اين دوست داشتني‌هاي تلخ

۱۳۸۶/۰۲/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3577
اين دوست داشتني‌هاي تلخ

كمتر كسي در دنيا وجود دارد كه شكلات را دوست نداشته باشد. حتي كساني كه ذائقه آنها با شيريني ميانه خوبي ندارد هم خوردن شكلات را كنار نمي‌گذارند و به همين خاطر شايد به جرات بتوان گفت كه شكلات جزو پرطرفدارترين محصولاتي است كه در هر خانه‌اي به چشم مي‌خورد.

 از زماني كه علاقه مردم نسبت به شكلات بيشتر نشان داده شد، تنوع شكلات‌ها هم توسط سازندگان آنها روز به روز بيشتر مي‌شود. در اين ميان، علي‌رغم وجود مزه و طعم‌ها و افزودني‌هاي بسيار به شكلات‌ها، نوع تلخ آنها امروزه بسيار پر طرفدارتر شده است.

تحقيقات آمريكايي‌ها نشان مي‌دهد كه مصرف شكلات‌هاي تلخ كه ناخالصي‌هاي كمتري دارند و سياه رنگند، روز به روز بيشتر مي‌شود به طوري كه آمارها نشان مي‌دهد فروش شكلات‌هاي تيره و تلخ در آمريكا از سال 2003 تا 2006 به ميزان 49 درصد افزايش داشته است.

به گفته يكي از محققان طرح ميزان محبوبيت شكلات‌هاي تلخ؛ مزه بسيار خوب اين شكلات‌ها باعث محبوب شدن آنهاست و در عين حال بيشتر مردم در مورد خواص اين شكلات بدون افزودني بسيار شنيده‌اند و به همين خاطر آن را بيشتر از پيش مصرف مي‌كنند.

بالا رفتن آمار مصرف اين نوع شكلات باعث شده است كه كارخانه‌هاي بزرگ شكلات‌سازي در سوئيس و آمريكا توليدات شكلات‌هاي تلخ خود را به شكل قابل ملاحظه‌اي افزايش دهند. آنها با اضافه كردن «غذاي سالم» روي جلدهاي بسته‌بندي و فروش شكلات‌ها اين اطمينان را در مردم بيشتر مي‌كنند كه خوردن اين شكلات‌ها نه تنها براي آنها ضرر نخواهد داشت بلكه براي سلامت آنها نيز مفيد است.

 اين تبليغات گسترده براي شكلات‌ها باعث شده كه مردم هر روز تقاضاي انواع بهتر و با كيفيت‌تر اين خوردني را داشته باشند و اين موضوع باعث رقابت شديد ميان كارخانه‌هاي سازنده شكلات شده است.

فروش شكلات‌هاي تلخ از 5سال پيش آغاز شده و اكنون به بالاترين حد خود رسيده است. توليد شكلات‌هايي با درصد بالاي كاكائو كه از 45درصد تا 75 و حتي 99درصد هم ديده مي‌شوند معرف تقاضاي مشتريان براي تنوع و كيفيت بالاي اين خوراكي خوشمزه است.

مفيد بودن اين شكلات براي افرادي كه دچار مشكلات قلبي هستند و يا حتي مي‌خواهند از اين مشكل جلوگيري كنند بسيار توصيه مي‌شود. بنابراين افراد فوق مي‌توانند با مصرف هر يك از انواع اين شكلات‌هاي خيلي تلخ و يا تلخ كه توسط كارخانه‌ها ساخته مي‌شوند به منظور خود دستيابي پيدا كنند.

البته هنوز دانشمندان بر سر اينكه شكلات‌ها كاملاً مغذي و سالم هستند، اختلاف نظر دارند. برخي‌ها معتقدند كه خوردن شكلات‌هاي تلخ آنقدر هم كه در مورد آنها تبليغ مي‌شود مفيد نيست و نمي‌توان آنها را در گروه خوردني‌هاي سالم قرار داد و بسياري از شهروندان تنها به خاطر علاقه‌شان به طعم شكلات تلخ است كه آنها را خريداري مي‌كنند.

 به هرحال كالري زيادي كه اين شكلات‌ها دارند، هرچند خواص درماني براي آنها ذكر شود، پاشنه آشيل آنها محسوب مي‌شود. در عين حال، نظريه ديگري نيز وجود دارد كه عنوان مي‌كند بسياري از افرادي كه از اين نوع شكلات‌ها خريد مي‌كنند به اين موضوع كه برايشان مفيد است توجه مي‌كنند و در واقع به آن به شكل دارو نگاه مي‌كنند.

اما به هر شكل با وجود هر بحثي كه در مورد اين خوردني بسيار محبوب در ميان كارشناسان و سازندگان شكلات‌ها وجود دارد، آنچه خودنمايي مي‌كند رشد روزافزون استفاده از شكلات‌هاي تلخ است كه كارشناسان صنايع غذايي ايالات متحده را شگفت‌زده كرده است.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.89277s, 19q