اگرچه جهش‌های ژن BRCA۱ یا BRCA۲ با سرطان پستان و تخمدان در زنان جوان‌تر مرتبط است، اما افراد بالای ۵۰ سال هم در معرض خطر بالای سرطان پستان هستند.

ارتباط ژن های سرطان پستان و ریسک ابتلا در زنان مسن

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر از مدیسن نت، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این موضوع حتی اگر آنها قبلاً سرطان پستان نداشته باشند هم درست است.

«کلی متکالف»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تورنتو کانادا، گفت: «آنچه در مورد نتایج ما قابل توجه است این است که سرطان پستان و تخمدان شایع‌ترین سرطان‌هایی هستند که مشاهده می‌شوند و این نگران‌کننده است، با توجه به اینکه ما می‌دانیم چگونه خطر ابتلاء به سرطان را در زنانی که این عوامل خطر ژنتیکی دارند کاهش دهیم.»

برای مطالعه این موضوع، محققان بیش از ۲۲۰۰ زن بین ۵۰ تا ۷۵ سال از ۱۶ کشور را دنبال کردند. این زنان آگاه بودند که دارای جهش BRCA هستند و هیچ تشخیص قبلی سرطان نداشتند.

خطر ابتلای این زنان پس از ۵۰ سالگی به هر نوع سرطان برای افرادی که دارای جهش BRCA۱ هستند ۴۹ درصد و برای افرادی که دارای جهش BRCA۲ هستند ۴۳ درصد است.

حتی برای کسانی که جراحی کاهش خطر سرطان، مانند برداشتن پیشگیرانه هر دو پستان ، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را انجام نداده بودند، بیشتر بود. برای آن زنان، خطر ۷۷ درصد برای کسانی که جهش BRCA۱ داشتند و ۶۷ درصد برای کسانی که جهش BRCA۲ داشتند، بود.

حدود ۱۵ درصد از زنان مورد مطالعه تحت ماستکتومی پیشگیرانه دو طرفه قرار گرفته بودند. حدود ۴۳ درصد تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را قبل از ۵۰ سالگی برداشته بودند.

این زنان تنها ۹ درصد با کمترین خطر ابتلاء به سرطان روبرو بودند.

هیچ روش غربالگری خوبی برای سرطان تخمدان وجود ندارد. دستورالعمل‌های شبکه جامع ملی سرطان توصیه می‌کند که زنان مبتلا به جهش BRCA۱ بین سنین ۳۵ تا ۴۰ سالگی و زنان دارای جهش BRCA۲ در سنین ۴۰ تا ۴۵ سال تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را بردارند.

متکالف امیدوار است که پیشرفت در آزمایش ژنتیکی به زنان بیشتری کمک کند تا از خطرات خود آگاه شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha