نخستين نوزاد حاصل از بلوغ تخمك در خارج رحم در ايران متولد شد

۱۳۸۶/۰۲/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3622
نخستين نوزاد حاصل از بلوغ تخمك در خارج رحم در ايران متولد شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازباشگاه خبرنگاران ،دکتر کلانتري مسوول بخش ژنتيک مرکز تحقيقات باروري و ناباروري يزد و دبير جشنواره دانشجويي طب توليد مثل ضمن اعلام اين خبر گفت : سالها است که در مراکز تحقيقاتي متعدد باروري و ناباروري در کشور در زمينه بالغ شدن تخمک در خارج از رحم و در محيط آزمايشگاهي کارهاي زيادي انجام مي شد و از آنجا که اين روش نياز به محيط ويژه آزمايشگاهي واضافه کردن مواد خاصي است از اين رو هيچ کدام منجر به تولد نوزاد نشده بود.

وي ادامه داد: اما پس از تحقيق و بررسي محققان در مرکز تحقيقات باروري و ناباروري يزد و جداسازي تخمک نابالغ از مادر و نگهداري آن در شرايط ويژه و بالغ کردن و لقاح آن با اسپرم در خارج از رحم و انتقال آن به رحم مادر ، چندي پيش براي اولين بار در کشور نوزادي به اين روش (IVM) متولد شد.

دکتر کلانتري با اشاره به اينکه در دوره درماني تمام زوج هاي نابارور به نحوي به تخمک بالغ نياز است، افزود: همچنين 5 درصد از زوج هاي نابارور به طور قطع بايد با اين روش تحت درمان قرار گيرند از اين رو موفقيت در روش IVM ( بالغ شدن تخمک در خارج رحم ) بسيار حائز اهميت است.

لازم به ذکر است، نتيجه اين تحقيق اخيرا در جشنواره بين المللي دانشجويي طب توليد مثل که 22 ارديبهشت ماه در يزد پايان يافت ارائه شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
افسانه خانی پور
با سلام و احترام
من مقاله ای برای بلوغ آزمایشگاهی تخمک(ivm)البته به فارسی میخواستم متشکرم
7.26564s, 19q