رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به تداوم هوای گرم در اکثر مناطق کشور نسبت به شدت گرفتن تابش اشعه فرابنفش در ساعات میانی روز هشدار داد.

هشدار/اشعه فرابنفش در ساعات میانی امروز بیشتر میشود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق، صادق ضیاییان در گفت‌وگویی، درباره شرایط جوی طی روزهای پایانی هفته در روزهای پنجشنبه و جمعه (۱۹ و ۲۰ مرداد)، گفت: استقرار جوی پایدار و تداوم گرمای هوا در اکثر مناطق کشور، وزش باد به ویژه قله‌ها و خط الرأس‌های مرتفع طی ساعات بعدازظهر موقتی شدید و طی پنجشنبه بارش‌های همرفتی پراکنده به‌صورت رگبار و رعدوبرق و احتمال تگرگ برای جنوب کرمان و شمال هرمزگان و بخش‌هایی از فارس پیش‌بینی می‌شود که در چنین شرایطی باید از فعالیت‌های کوهنوردی و دره نوردی در این مناطق اجتناب شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با توجه به شرایط جوی موجود توصیه کرد و گفت: با توجه به گرمایش هوا طی روزهای آینده، تمهیدات لازم شامل به‌همراه داشتن مایعات کافی در مسیر صعود برای اجتناب از گرمازدگی درنظر گرفته شود همچنین با توجه به گرمایش شدید هوا و ذوب یخچالی در دامنه‌شمالی دماوند، خطر سقوط و ریزش سنگ وجود دارد بنابراین توصیه می‌شود حتی‌الامکان از کمپینگ و صعود از این دامنه اجتناب شود.وی افزود:با توجه به شدت گرفتن تابش اشعه فرابنفش در ساعات میانی روز، اقدامات محافظتی مناسب جهت کاهش آسیب به پوست و چشم لحاظ شود.

ضیاییان در پایان تصریح کرد: رعایت زمانبندی مناسب برای صعود جهت پرهیز از مواجه شدن با رگبارهای عصرگاهی و اجتناب از قرارگیری در منطقه مخاطره در زمان وقوع رعدوبرق مدنظر قرار گیرد. همچنین با توجه به افزایش تردد فصلی و ازدحام در صعود قله‌های شاخص مانند علم کوه و دماوند، احتیاط لازم برای پرهیز از آسیبِ ناشی از پرتاب و سقوط سنگ در مسیر صعود و انتخاب مکان مناسب کمپینگ به‌عمل آید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha