به گفته محققان، کودکانی که در نوزادی مبتلا به ویروس سنسیشیال تنفسی، معروف به RSV، می شوند، ممکن است در معرض خطر بیشتر ابتلا به آسم باشند.

RSV در نوزادی خطر ابتلا به آسم در کودکی را افزایش می دهد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر به از مدیسن نت، مطالعه جدید به بررسی اثرات عفونت‌های RSV با شدت های مختلف بر خطر آسم دوران کودکی پرداخته است.

دکتر «تینا هارترت»، محقق ارشد و مدیر مرکز تحقیقات آسم و علوم محیطی در دانشگاه وندربیلت در تنسی، گفت: «به مدت ۶۰ سال، محققان بارها و بارها ارتباط بین RSV شدید و آسم را شناسایی کرده اند. با این حال، ما نشان داده‌ایم که این ارتباط تا حدی ناشی از وراثت مشترک بین RSV شدید و آسم است.»

RSV علت اصلی برونشیت، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی همراه با سرفه و خس خس سینه در نوزادان و کودکان خردسال، است.

علائم در اکثر کودکان خفیف است و معمولاً یک هفته طول می‌کشد. با این حال، عفونت RSV می‌تواند منجر به بیماری جدی و مرگ شود، به ویژه در نوزادان نارس و مبتلایان به بیماری مزمن ریوی یا بیماری مادرزادی قلبی.

دکتر «کریستین روزاس سالازار»، نویسنده اول و استادیار اطفال در وندربیلت، گفت: «RSV شایع‌ترین علت بستری شدن در بیمارستان در سراسر جهان به دلیل مشکلات تنفسی در سال اول زندگی است.»

روزاس سالازار در ادامه افزود: «در مطالعه ما، در میان کودکان سالم متولد شده، آلوده نشدن به RSV در سال اول زندگی با کاهش قابل ملاحظه خطر ابتلاء به آسم دوران کودکی همراه بود. یافته‌های ما نشان می‌دهد که یک ارتباط وابسته به سن بین عفونت RSV در دوران نوزادی و آسم دوران کودکی وجود دارد.»

او گفت: «محققان بر روی سال اول زندگی تمرکز کردند زیرا این دوره مهمی از رشد ریه و سیستم ایمنی است.»

روزاس سالازار گفت: «ما معتقدیم زمانی که کودک در سال اول زندگی به RSV آلوده می‌شود، زمانی که ریه‌ها و سیستم ایمنی هنوز در حال رشد هستند، می‌تواند منجر به ناهنجاری‌های خاصی شود که بعداً می‌تواند باعث آسم شود.»

این مطالعه شامل بیش از ۱۹۰۰ نوزاد سالم بود که در شروع فصل شیوع RSV، یعنی از نوامبر تا مارس، ۶ ماهه یا کمتر بودند. حدود ۵۴ درصد از نوزادان در سال اول زندگی به RSV آلوده شدند، در حالی که ۴۶ درصد بقیه غیر آلوده بودند.

سپس محققان سالانه نوزادان را بررسی کردند و آنها را از نظر آسم در سن ۵ سالگی ارزیابی کردند. این مطالعه نشان داد نوزادانی که در سال اول زندگی به RSV آلوده نشده بودند، ۲۶ درصد کمتر در معرض خطر آسم در سن ۵ سالگی بودند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha