مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: در حال حاضر درخواست خون توسط بیمارستان‌ها به صورت کامل تامین می‌شود و وظیفه این سازمان تهیه خون سالم و کافی است.

درخواست خون توسط بیمارستان‌ها به صورت کامل تامین می‌شود

به گزارش سلامت نیوز از سازمان انتقال خون دکتر مصطفی جمالی درچهارمین سمینار ملی بانک های خون کشور افزود: وظیفه سازمان انتقال خون تهیه خون سالم و کافی است و انجام نشدن یک جراحی به خاطر نبود خون می تواند منجر به از دست رفتن جان یک انسان شود و این یک وظیفه مهم و یک مسوولیت سنگین است که باید برای جلوگیری از آن چرخه تولید، توزیع و مصرف خون به خوبی مدیریت شود.

وی ادامه داد: اهدا کننده خون با مشاوره و معاینه پزشک اولین مرحله غربالگری را می گذراند و پس از آن خون اهدا کننده برای فرآوری به قسمت فنی داده می‌شود تا فرآورده گیری غربالگری و گروه بندی شود و در نهایت کیسه خون آماده، تحویل بانک خون بیمارستان می‌شود تا توسط پزشکان و پرستاران به مصرف بیمار برسد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: در بخش نقل و انتقال و نگهداری خون در بانک خون یا هر مرحله دیگر اگر مشکلی وجود داشته باشد، تامین خون سالم با مشکل مواجه می شود.

جمالی خطاب به پزشکان و جراحان و کادر درمان تصریح کرد: شما هستید که خون را تجویز می‌کنید اگر کار در بانک خون به خوبی انجام نشود چرخه سلامت خون خدشه دار می شود.

وی مسئولیت درخواست و مصرف خون و فرآورده را در اختیار مراکز درمانی دانست و با اشاره به درخواست ۲ تا ۳ برابری نیاز گروه‌های خون منفی در بیمارستان‌های خصوصی گفت: دست‌اندرکاران تجویز و مصرف خون در بیمارستان‌ها باید در مدیریت مصرف خون با ما همکاری کنند و در هنگام بحران با اولویت بندی جراحی‌ها و کنار گذاشتن عمل‌های غیر اورژانس توزیع و مصرف خون را مدیریت کنند.

جمالی با اشاره به اهمیت ارتباط علمی و فنی مراکز درمانی با سازمان انتقال خون تاکید کرد: اگر در شناسایی خون بیمار به نتیجه نرسیدید احتمال نادر بودن خون وجود دارد و باید انتقال خون را در جریان بگذارید.

وی آموزش مستمر دست‌اندرکاران چرخه انتقال خون را در بیمارستان‌ها ضروری دانست و افزود: با اتوماسیون غربالگری و تعیین فونوتیپ گروه‌های خونی در کشور خطای انسانی کاهش می‌یابد و اتوماسیون بانک خون بیمارستانی نیز تا حد زیادی این خطا را پایین می آورد.

جمالی با اشاره به فرآیندهای جدید در سازمان انتقال خون گفت: غربالگری آنتی بادی و تعیین فونوتیپ برای خون‌های اهدایی تهیه خون مناسب برای بیماران تالاسمی را تسهیل می‌سازد و تزریق فرآورده نامناسب به خاطر آنتی بادی‌ها جان نوزادان را به خطر نمی‌اندازد.

وی از برنامه اتصال نرم‌افزار انتقال خون به نرم افزار بیمارستانی در آینده نزدیک خبر داد و افزود: به زودی این اتفاق از لحظه دریافت تا لحظه تزریق خون در بیمارستان رصد خواهد شد و مدیریت چرخه خون و کاهش عوارض از نتایج این اتفاق مبارک به حساب می‌آید.

سمینار ملی بانک‌های خون بیمارستان تا ۲۴ آبان ماه در سالن پژوهشگاه نیرو به کار خود ادامه خواهد داد.

در هفت ماه گذشته میزان مراجعه مردم به مراکز انتقال خون سراسر کشور یک میلیون و ۶۸۸ هزار نفر بوده که از این تعداد یک میلیون و ۳۶۰ هزار واحد خون اهدا شده است.

میزان اهدای خون مستمر (با سابقه حداقل دو بار اهدای خون درسال) در کشور ۵۴ درصد است وهمچنین ۹۵ درصد اهداکنندگان خون مرد و و پنج درصد زن هستند و استان‌های سمنان، یزد و گلستان رتبه اول تا سوم را در اهدای خون دارند و لرستان، خراسان جنوبی و شمالی بیشترین مشارکت اهدای خون را در هفت ماه اخیر داشته است.

در حال حاضر در ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی کشوربان خون فعال است و بانک‌های خون، پل ارتباطی بین سازمان انتقال خون و مراکز درمانی هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha