در راستای کاهش وزن، علاوه بر اینکه مهم است چه غذایی می‌خورید، باید توجه داشته باشید که «چه زمانی» غذا می‌خورید. ساعت و زمانی که غذا می‌خورید، بر نحوه ذخیره چربی در بدن و تنظیم هورمون‌های گرسنگی تأثیر دارد.

یک توصیه کلیدی برای اینکه چاق نشوید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از eatthis، هنگامی که با کاهش وزن و افزایش وزن دست و پنجه نرم می کنید، زمانی که وعده های غذایی خود را می خورید به اندازه ی غذایی که میل می کنید، مهم است.

تحقیقات نشان می دهد که هر چه دیرتر بخش عمده کالری روزانه خود را مصرف کنید ، احتمال افزایش وزن بیشتر می شود.

 تحقیقات جدید نشان می دهد که چرا این اتفاق می افتد و چگونه غذا خوردن در اواخر شب منجر به بزرگتر شدن شکم می شود.

محققان دانشکده پزشکی هاروارد در بیمارستان زنان و بریگهام در یکی از کنترل‌شده‌ترین و جامع‌ترین مطالعات در مورد زمان‌بندی وعده‌های غذایی بر افزایش وزن دریافتند که دیرخوردن وعده های غذایی باعث ایجاد هت تریک از اثرات فیزیولوژیکی می‌شود که احتمالاً خطر چاقی را افزایش می‌دهد. 

این مطالعه که در اکتبر 2022 در Cell Metabolism منتشر شد ، نشان داد که غذا خوردن در اواخر روز در مقایسه با زود خوری می تواند موارد زیر را با خود به همراه داشته باشد:

  1. احتمال تندخو شدن شما را دوبرابر می کند و انتخاب غذا و کالری دریافتی را دشوارتر می کند.
  2. کالری سوزی روزانه شما را کاهش می دهد.
  3. ژن های خاصی که رسوبات چربی را کنترل می کنند تغییر می دهد.

طبق گزارش هاروارد، در این مطالعه ۱۶ نفر (۱۱ مرد و ۵ زن) دارای اضافه وزن مورد ارزیابی قرار گرفتند. این افراد در دو گروه تقسیم شدند؛ یکی با وعده غذایی برنامه‌ریزی شده و در زمان معین و دیگری با وعده غذایی تقریباً چهار ساعت دیرتر از اولی. محققان در طول تحقیق، میزان گرسنگی و اشتهای شرکت‌کنندگان را ثبت کردند، نمونه‌های خون زیادی گرفتند و مصرف انرژی افراد را اندازه‌گیری کردند. علاوه بر این، آنها از بافت چربی شرکت‌کنندگان به منظور مقایسه الگوهای ژنی نمونه‌برداری کردند.

نینا وویوویچ، محقق ارشد در برنامه کرونوبیولوژی پزشکی در بریگام و زنان به هاروارد گفت: «نتایج نشان داد حتی چهار ساعت دیرتر خوردن وعده غذایی (نسبت به زمان مقرر) هم تفاوت چشمگیری در میزان گرسنگی، نحوه کالری‌سوزی بعد از غذا خوردن و نحوه ذخیره چربی در بدن دارد.»

در حالی که جای تعجب نیست که افرادی که بعداً غذا می‌خوردند، دو برابر گرسنه‌تر از آن‌هایی بودند که دیر می‌خوردند، اما افرادی که دیر غذا می‌خوردند، هوس خوردن غذاها و سبزیجات نشاسته‌ای و شور را گزارش کردند. 

علاوه بر این، دیر غذا خوردن بر سطح دو هورمون تنظیم گرسنگی در بدن، گرلین و لپتین تأثیر می گذارد.

گرلین که در معده شما ساخته می شود، به مغز سیگنال می دهد که شما گرسنه هستید، در حالی که لپتین، هورمونی که در سلول های چربی شما ایجاد می شود، به مغز شما می گوید که چه زمانی سیر شده اید. 

محققان دریافتند که دیر غذا خوردن باعث کاهش 16 درصدی هورمون لپتین در طی 16 ساعت، در طول زمانی که افراد بیدار بودند شد و نسبت گرلین به لپتین را نیز 34 درصد افزایش داد.

محققان در این مطالعه نوشتند : «در مجموع، نتایج ما نشان می‌دهد که دیر غذا خوردن باعث کاهش مصرف انرژی در طول چرخه [24 ساعته] می‌شود، اگرچه مطالعات دیگری در آینده برای تأیید این موضوع مورد نیاز است»

همچنین دیر غذا خوردن چندین ژن مسئول تجزیه لیپیدها (یا ترکیباتی مانند اسیدهای چرب) را کاهش و بیان ژنهای دیگر را برای افزایش ذخیره چربی تغییر داد.

همه این موارد به طور بالقوه می تواند در مواردی اتفاق بیفتد که شما کالری بیشتری نسبت به مصرف روزانه خود مصرف کنید، زیرا این کار می تواند احتمال افزایش وزن شما و خطر چاقی را افزایش دهد. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha