در بین مواد مخدر پودری که اسنیف می‌شود، کوکایین و هرویین شناخته‌شده هستند و شاید کمترکسی اسم کتامین را شنیده باشد، مگر در داروخانه‌های دامپزشکی. «پودر سفیده، اول باید با لبه کارت شیک بشه تا بعد اسنیف کنی» شنیدن نصف و نیمه همین جمله کافی است تا گوش‌هایم برای شنیدن بقیه حرف‌های دو پسر نوجوان تیز شود.

مخدر جدید:داروی بیهوشی مخصوص اسب

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق،«حالش با همه چیزهایی که تا حالا زدم فرق داره، کوک هم قاطیش داره، می‌برتت فضا، انگار داری شنا می‌کنی». به دو پسر نوجوان نزدیک شده و خودم را مشتاق مصرف این پودر سفیدرنگ نشان داده و می‌گویم که بعد از زدن ماشروم دنبال امتحان‌کردن یک توهم‌زای جدید هستم. با کمی تردید به من اعتماد می‌کنند و شماره ساقی‌شان را می‌دهند.

ک مثل کتامین

کتامین به‌عنوان یک داروی بیهوشی در پزشکی و دامپزشکی کاربرد دارد. گاهی از کتامین برای درمان افسردگی در پزشکی استفاده می‌شود. اما به تازگی این ماده به شکل‌های تزریقی، استشاقی (اسنیف‌کردن) و خوراکی (مخلوط در نوشیدنی) به عنوان توهم‌زا، در بین جوانان مورد استفاده قرار گرفته و طرفدارانی پیدا کرده است. درست است که کتامین به‌عنوان یک غیرمخدر معرفی می‌شود اما مصرف آن در دوزهای پایین منجر به مشکلاتی چون سرگیجه، احساس جداشدن از بدن، لکنت زبان، نیستاگموس (حرکات تکراری و کنترل‌نشده چشم) مشکلات توجه، یادگیری و حافظه، توهم‌هایی در حد یک ساعت و مشکلات تنفس می‌شود.

همچنین دوزهای بالا ممکن است منجر به اسپاسم یا ضعف عضلانی شود و مشکلاتی در تعادل، اختلالات و توهمات قوی بینایی و گفتاری ایجاد کند که توسط محرک‌های محیطی تشدید می‌شوند. کما و بیهوشی عمیق، توهم‌زایی و احساس خارج‌شدن از بدن(K-hole) یا تجربه نزدیک به مرگ، اغلب به عنوان اتفاق‌های خطرناک در دوزهای بالا گزارش شده است. گاهی اوقات، افراد از کتامین همراه با داروهای دیگر مانند ریتالین، آمفتامین، مت آمفتامین یا کوکایین استفاده می‌کنند که می‌تواند منجر به اوردوز یا مرگ شود.

اسب را می‌خواباند

در تماس با چند داروخانه دامپزشکی و درخواست کتامین، خوشبختانه یک پاسخ مشترک دریافت می‌کنم: «نسخه دامپزشک دارید؟».در مورد کاربرد کتامین در حیوانات با یک دامپزشک وارد صحبت می‌شوم: «کتامین یک ماده اساسی در پروتکل‌های بی‌هوشی دامپزشکی در سراسر جهان است و برای بیهوشی تزریقی و مدیریت درد در اسب‌ها کاربرد بیشتری دارد، البته در بی‌هوشی حیوانات دیگری چون سگ و گربه هم استفاده می‌شود و میزان استفاده آن با توجه به جثه حیوان متفاوت است». این دامپزشک در مورد درخواست کتامین توسط جوانان می‌گوید:« افراد زیادی روزانه تلفنی یا حضوری دنبال کتامین می‌گردند، اما خب کدام دامپزشکی است که نداند این ماده هم مثل بسیاری از مواد بی‌هوشی به عنوان توهم‌زا، در بین جوانان طرفدار دارد».

رقص در اتاق عمل با سرم حقیقت

از یک متخصص بی‌هوشی درباره عملکرد کتامین در بی‌هوشی بیماران سؤال می‌پرسم، این متخصص استفاده از کتامین را در برخی عمل‌ها تأیید می‌کند و می‌گوید: «کتامین دارای یک‌سری مزایاست که موجب شده در بسیاری از عمل‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. تزریق این دارو برای بیمارانی که فشار پایینی دارند انتخاب خوبی است زیرا تنها دارویی است که فشار را بالا می‌برد.به کتامین اصطلاحا هیپوتونیک (محلولی که غلظت اسمزی آن کمتر از خون است) می‌گویند و مزیت دیگر آن این است که بر خلاف پروپوفول (داروی بیهوش‌کننده) نفس را نمی‌گیرد و خون‌رسانی به مغز را مختل نمی‌کند.

او در مورد تجربه بی‌هوشی چند بیمار با کتامین می‌گوید: «خیلی از کادر درمان به کتامین سرم حقیقت می‌گویند زیرا بیماران بعد از تزریق این دارو دچار حال عجیب و هذیان‌گویی می‌شوند و اگر از آنها سؤال بپرسی، حقیقت را می‌گویند».او اثر بی‌هوشی کتامین را به شکل تصویری نشان می‌دهد: «بیماری است که چشم‌هایش باز است از کمر بی‌حس و به آن کتامین هم تزریق شده، این فرد با شنیدن موزیک وارد فاز دیگری می‌شود و شروع به رقصیدن می‌کند».

موزیک را دیدم اما ناگهان فلج شدم!

ایمان 19 سال دارد و دانشجوست، تجربه مصرف ماشروم و ال‌اس‌دی را دارد. اما معتقد است فاز کتامین با همه اینها فرق می‌کند و تا به حال با هیچ محرکی نتوانسته صدای موزیک را ببیند! اما کتامین او را به همچین درجه‌ای رسانده است. از او می‌پرسم تابه‌حال تجربه بدی با مصرف کتامین داشته است که پاسخ می‌دهد: «یکی از بارهای اول که کتامین مصرف کردم در چند دقیقه اول پر از انرژی و حس خوب بودم، رنگ‌ها و نورها شکل دیگری گرفته بودند تا اینکه ناگهان احساس کردم بدنم خشک شده، انگار فلج به دنیا آمده باشم و نمی‌توانستم حرف بزنم.

تقریبا یک ساعت به همین شکل بودم، بعد از یک ساعت به حالت نرمال برگشتم». ایمان ادامه می‌دهد: «بچه‌ها گفتند که چون زیاد زدم، این اتفاق برایم افتاده و شانس آوردم بی‌هوش نشدم. «از او می‌پرسم بعد از آن اتفاق باز هم کتامین می‌زنی؟ او می‌گوید: «فازش خیلی خوبه از اسید بهتره، اما راستش می‌ترسم و کمتر می‌زنم».

کی هول k hole و دیدن موجودات عجیب

نوید 21 سال دارد و قبل از هر توضیحی می‌گوید: «من لانگ تایم یوزر نبودم (طولانی‌مدت مصرف‌کننده نبودم) پس شاید حرفام زیادم درست نباشه. فقط تجربه است». او ادامه می‌دهد: «یک تریپ سنگین بود که این اتفاق افتاد. احساس می‌کردم روحم از بدنم جدا شده، زمان و مکان از دستم خارج شده بود و وارد یک گودال یا سیاه‌چاله شدم و توهمات و موجودات عجیب و ترسناکی را به شکل زنده می‌دیدم. این حالتم تقریبا 40 دقیقه طول کشید. بعدا فهمیدم دوز زیادی مصرف کردم و به آن حالتی که در آن قرار گرفتم سیاه‌چاله یا کی‌هول k hole می‌گویند که در دوزهای بالا رخ می‌دهد».

کوکائینی در کار نیست

سنا 34 سال دارد و از همسرش جدا شده، دلیلش را اعتیاد همسرش بیان می‌کند. او می‌گوید: «مشکل مالی نداشتیم اما هرچه پول داشت، خرج خوشگذرانی خودش و رفقایش می‌کرد و اصرار داشت اعتیاد ندارد». از او می‌پرسم به چه چیزی اعتیاد داشت که پاسخ می‌دهد: «خودش می‌گفت کوک می‌زند؛ البته طرفدار مواد توهم‌زا مثل اسید هم بود.

این اواخر یک داروی مایع را از حالت مایع از طریق روش خاصی به پودر سفیدرنگی درمی‌آورد، آن را با کوکایین قاطی کرده و مصرف می‌کرد. بعدا فهمیدم آن مایع اسمش کتامین است و از دارو خانه دامپزشکی تهیه می‌کند و کوکایینی هم در کار نیست و ریتالین را با کتامین مخلوط کرده و اسنیف می‌کند».

از 700 تا 1360 موجود داریم

بعد از خوردن چند بوق جواب می‌دهد. آشنایی می‌دهم و می‌گویم کتامین می‌خواهم و قیمت‌ها را می‌پرسم، می‌گوید از 700 تومان تا یک میلیون و 360 هزار تومان موجود داریم و لیست کتامین‌های موجود را مثل منوی رستوران می‌خواند.

آلمانی- ایرانی: 900 تومان

هلندی الفاسان دلفین: یک‌میلیون و 360 هزار تومان

پک یک گرمی: 700 تومان

کتامین- ریتالین: یک میلیون

تنوع منو آدم را گیج می‌کند. جالب است که خدمات قبل و پس از فروش این ماده از بسیاری از کالاها بیشتر است. زیرا فروشنده وقتی می‌فهمد تجربه اولم است، چند ویدئوی آموزشی از نحوه مصرف تا فواید درمانی کتامین برایم می‌فرستد!

گول فیلم‌های یوتیوب را نخورید

به تازگی روشی به نام کتامین‌تراپی برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و فیلم‌های زیادی از این روش در شبکه‌های اجتماعی یافت می‌شود که معمولا بسیاری از ساقی‌ها یا مصرف‌کننده‌های این ماده توهم‌زا با استناد به همین فیلم‌ها سعی در قانع‌کردن افراد برای نشان‌دادن بی‌ضررر بودن کتامین دارند.

یک متخصص اعصاب و روان درباره کتامین‌تراپی می‌گوید: «کتامین‌تراپی گزینه اول برای افسردگی نیست و معمولا زمانی استفاده می‌شود که سایر درمان‌ها مؤثر واقع نشده باشند. این روش فقط علائم را برای مدت معینی بهبود می‌بخشد و البته بدیهی است این عمل باید زیر نظر متخصص اعصاب و روان و روانپزشک و در کلینیک‌های دارای مجوز انجام شود».

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha