متخصص روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که کم تحرک بودن در زندگی روزمره علاوه بر تاثیراتی که بر جسم می‌گذارد عوارض زیادی هم روی سلامت روان دارد، گفت: کم تحرکی در طولانی مدت یکی از دلایل مرگ زودرس است و علاوه بر اثرات طولانی مدت، عوارض نامطلوبی دارد که می‌توانید روزانه آنها را احساس کنید.

ردپای کم تحرکی در بروز آلزایمر، افسردگی و اضطراب

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر میثم پورغلامی مرکه با اشاره به این که بیرون آمدن از رختخواب در بیشتر روزها می‌تواند ناخوشایند به نظر برسد، اظهار کرد: مغز انسان بی‌تحرکی را به رفتارهای پویاتر ترجیح می‌دهد.

وی ادامه داد: هر چه زمان بیشتری را صرف بی‌تحرکی کنید، مغز تلاش بیشتری می‌کند تا در همین وضعیت باقی بماند.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه، اگرچه بسیاری از افراد به سلامت مغز خود فکر نمی‌کنند اما، حقیقت این است که سلامت مغز به دلیل کم تحرکی می‌تواند آسیب ببیند.

پورغلامی خاطرنشان کرد: علیرغم این که زوال عقل و سایر مشکلات حافظه به شدت با عوامل ژنتیکی مرتبط هستند، ولی مطالعات نشان داده‌اند ورزش نکردن می‌تواند تأثیر مشابهی داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه، گفت: ورزش نکردن خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد.

وی توضیح داد: بخشی از مغز که در ساختن خاطرات جدید نقش دارد با کم تحرکی نازک می‌شود و همین مسئله، در دراز مدت باعث ناتوانی در به خاطر سپردن خاطرات و تغییرات خلق و خو می‌شود که تنها راه حل این مشکل، افزایش فعالیت بدنی است.

پورغلامی افزود: مجموعه شواهد نشان می‌دهد بی‌تحرکی با سطوح بالاتر استرس مرتبط است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که یکی از دلایل اصلی بی‌تحرکی و استرس استفاده زیاد از فناوری است، توضیح داد: به طور متوسط، افراد کم تحرک زمان بیشتری را در مقابل نمایشگرها می‌گذرانند و این می‌تواند باعث ایجاد اعتیاد شود که برای همه افراد یک احساس استرس ایجاد می‌کند علاوه بر این، ضعف بدن بر سلامت روان فشار وارد می کند و همانطور که شروع به احساس ضعف می‌کنید، کنترل کمتری بر زندگی و اعمال خود احساس می‌کنید بنابراین، میزان استرس افزایش می‌یابد.

وی توصیه کرد: اگر به دلیل افزایش بی‌تحرکی در زندگی دچار استرس می‌شوید باید شروع به فعالیت کنید زیرا بخش اصلی که تحت تاثیر بی‌تحرکی قرار می‌گیرد، سلامت روان است.

به گفته پورغلامی هنگامی که بی‌تحرک می‌شوید، احتمال اینکه افسردگی یا اضطراب را تجربه کنید بسیار بیشتر است.

وی با اشاره به این که هورمون‌ها نقش اساسی در تعادل خلق و خو دارند، خاطرنشان کرد: هورمون اولیه درگیر در این فرآیند سروتونین است و هنگامی که ترشح نمی‌شود، منجر به افسردگی و اضطراب می‌شود بنابراین؛ وقتی تمام روز را دراز می‌کشید، احتمال ترشح سروتونین در مغز کاهش می‌یابد.

این متخصص روانپزشکی دانشگاه، ادامه داد: هنگامی که غیر فعال هستید، مغز سروتونین ترشح نمی‌کند بنابراین؛ افسرده می‌شوید و هنگامی که افراد احساس اضطرب یا افسردگی می‌کنند کمتر به فعالیت بدنی می‌پردازند زیرا قدرت انجام این کار را پیدا نمی‌کنند و این یک چرخه معیوب ایجاد می‌کند که تنها با فعالیت بدنی می‌توان آن را تغییر داد.

او تاکید کرد: محققان پیش‌بینی می‌کنند که با افزایش پشت میز نشینی، عدم تحرک کافی، استفاده از برنامه‌های سرگرمی و عدم تفکر روزانه، دیابت و فشارخون در جامعه شهر نشین زمینه ابتلا به آلزایمر نیز فراهم شود که باید برای پیشگیری از آلزایمر در آینده نزدیک کاری کرد.

وی با ییان این که آلزایمر یک پدیده چند وجهی و چند عاملی است، ادامه داد: برهمین اساس شاید به تنهایی نتوان به یک علت اشاره کرد بلکه فاکتورهای متعددی از جمله بالا رفتن سن، دیابت، افزایش چربی خون و بیماری‌های عصبی و مسئله وراثت، در ابتلا به بیماری آلزایمر موثر هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha