وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی "برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع" را مهم‌ترین اولویت وزارت بهداشت در دو سال آینده خواند.

«سلامت خانواده»، اولویت وزارت بهداشت در دو سال آینده

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازایلنا، بهرام عین اللهی با بیان این مطلب در دوازدهمین جلسه قرارگاه "برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع" گفت: این برنامه اقدامی پایه‌ای است که اگر درست شکل بگیرد، بسیاری از مسائل نظام سلامت مرتفع می‌شود.

وی افزود: لازم است نتایج این برنامه در حوزه بین‌المللی و برای سازمان بهداشت جهانی و دفتر منطقه مدیترانه شرقی آن تبیین شود.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: کاهش پرداخت از جیب مردم از اهداف مهم این برنامه است که باید همواره مد نظر برنامه‌ریزان و طراحان زیربرنامه‌های اجرایی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: همچنین لازم است از بین رفتن خدمات القایی با ساز و کارهایی که برای اجرای برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع تدوین می شود ، به عنوان یکی از اهداف مهم این برنامه، مد نظر قرار گیرد.

وزیر بهداشت بابیان این که الگوی مصرف دارو در کشور باید در این برنامه طراحی شود، عنوان کرد: این برنامه باید به نحوی به اجرا درآید که نتیجه آن اجتناب از تجویز غیر منطقی دارو باشد.

عین‌اللهی در ادامه اظهار داشت: همچنین سایر برنامه‌های مهم نظام سلامت، همچون نقشه بیماری‌های کشور، آمایش سرزمینی و جوانی جمعیت باید از مسیر اجرای برنامه سلامت خانواده، تدوین و اجرایی شوند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی ضمن تاکید بر ضرورت تدوین و اجرای برنامه‌های پژوهشی حوزه سلامت در انطباق با برنامه سلامت خانواده، گفت: پژوهش‌ها باید به ما نشان بدهند که چرا در فلان منطقه سرطان شایع است و چرا مشکلات بهداشت محیط در یک منطقه از کشور بیش از سایر نقاط به وجود می‌آید.

وزیر بهداشت با بیان این که برنامه سلامت خانواده قادر است اطلاعات لازم درباره مؤلفه‌های اجتماعی تاثیرگذار بر سلامت را در اختیار تصمیم سازان و شورای عالی سلامت قرار دهد، افزود: در دو سال آینده باید با همه توان در مسیر اجرای برنامه سلامت خانواده قدم برداریم‌.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha