رئیس گروه تعیین استاندارد و تدوین گایدلاین‌های درمان وزارت بهداشت با اشاره به بالا بودن سهم دارو در هزینه‌های حوزه سلامت، گفت: پیشنهاد می‌کنیم گایدلاین‌های تدوین شده در پرونده الکترونیک سلامت در بستر نظام ارجاع، HIS بیمارستانی و نسخه نویسی الکترونیک اجرا و پیاده سازی شود تا نظارت بر گایدلاین‌ها بهبود یابد.

سهم بالای دارو در هزینه‌های سلامت

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر بخشنده - رئیس گروه تعیین استاندارد و تدوین گایدلاین‌های درمان وزارت بهداشت در اولین سمینار تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد، بررسی چالش‌های دارویی در اقتصاد سلامت و ارائه راهکارها برای آن، گفت: سال ۱۳۸۶ واحد اقتصاد سلامت شکل گرفت و فعالت‌هایی انجام داد. از ابتدای سال ۸۹ به دنبال تغییر چارت سازمانی وزارت بهداشت دفتری در معاونت درمان تحت عنوان دفترکل ارزیابی سلامت و تدوین استاندارد که شامل ۴ گروه است، تشکیل شد.

وی افزود: تعیین نحوه گردش منابع مالی سلامت در کشور، ارزیابی و انتخاب فناوری‌های موثر در سلامت، تدوین و تجمیع استانداردها و راهنمای سلامت، اصلاح نظام پرداخت و... این اداره ایفای نقش می‌کند.

او درباره چرایی تدوین راهنمای بالینی مصرف داروها، تصریح کرد: سهم هزینه دارو در حوزه سلامت بسیار بالا است. مرجع قیمت گذاری و سیاست گذاری دارو با خدمات نظام سلامت بسیار متفاوت است و ما می‌خواهیم دسترسی عادلانه برای تمام مردم وجود داشته باشد و ما از طریق این گایدلاین‌ها می‌توانیم منابع سازمان‌های بیمه‌گر را ساماندهی کرده و از هدر رفت منابع جلوگیری کنیم.

وی افزود: سازمان‌های بیمه‌گر خرید خود را بر اساس راهنماهای بالینی تدوین شده انجام می‌دهند و بستر الکترونیک هم باید بر اساس این راهنمای بالینی صورت گیرد و می‌تواند از تجویز بی‌رویه جلوگیری کند. در عین حال نظام ارجاع هم باید بر اساس این راهنماهای بالینی باشد.

بخشنده ادامه داد: در محاکم قضایی گایدلاین‌های ما مرجع اصلی سازمان پزشکی قانونی است و باید وحدت رویه‌ای وجود داشته باشد تا همه پزشکان از این گایدلاین‌های تدوین شده پیروی کنند و از اقدامات فردمحور خودداری کنند.

او تاکید کرد: ما علاوه بر اینکه در راهنمای تجویز داروها به هر دارویی انحصارا اشاره می‌کنیم، در پروتکل بیماری‌ها هم به داروهای درمانی مرتبط اشاره می‌کنیم.

وی درخصوص سهم هزینه دارو و تجهیزات پزشکی در هزینه‌های سلامت، بیان کرد: به طور میانگین قبل از اجرای طرح دارویاری یعنی قبل از ۲۳ تیر سال جاری، حدود ۳۶ درصد از کل هزینه‌های سلامت را شامل می‌شد که پس از اجرای طرح دارویاری و به دنبال آزاد شدن ارز دارو درحالی که ارز تجهیزات پزشکی باقی ماند، عدد ۳۶ درصد به ۴۵ درصد افزایش یافت. درصورت آزاد شدن ارز تجهیرات پزشکی این سهم به بیش از ۵۰ درصد خواهد رسید. بر همین اساس، مدیریت منابع بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

بخشنده ادامه داد: گایدلاین‌های تدوین شده توسط ما به دانشگاه‌های علوم پزشکی، سازمان‌های بیمه‌گر، پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شود تا همه با وحدت رویه اقدام کنند.

او در خاتمه تاکید کرد: پیشنهاد می‌کنیم گایدلاین‌هایی که نوشته‌ایم در پرونده الکترونیک سلامت در بستر نظام ارجاع، HIS بیمارستانی و نسخه نویسی الکترونیک اجرا و پیاده سازی شود تا نظارت بر گایدلاین‌ها بهبود یابد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =