عينك‌هاي آفتابي ارزان و گران فرق زيادي ندارند

۱۳۸۶/۰۲/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3576
عينك‌هاي آفتابي ارزان و گران فرق زيادي ندارند

چشم‌پزشكان معتقدند جز مد روز، دليل ديگري نيز براي استفاده از عينكهاي آفتابي وجود دارد كه تامين سلامت طولاني‌مدت چشمها در موقعيت‌هاي مختلف است.

تاثير مخرب اشعه ماوراء بنفش خورشيد روي چشم از قرن‌ها پيش ثابت شده است و نتايج چندين مطالعه 10 ساله اخير نشان مي‌دهد كه ساعتها اقامت در شرايط آفتابي و بدون حفاظ كافي در مقابل چشم شانس بروز بيماري‌هاي چشم را افزايش مي‌دهد.

در حالي كه متخصصان چشم تاكيد زيادي روي استفاده از عينك‌هاي آفتابي استاندارد و خريد آن از عينك‌فروشي‌هاي معتبر دارند، مطالعات مركز تحقيقات چشم پزشكي دانشگاه تهران نشان داده است كه عينكهاي آفتابي كه از دستفروش‌ها تهيه مي‌شود از لحاظ جذب اشعه ‌UV تفاوتي  با عينك‌هاي گران‌قيمت نداشته و در صورت قرار گرفتن در نور شديد خورشيد مي‌توان از هر دو نوع از اين عينكها استفاده كرد.

دكتر عليرضا كشتكار جعفري، جراح و متخصص چشم و عضو هيات علمي مركز تحقيقات چشم دانشگاه تهران كه تحقيقات خود را بر مبناي همين اتفاق در بيمارستان فارابي انجام داده در اين مورد مي‌گويد: طي يك بررسي مقايسه‌اي بين عينكهاي آفتابي موجود در دستفروشي‌ها و عينك‌هاي آفتابي موجود در عينك‌فروشي‌هاي تهران در مجموع 353 عينك مورد بررسي قرار گرفت كه از اين تعداد 165 عينك از دستفروشي‌ها و 188 عينك از عينك‌‌فروشي‌ها انتخاب شد و با دستگاه اين عينكها بررسي شدند. نتيجه مطالعه نشان داد كه ميزان جذب اشعه در هر دوي اين عينكها تقريبا يكسان بود.

وي در ادامه با اشاره به اينكه هدفش از اين مطالعه مقايسه عينك‌هاي دستفروشي و عينك‌هاي فروشگاه‌هاي صنف عينك‌فروشان از نظر ميزان جذب اشعه ماوراء بنفش و بررسي عوامل موثر در كيفيت آنها از نظر رنگ، ميزان عبور نور مرئي، قيمت و محل خريد عينك بود، مي‌گويد: نتيجه اين تحقيق اين بود كه قيمت و محل خريد عينك در كيفيت عينك آفتابي هيچ تاثيري نداشت. گرچه تعدادي از عينكهاي دستفروشي‌ها غير‌استاندارد بودند ولي اين تعداد درصد كمي از عينكها را شامل مي‌شدند و عمدتا شامل رنگهاي تركيبي بودند. بنابراين مي‌توان عينكهاي ارزان‌قيمت را با پرهيز از خريد رنگهاي تركيبي براي حفاظت از اشعه جهت مصارف عادي و غير صنعتي در مواردي كه امكان استفاده از عينك‌هاي گران‌قيمت نباشد توصيه كرد.

مخالفان چه مي‌گويند

البته همه متخصصان با نظر دكتر كشتكار موافق نيستند. دكتر زرين بخش، رئيس مركز تحقيقات لنز و اپتيك ايران با اشاره به اينكه با توجه به انواع تقلبي عينك‌هاي آفتابي كه در بازار وجود دارد براي خريد عينك حتما بايستي به مراكز معتبر مراجعه نمود، به همشهري مي‌گويد: نكته مهم در اين زمينه دقت در انتخاب صحيح عينك آفتابي است.

برخي از عينك‌سازيها و مراكز چشم پزشكي دستگاه سنجش UV دارند كه ميزان عبور اين اشعه را در عينك نشان مي‌دهد. در حالي‌كه كساني كه در كوچه و خيابان اقدام به فروش عينك آفتابي مي‌كنند، مسلما از اين دستگاه‌ها براي سنجش عينك استفاده نمي‌كنند.

وي اضافه مي‌كند: افراد براي انتخاب صحيح عينك‌هاي آفتابي بهتر است به پزشك متخصص و يا به نمايندگي‌هاي معتبر شركت‌هاي سازنده عينك مراجعه كنند تا دچار عوارض ناشي از استفاده از عينك‌هاي آفتابي غير استاندارد نشوند.

به گفته اين متخصص چشم عينك‌هاي آفتابي معمولي كه قابليت جذب اين اشعه را ندارند مانع عبور نور كلي خورشيد مي‌شوند: در اين حالت مقدار زيادتري اشعه وارد چشم مي‌شود كه نتيجه آن ايجاد صدمه بيشتر به عدسي و ماكولاي چشم است چون مردمك چشم در اين حالت بيشتر باز مي‌شود.

وي با اشاره به صدمات مختلفي كه از راه اين اشعه به چشم وارد مي‌شود ادامه مي‌دهد: اشعه UV باعث ضربه زدن به مركز ديد چشم و ملتحمه شده و حتي باعث تخريب پوست و پير شدن آن مي‌شود.

قيمت ملاك نيست

طبق اعلام متخصصان چشم با توجه به شدت نور آفتاب در كشور ما افرادي كه از ساعت 10صبح تا 4 بعد از ظهر در معرض نور خورشيد قرار دارند،بايد از عينك آفتابي  استفاده كنند. با توجه به افزايش عينكهاي آفتابي با كيفيت نامشخص در بازار و عدم آگاهي عمومي نسبت به كيفيت آنها، دكتر جعفري با اشاره به اينكه بر خلاف تصور عمومي قيمت زياد تعيين‌كننده كيفيت عينك آفتابي نيست و با رعايت يك سري معيارها عينك‌هاي ارزان هم قابل استفاده هستند، توصيه مي‌كند: در موقع خريد عينكهاي آفتابي از دستفروشان بايد به مواردي توجه شود: عينك نبايد رنگ تركيبي داشته باشد بلكه تمام قسمتهاي لنز عينك بايد داراي يك رنگ با شدت يكسان باشد. همچنين عينكهايي وجود دارند كه شدت رنگ آنها در قسمتهاي مختلف عينك متغير است. اينها عينكهاي مناسبي نيستند و غير استانداردند.

وي با اشاره به اينكه اين علائم را هر كسي مي‌تواند تشخيص دهد ادامه مي‌دهد: مساله ديگر اين است كه رنگ دودي يا خاكستري براي خريد اولويت دارد. رنگهاي ديگر كه در اولويت قرار دارند، قهوه‌اي و سبز هستند و البته در هنگام رانندگي از رنگ سبز نبايد استفاده شود. مساله ديگر بررسي ميزان تيرگي مناسب عينك است يعني زماني كه ما عينك را جلوي چشم قرار مي‌دهيم در يك اتاق با نور معمولي اگر به آينه نگاه كنيم نبايد چشمهاي خودمان را در آينه ببينيم.

به گفته اين متخصص، عينكهاي آفتابي پلاستيكي از نظر جذب اشعه مناسب‌تر هستند. همچنين وقتي عينك آفتابي را روي چشم گذاشتيم بايد احساس راحتي در ديدن دور و نزديك داشته باشيم و احساس سرگيجه نداشته باشيم. دسته‌هاي عينك و پل مياني آن هم بايد كاملا روي صورت ثابت باشد و به گيجگاه فشار وارد نكند. در ضمن عينكهاي با قابهاي بزرگتر استانداردتر هستند. ساير رنگها از جمله صورتي، قرمز، بنفش، نارنجي و غيره براي چشم مناسب نيستند.

دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران مي‌گويد: با رعايت معيارهاي گفته شده مي‌توان از عينك‌هاي آفتابي ارزان قيمت هم استفاده كرد ولي در صورت توانايي مالي اولويت با خريد عينك از عينك‌فروشي‌هاي صنفي و معتبر است.

توصيه نهايي: به هر حال عينك بزنيد

از خورشيد دو نوع اشعه به زمين مي‌رسد يكي اشعه مرئي كه نور قابل رويت خورشيد است، يكي هم اشعه نامرئي كه براي ما قابل رويت نيست (يعني همان اشعه UV ) ولي اثرات زيادي روي چشم و پوست دارد. با توجه به شدت اشعه آفتاب در كشور ما و گزارشهاي متعددي كه در مورد زيان اشعه ماوراء بنفش شده بنا به توصيه متخصصان محافظت چشم از اهميت زيادي برخوردار است.

براي همين از عينك‌هاي آفتابي به دو دليل بايد استفاده كرد: يكي اينكه ميزان رسيدن نور قابل رويت را به چشم كمتر مي‌كند دوم اينكه اشعه ماوراء بنفش را به طور كامل جذب كند. در اين شرايط اگر فردي به مدت طولاني بدون استفاده از عينك آفتابي در نور آفتاب قرار گيرد، احتمال ابتلا به آب مرواريد و همچنين بيماري‌هاي شبكيه در او بيشتر مي‌شود.

كارخانه‌هاي سازنده عينك‌هاي آفتابي براي حفاظت چشم در مقابل اثرات مضر آفتاب، هر روز طرح‌هاي مختلفي ارائه مي‌كنند. اين سازندگان قول حفاظت چشم در مقابل اشعه ماوراء بنفش يا ديگر انواع تشعشات طبيعي را مي‌دهند. اين در حالي‌است كه  چند سال قبل خبري پخش شد كه در آلمان عينكهاي آفتابي ساخت چين با قيمت 1 يورو به بازار عرضه شده و مورد استقبال فراوان مردم آلمان قرار گرفته است.

به اين ترتيب اين سوال شايد پيش مي‌‌آيد كه در كشور آلمان كه خود يكي از كشورهاي معروف سازنده عينك‌ آفتابي در دنيا است و عينكهاي خود را به ساير كشورها صادر مي‌كند و با توجه به اينكه سازمانهاي بهداشتي آلمان سازمانهاي فعالي هستند، اگر فرض كنيم كه قيمت تعيين‌كننده استاندارد بودن است، چرا اين سازمانها از وارد كردن اين نوع عينكها جلوگيري نمي‌كنند؟
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.81949s, 18q