چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷
کد خبر: 355247

سرطان روده چهارمین نوع سرطان شایع در بریتانیا است و اکنون پژوهشگران، چهار علامت سرطان روده را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند تا دو سال قبل از تشخیص ظاهر شود.

۴ علامت سرطان روده که ۲ سال زودتر از تشخیص ظاهر می‌شوند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایندیپندنت، سرطان روده حدود ۱۱ درصد از کل موارد جدید ابتلا به سرطان را تشکیل می‌دهد. بیش از نیمی از موارد سرطان روده در بریتانیا قابل پیشگیری هستند.

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، چهار علامت سرطان روده را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند تا دو سال قبل از تشخیص ظاهر شود. پژوهشگران معتقدند این چهار علامت سرطان روده می‌تواند نشان‌دهنده‌ خطر ابتلا به سرطان روده در افراد زیر ۵۰ سال باشد و به تشخیص زودهنگام این بیماری کمک کند.

سرطان روده چهارمین نوع سرطان شایع در بریتانیا و دومین نوع مرگبار با 43000 مورد جدید در سال است.

بیشتر بدانید: علائم و نشانه‌های اولیه سرطان روده که نباید نادیده گرفته شوند

این بیماری همچنین باعث تقریباً 17000 مرگ در سال می شود و حدود 11 درصد از کل موارد جدید سرطان را تشکیل می دهد.

چهار علامت « هشداردهنده» که بیماران احتمالاً بین سه ماه تا دو سال قبل از تشخیص تجربه می‌کنند، عبارتند از:

  • درد شکمی
  • خونریزی از رکتوم
  • اسهال
  • کم خونی فقر آهن

پژوهشگران دریافتند که داشتن تنها یکی از این علائم خطر ابتلا به سرطان روده را تقریبا دو برابر می‌کند، در حالی که افرادی که دو علامت داشتند بیش از سه و نیم برابر در معرض خطر بودند و آنهایی که سه علامت یا بیشتر داشتند بیش از شش و نیم برابر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بودند.

این مطالعه که در مجله موسسه ملی سرطان منتشر شد، داده های بیش از 5000 بیمار مبتلا به سرطان روده زودرس را تجزیه و تحلیل کرد.

بیشتر بدانید: آیا سرطان روده درمان دارد؟

محقق ارشد یین کائو توضیح داد: «سرطان کولورکتال صرفاً یک بیماری نیست که افراد مسن را تحت تأثیر قرار دهد. ما می‌خواهیم بزرگسالان جوان‌تر نیز از این علائم و نشانه‌های بالقوه گویا آگاه باشند؛  به‌ویژه به این دلیل که افراد زیر 50 سال در معرض خطر پایینی قرار دارند و غربالگری معمول سرطان کولورکتال را دریافت نمی‌کنند.»

همچنین گسترش آگاهی در میان پزشکان مراقبت های اولیه، متخصصان گوارش و پزشکان فوریت های پزشکی بسیار حائز اهمیت است. تا به امروز، بسیاری از سرطان‌های کولورکتال زودرس در اتاق‌های اورژانس شناسایی می‌شوند و اغلب تأخیرهای تشخیصی قابل توجهی در این سرطان وجود دارد.

کاساندرا فریتز (Cassandra Fritz)، نویسنده اول این مطالعه، می‌گوید: «به طور معمول تشخیص بیماری از زمانی که فردی برای اولین بار یک یا چند مورد از این علائم را تجربه و به پزشک مراجعه می‌کند، حدود سه ماه طول می‌کشد. اما ما در این تجزیه و تحلیل، متوجه شدیم که برخی از افراد تا دو سال قبل از تشخیص، این علائم را داشته‌اند.»

به همین دلیل ممکن است که بسیاری از بیماران جوان‌تر در زمان تشخیص، بیماری پیشرفته‌تری را نسبت به افراد مسن‌تر تجربه می‌کنند.

مطالعه‌ای در ماه مارس ۲۰۲۳ نشان داد که یک آزمایش خون جدید می‌تواند بیماران مبتلا به سرطان روده را از انجام شیمی درمانی غیرضروری هر ساله در امان نگه دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha