طبق یک کارآزمایی جدید، مصرف داروی متفورمین که معمولا برای دیابت نوع ۲ استفاده می شود، می تواند به مقابله با افزایش وزن در جوانانی که برای اختلال دوقطبی دارو مصرف می کنند، کمک کند.

تاثیر متفورمین در جلوگیری از افزایش وزن در افراد دوقطبی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، در حالی که داروهای آنتی سایکوتیک نسل دوم (SGAs) که برای درمان اختلال دوقطبی تجویز می‌شوند می‌توانند به بهبود سلامت روان کمک کنند، عوارض جانبی قابل توجهی شامل افزایش فشار خون و قند خون، افزایش اشتها و افزایش وزن دارند.

به گفته «کریستینا کلاین»، دانشمند پژوهشی دانشگاه سینسیناتی، «یک نظرسنجی نشان داد که بیماران مداخلاتی برای کاهش این عوارض جانبی می‌خواهند.»

این مطالعه شامل بیش از ۱۵۰۰ بیمار ۸ تا ۱۹ ساله بود که اختلال دوقطبی داشتند و SGA مصرف می‌کردند.

دکتر «ویکتور فورناری»، یکی از محققان ارشد، گفت: «این نمونه بزرگی از بیماران بود که واقعاً نشان می‌داد که چه اتفاقی دارد می‌افتد».

شرکت کنندگان در کارآزمایی توصیه‌هایی برای تغذیه سالم و ورزش دریافت کردند. برای نیمی از آنها نیز متفورمین تجویز شد.

در یک نظرسنجی قبل از مداخلات، ۸۷ درصد از جوانان گزارش دادند که داروهای دوقطبی خود را به طور منظم مصرف می‌کردند، اما بیشتر آنها از وزن خود ناراضی بودند.

داده‌های پیگیری شش ماهه نشان داد که متفورمین تأثیر متوسط اما قابل توجهی در پیشگیری و در برخی موارد معکوس کردن افزایش وزن در این بیماران داشت.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha