برخی محیط‌های کاری می‌توانند خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) را افزایش دهند.

محیط کاری که مفاصل شما را نشانه گرفته است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا از هلث، آلاینده‌های موجود در هوا می‌توانند تحریک‌کننده و مضر باشند در حال حاضر نتایج تحقیقات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض هوای معمول قابل استنشاق ممکن است خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید (RA) را افزایش دهد. در حالی که نتایج تحقیقات پیشین نشان داده است که آلاینده‌های موجود در محیط با خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید مرتبط هستند، این مطالعه جدید بیشتر چگونگی ترکیب قرار گرفتن در معرض محیط کار، سیگار کشیدن و ژنتیک برای افزایش خطر را کشف کرده است.

به گفته کلینیک مایو ایالات‌متحده، آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است که نه تنها مفاصل شما را ملتهب می‌کند بلکه می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن مانند چشم‌ها، ریه‌ها، پوست، رگ‌های خونی و قلب آسیب برساند.

آرتریت روماتوئید باعث تورم دردناک مفاصل می‌شود که در نهایت می‌تواند باعث فرسایش استخوان و تغییر شکل مفاصل شود. علائم آن شامل مفاصل حساس و گرم، سفتی مفصل که معمولا در بیدار شدن از خواب بدتر می‌شود، از دست دادن اشتها، تب و خستگی است. ممکن است قبل از پیشرفت به مفاصل دیگر مانند مچ پا، آرنج، زانو و لگن از بند انگشتان شما نیز شروع شود.

در ایالات‌متحده، ۱.۵ میلیون آمریکایی با آرتریت روماتوئید زندگی می‌کنند و ۷۱ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر هر سال به آن مبتلا می‌شوند و تشخیص معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ سالگی اتفاق می‌افتد.

محققان سوئدی داده‌های ۴۰۳۳ نفر که بخشی از تحقیقات اپیدمیولوژیک سوئدی آرتریت روماتوئید بودند به همراه ۶۴۸۵ نفر در گروه کنترل را تجزیه و تحلیل کردند.

آنان دریافتند که وقتی افراد در معرض آلاینده‌های محل کار مانند آزبست، دود گازوئیل، قارچ‌کش‌ها، بخارات بنزین و مونوکسید کربن قرار می‌گیرند، احتمال ابتلای افراد به نوع خاص و شدید آرتریت روماتوئید ۲۵ درصد بیشتر است. این به دلیل وجود آنتی‌بادی‌های پروتئین ضد سیترولینه (ACPA) بود.

به نظر می‌رسد این خطر با توجه به تعداد عواملی که در معرض آنها قرار می‌گیرید، سیگار کشیدن و هرگونه خطر ژنتیکی افزایش می‌یابد. افرادی که سیگار می‌کشند و از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا هستند، ۶۸ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید در مواجهه با حشره‌کش‌ها هستند. آنان ۴۵ برابر بیشتر در معرض خطر دود اگزوز موتورهای بنزینی و ۳۲ برابر بیشتر در معرض خطر قرار گرفتن در معرض گرد و غبار کوارتز هستند.

به طور معمول، زنان دو تا سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به آرتریت روماتوئید هستند با این حال، مشخص شد که مردان این تحقیق در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آرتریت روماتوئید هستند زیرا آنان برای مدت زمان طولانی‌تری در معرض این موارد قرار گرفته بودند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha