معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: بیش از ۴۰ درصد مرگ‌های سرطانی، با تغییر سبک زندگی و اجتناب از عوامل خطر اصلی، قابل پیشگیری هستند.

۴۰ درصد مرگ‌های سرطانی قابل پیشگیری است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، علیرضا اولیایی منش در پیامی به مناسبت هفته پیشگیری از سرطان ( ۸ تا ۱۵ بهمن)، افزود: سرطان‌ها از جمله عوامل اصلی بیماری‌ها و مرگ و میر در جهان هستند و در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۴ میلیون مورد جدید و ۱۰ میلیون مرگ ناشی از سرطان در جهان گزارش شده است.

وی اظهار داشت: در سال ۲۰۱۹ پروستات، روده بزرگ، مثانه، ریه و معده پنج مورد از شایع‌ترین موارد سرطان در مردان و سرطان‌های پستان، روده بزرگ، رحم، دهانه رحم و لوسمی پنج مورد از شایع‌ترین موارد سرطان در بین زنان بوده است.

حدود ۶۵ درصد از مرگ‌های ناشی از سرطان ریه به دلیل مصرف سیگار است

اولیایی‌منش ادامه داد: حدود ۶۵ درصد از مرگ‌های ناشی از سرطان ریه به دلیل مصرف سیگار است. عفونت‌های ویروسی ایجاد کننده سرطان مسئول حدود ۲۰ درصد مرگ ناشی از سرطان در کشورهای با درآمد کم و متوسط هستند،

با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی در جمعیت کشور انتظار می‌رود موارد بروز سرطان در دهه آینده به ۲ برابر فعلی افزایش یابد.

مهم‌ترین و شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران پوست، سینه در زنان، پروستات در مردان و روده بزرگ است

وی اضافه کرد: مهم‌ترین و شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران پوست، سینه در زنان، پروستات در مردان و روده بزرگ است و مهم ترین دلایل افزایش بروز سرطان در ایران و جهان، افزایش امید به زندگی و افزایش تعداد سالمندان، تحولات اقتصادی، صنعتی شدن جوامع باعث تغییراتی در شیوه زندگی شامل افزایش مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم (به ویژه مصرف کم میوه و سبزیجات، غذاهای چرب و پرکالری)، کم تحرکی، افزایش وزن شده و طی همه گیری کووید ۱۹ هر روز به شمار افراد چاق و دارای اضافه وزن افزوده شده است.

به گفته اولیایی منش، مهم‌ترین عوامل خطرساز قابل پیشگیری از سرطان شامل مصرف سیگار، افزایش وزن و چاقی، رژیم غذایی نادرست شامل مصرف زیاد نمک و گوشت قرمز و چربی و مصرف کم میوه و سبزی‌ها، کم‌تحرکی، برخی عفونت‌های ویروسی و مزمن مثل ایدز، هپاتیت B، C، HPV که در ایجاد سرطان‌های کبد، سرویکس، لنفوم و … دخیل است، دودهای داخل منزل ناشی از احتراق ناقص سوخت‌های جامد، اشعه‌های مضر و غیر یونیزان خورشید(uv)، آلودگی هوا است.

وی افزود: با توجه به روند افزایشی موارد ابتلا به سرطان، برنامه‌ریزی به منظور کنترل سرطان با محورهای پیشگیری، تشخیص زود هنگام، تشخیص و درمان صحیح و مراقبت‌های تسکینی ضروری به نظر می‌رسد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهارداشت: پویش ملی مبارزه با سرطان از هشتم تا پانزدهم بهمن، با هدف تلاش برای حفظ جان انسان‌ها از میلیون‌ها مرگ و میر قابل پیشگیری به واسطه بروز انوع سرطان و با شعار «فاصله‌ها را کم کنیم» اجرا خواهد شد.

معاون بهداشت تصریح کرد: پویش ملی مبارزه با سرطان فرصتی است تا با اجرای برنامه‌های آموزشی، ترویجی و غربالگری در سطوح بهداشتی بتوانیم گام موثری در راستای کنترل این بیماری برداریم. از همه افراد، خانواده‌ها، سازمان‌های دولتی و غیر دولتی و مردم نهاد، دعوت می‌کنیم به این پویش بپیوندند و با رعایت سبک زندگی سالم از سرطان پیشگیری کنند و چنانچه خود و اطرافیان ایشان به سرطان مبتلا هستند نیز با مراقبت و امیدواری از صدمات ناشی از آن بکاهند و مسیر بهبودی را هموار کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =