مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برداشت بی‌رویه از مخازن آب زیرزمینی منجر به شکل‌گیری پدیده فرونشست در بسیاری از دشت‌های کشور شده است به‌طوری که میانگین آن در این دشت‌ها به ۲۵ سانتی‌متر می‌رسد.

میانگین فرونشست در دشت‌های کشور ۲۵ سانتی‌متر است

‌به گزارش سلامت نیوز به تقل از روزنامه پیام ما، احمدرضا لاهیجان‌زاده در نشست شورای توسعه و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری به وضعیت محیط زیست کشور در سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: کاهش حجم آبخوان‌ها و شکل‌گیری پدیده فرونشست در دشت‌های کشور از دهه ۷۰ شدت گرفته است که در سال‌های پس از آن ۸۰۰ چاه جدید حفر شد که نیمی از آن غیرمجاز است.شکل‌گیری پدیده گرد و خاک از پیامدهای خشک شدن بسیاری از دشت‌های کشور است. در چهارمحال و بختیاری نیز دشت شهرکرد به کانون گرد و خاک تبدیل شده

او همچنین به کاهش منابع آب تجدیدشونده در کشور از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب در سال ۱۳۷۳ به ۱۰۳میلیارد مترمکعب در سال ۱۳۹۹ اشاره کرد و گفت: کاهش ۳۰میلیارد مترمکعبی آب تجدیدشونده کشور را وارد تنش آبی کرد به‌طوری‌ که از سال ۱۳۸۷ بسیاری از استان‌های کشور با تنش آبی روبه‌رو شدند و در سال‌های اخیر نیز این موضوع به یک بحران در تعدادی از استان‌ها تبدیل شده است.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر مدیریت مصرف آب در کشور عنوان کرد: این در حالی است که آمارهای موجود حاکی از آن است که با وجود کاهش منابع اما در مصرف آب به‌ویژه در بخش کشاورزی هنوز تغییر ایجاد نشده است. لاهیجان‌زاده شکل‌گیری پدیده گرد و خاک را از پیامدهای خشک شدن بسیاری از دشت‌های کشور عنوان کرد و گفت: در چهارمحال و بختیاری نیز دشت شهرکرد به کانون گرد و خاک تبدیل شده است.

او رعایت نکردن حقابه تالاب‌ها را از دیگر چالش‌های محیط‌ زیست کشور در دوران خشکسالی و تغییر اقلیم دانست و افزود: بیشتر تالاب‌های کشور خشک شده‌اند چراکه حقابه آن رعایت نمی‌شود. مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به تشریح سیاست‌های کلی محیط زیست ابلاغی مقام رهبری پرداخت و تصریح کرد: این سیاست‌ها در ۱۵ بند تدوین شده و پنج راهبرد برای آن تعریف و بر اساس آن وظایف دستگاه‌های اجرایی مشخص شده است.

برای اجرایی شدن این سیاست‌ها و نظارت بر نحوه آن باید در هر یک از استان‌های کشور تشکیل شود که انتظار می‌رود این مهم نیز از سوی استان چهارمحال و بختیاری مورد توجه قرار گیرد.تشکیل کارگروه محیط زیست برای پیگیری سیاست‌های ابلاغی از مصوبات این نشست بود و مقرر شد تا این کارگروه به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تشکیل و نتایج این کارگروه به شورای برنامه‌ریزی و مدیریت استان ارائه شود.
بر اساس آخرین آمار شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری از ۱۰ دشت اصلی این استان، ۶ دشت ممنوعه و چهار دشت ممنوعه بحرانی است و سالانه حدود سه سانتی‌متر در این دشت‌ها فرونشست رخ می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =