تحقیقات جدید نشان می دهد افرادی که به طور مکرر دچار آسیب های مغزی تروماتیک در جنگ می شوند، ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر باشند.

ضربات متعدد به سر خطر آلزایمر را افزایش می دهد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر از مدیسن نت، آسیب‌های مغزی تروماتیک می‌تواند ناشی از ضربه‌های مستقیم به سر یا از منابع غیرمستقیم مانند امواج شوک ناشی از انفجارهای میدان نبرد باشد.

مغز پرسنل نظامی که در معرض انفجار بودند، دارای تجمع غیرطبیعی پروتئین آمیلوئید بتا بود که می‌تواند منجر به آلزایمر و سایر بیماری‌های عصبی شود.

دکتر «کارلوس لیوا سالیناس»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه میزوری، گفت: «آمیلوئید بتا مولکولی است که به طور معمول در مغز بیماران جوان یافت نمی‌شود. تجمع آمیلوئید بتا در مغز به عنوان یک رویداد اولیه در بیماری آلزایمر، شایع‌ترین نوع زوال عقل در سراسر جهان، که میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مطرح می‌شود.»

مطالعات کالبد شکافی وجود پلاک‌های آمیلوئید را در عرض چند ساعت پس از آسیب شدید مغزی نشان داده است. اشکال خاصی از آمیلوئید بتا می‌توانند به صورت درهم و پلاک در مغز جمع شوند. وجود آن می‌تواند منجر به زوال ذهنی و بیماری‌های عصبی شود.

لیوا سالیناس می‌گوید: «تصویربرداری PET می‌تواند برای شناسایی تجمع آمیلوئید بتا در مراحل اولیه در افراد یا مشاغلی که در معرض صدمه مغزی آسیب‌زا هستند مانند پرسنل نظامی، افسران پلیس، آتش‌نشانان، بازیکنان فوتبال و غیره استفاده شود.»

وی در ادامه می‌افزاید: «تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا ارتباط بین فراوانی و شدت آسیب مغزی تروماتیک و میزان تغییرات آمیلوئید در مغز، سیر طبیعی تجمع مشاهده شده و سایر عوامل خطر بیولوژیکی بالقوه برای رسوب پلاک آمیلوئید و پیشرفت زوال شناختی مشخص شود.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha