مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به کاهش مراجعات اهدای خون در فصول سرد سال و آلودگی هوا، از مردم خواست که با توجه به نیاز همیشگی به خون و فرآورده‌های خونی، به دلیل سرما و آلودگی هوا، اهدای خون را به تعویق نیندازند.

اهدای خون را در روزهای آلودگی هوا به تعویق نیندازید

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از ایسنا، دکتر سید منتظر شبَّر ضمن تشکر از اهداکنندگان خون، با بیان اینکه در شش ماه دوم سال معمولا بر اثر برودت هوا، شیوع بیماری‌های فصلی و همچنین آلودگی هوا شاهد کاهش مراجعه برای اهدای خون هستیم، گفت: در واقع افراد یا برای اهدای خون در شرایط سرماخوردگی مراجعه نمی‌کنند و یا اگر هم مراجعه کنند، ما از آنها می‌خواهیم یک هفته پس از بهبودی و برطرف شدن علائمی مانند عطسه، سرفه، آبریزش بینی برای اهدای خون مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه روزانه به صورت میانگین حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ واحد اهدای خون داریم، نیاز مراکز درمانی به خون و فرآورده‌های خونی را مورد اشاره قرار داد و گفت: با توجه به تامین خون حدود ۱۷۰ مرکز درمانی استان تهران، نیاز به تمام گروه‌های خونی همیشگی است.

او با بیان اینکه استان تهران به عنوان محلی برای ارجاع بیماران از سراسر کشور شناخته می‌شود، ادامه داد: قطب علم و پزشکی کشور در تهران است و به همین دلیل خیلی از مردم برای انجام اعمال جراحی تخصصی و فوق تخصصی به تهران می‌آیند و به همین دلیل ما از لحاظ میانگین، دو برابر جمعیت خودمان در روز مصرف خون داریم و همین عامل سبب می‌شود که لازم باشد ساکنین در تهران بیش از سایر استان‌ها برای اهدای خون اقدام کنند.

شبّر با اشاره به اینکه میزان مصرف خون در استان تهران روزانه حدود ۱۵۰۰ واحد است، گفت: بر همین اساس از مردم عزیز استان تهران دعوت می‌شود که در همه فصول بویژه فصل سرما با حضور در مراکز و اهدای خون خود گرما بخش زندگی بیماران نیازمند به خون و فرآورده‌های آن باشند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پلاکت خون معمولا مورد نیاز بیماران مبتلا به سرطان است، اظهار کرد: پلاکت طول عمر سه روزه دارد و برای بیماران پیوندی و مبتلایان به سرطان‌ِخون حیاتی است و طول عمر این عزیزان هم وابسته به دریافت پلاکت است، از مردم می‌خواهیم نیاز همیشگی به خون و فرآورده‌های خونی را مد نظر داشته باشند و برای اهدای خون مراجعه کنند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران همچنین گفت: با توجه به اینکه نیاز جامعه هدف به خون از تمام گروه‌های خونی است، طبیعتا ما از اینکه افراد با هر گروه خونی به این کار مهم اقدام کنند، استقبال می‌کنیم؛ اما همواره خواهش‌مان آن بوده که افراد دارای گروه خونی منفی و بخصوص گروه خونی O منفی، بیشتر اقدام به این کار نجات‌بخش کنند؛ چون می‌توانند به سایر گروه‌های خونی هم خون اهدا کنند.

وی درباره تعداد مجاز اهدای خون در سال نیز به ایسنا گفت: حداکثر تعداد مجاز اهدای خون در سال، بسته به نظر پزشک اهدای خون و تمایل اهداکننده، برای مردان چهار بار در سال و برای زنان سه بار در سال است.

شبّر گفت: مراکز عادی اهدای خون در استان تهران از ساعت ۸ صبح تا پایان ساعات اداری فعال هستند، اما ۴ مرکز جامع شامل خیابان وصال، اتوبان ستاری، تهرانپارس و شهرری از ۸ صبح تا ۸ شب فعال هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha