و تنها نيمي از اين عده به پزشك مراجعه مي‌كنند.

فشار خون زمينه‌ساز بروز نارسايي كليوي، بيماري قلبي و سكته است اما سه تا چهار بار كنترل فشار خون در سال از اين عوارض پيشگيري مي‌كند.

كم تحركي، زندگي ماشيني، مصرف غذاهاي چرب و ناسالم و فشارهاي رواني از عوامل افزايش ابتلا به بيماري قلبي در ايران است.

حسني استفاده از امكانات ورزشي را در كشور گران دانست و گفت غذاهاي ناسالم و شكم پركن و پرانرژي ارزانتر از مواد غذايي سالم مانند ميوه‌ها و سبزيها و دسترسي به آنها آسانتر است.

وي گفت سيگار هر زماني و در هر جايي قابل تهيه است درحالي كه اين امكان براي مواد غذايي سالم فراهم نيست.

دكتر مسعود قاسمي رييس انجمن آترواسكلروز ايران نيز گفت افزايش ابتلا به بيماريهاي قلبي شيوع جهاني دارد و مهمترين علت مرگ در بسياري از كشورها محسوب مي‌شود.

وي علاوه بر رژيم غذايي و بي‌تحركي دو عامل ديگر را در افزايش موارد ابتلا به بيماريهاي قلبي موثر دانست كه شامل افزايش امكانات تشخيصي و درماني در كشور و افزايش آگاهي مردم در مورد بيماريهاي قلبي است.

وي در مورد درمان بيماريهاي قلبي در كشور گفت هيچگونه وابستگي در اين زمينه به خارج از كشور نداريم و بجز موارد نادري بيماريهاي قلبي مادرزادي تمام درمانهاي جديد در ايران ارايه مي‌شود.

وي گفت با توجه به بي‌نيازي كامل در درمان بيماريهاي قلبي عروقي نيازي به اعزام بيماران به خارج از كشور وجود ندارد و حتي در مواردي بيماران از ساير كشورها براي درمان به ايران مراجعه كرده‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =