دبیر کمیته ملی اخلاق بالینی وزارت بهداشت ضمن تشریح ساختار این کمیته با بیان اینکه یکی از کارهای ویژه مهم این کمیته در نظر گرفتن سنجه های اعتباربخشی اخلاقی در مجموعه سنجه‌ها و شاخص‌های اعتبار بخشی است، گفت:این کار می تواند تاثیر مهم و قابل توجهی در توسعه و ارتقای وضعیت اخلاقی بخش‌های بالینی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی داشته باشد.

لحاظ سنجه‌های اخلاقی در اعتباربخشی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وزارت بهداشت، دکتر سید علی انجو با بیان این مطلب اظهار داشت: نهاد کمیته اخلاق در بیمارستان‌ها مسئول بیان، به کارگیری و ارزیابی ارزش‌های ذاتی و حرفه ای بیمارستان است. کمیته اخلاق بیمارستان ملزم است با رصد پیوسته فعالیت‌های بخش‌های مختلف بیمارستان موقعیت‌های اخلاقی خاص آن بیمارستان را دریافت و برای مدیریت شایسته آن تلاش کند.

وی خاطرنشان کرد: موقعیت اخلاقی یا مورال پوزیشن شامل دوراهی‌های اخلاقی شایع اکوسیستم بیمارستان و موضوعات داغ اخلاقی و نیز شایع ترین موارد نقض اصول و قواعد اخلاقی و مهمترین حقوق تضییع شده در آن محیط است.

دبیر کمیته ملی اخلاق بالینی وزارت بهداشت ادامه داد: اعضای حقیقی و حقوقی کمیته ملی اخلاق بالینی با ابلاغ مستقیم از طرف وزیر بهداشت منصوب می‌شوند و دبیر کمیته نیز توسط معاون درمان وزارتخانه منصوب می‌شود.

وی تاکید کرد: نهاد کمیته ملی اخلاق بالینی شامل یک نشست عمومی و یک دبیرخانه است. جلسات نشست عمومی هر فصل یک بار و جلسات نشست دبیرخانه هر دو هفته یکبار در محل معاونت درمان وزارت بهداشت برگزار می‌شود و در موارد خاص جلسات دیگری هم با توجه به مناسبت‌ها و موارد نیاز، در فواصل برنامه‌های مذکور اضافه می‌شود.

دکتر انجو با بیان اینکه از تابستان ۱۴۰۱ ابلاغ اعضای کمیته ملی اخلاق بالینی صادر و جلسات این کمیته در هر فصل برگزار شده است، گفت: در کنار این جلسات دبیر کمیته و اعضای دبیرخانه در برنامه‌های مختلفی حضور فعال داشته‌اند. به عنوان مثال در اجلاس معاونین درمان کشور به معرفی کمیته ملی و کمیته‌های دانشگاهی اخلاق بالینی پرداخته و درباره وظیفه نظارتی و راهبری کمیته‌های اخلاق بیمارستان‌های تابعه و اولویت‌ها و سیاست‌های معاونت درمان درخصوص اخلاق بالینی توضیحاتی ارائه شد.

وی تصریح کرد: با پیگیری‌های دبیرخانه کمیته ملی اخلاق بالینی اعضای کمیته‌های اخلاق بالینی 61 دانشگاه علوم پزشکی مشخص شده و اعضای آنها ابلاغ خود را از روسای دانشگاه علوم پزشکی مربوطه دریافت کرده‌اند؛ همچنین گزارش تشکیل جلسات کمیته‌های اخلاق بالینی و کمیته‌های اخلاق بیمارستان از دانشگاه‌های علوم پزشکی به طور مستمر از طریق دبیرخانه این کمیته پیگیری می‌شود.

دبیر کمیته ملی اخلاق بالینی وزارت بهداشت گفت: یکی از کارهای ویژه مهم کمیته ملی اخلاق بالینی در این دولت، در نظر گرفتن سنجه های اعتباربخشی اخلاقی در مجموعه سنجه‌ها و شاخص‌های اعتبار بخشی است چراکه این کار می تواند تاثیر مهم و قابل توجهی در توسعه و ارتقای وضعیت اخلاقی بخش‌های بالینی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی داشته باشد.

وی ادامه داد: سنجه‌های اعتباربخشی اخلاقی انگیزه و محرک مهمی برای ایجاد تغییرات در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هستند. زمانی که موضوع اخلاق در این سنجه‌ها مهم و برجسته شود، انگیزه لازم برای توسعه اخلاق در مدیران بیمارستان و مراکز درمانی ایجاد خواهد شد.

دکتر انجو گفت: در این چند ماه با تشکیل گروه‌های مختلف کارشناسی، سنجه‌های اعتباربخشی اخلاقی تدوین و در نسخه پیشنهادی ویراست آتی کتابچه اعتباربخشی گنجانده خواهد شد و این سنجه‌ها در حال حاضر مراحل پیش از تصویب خود را جهت قرارگیری در میان سایر سنجه‌های پیشین می‌گذرانند.

دبیر کمیته ملی اخلاق بالینی وزارت بهداشت یادآور شد: وظیفه دیگر کمیته ملی اخلاق بالینی تدوین دستورالعمل‌ها و راهنماهای ملی اخلاقی بالینی است. در جلسات کمیته و دبیرخانه تاکنون درباره دو دستورالعمل پیشنهادی کار شده است. در این جلسات دستورالعمل‌ها با دقت بحث خواهد شد و سپس در نشست کمیته ملی اخلاق بالینی به تصویب اعضای کمیته می‌رسند. در این دو دستورالعمل به دقت تلاش شده که کار مناسبی ارائه و آماده ابلاغ شود که به زودی شاهد ابلاغ این دو دستورالعمل خواهیم بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha