تغذيه انحصاري با شير مادر به 22 درصد كاهش يافته است

۱۳۸۶/۰۲/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3650
تغذيه انحصاري با شير مادر به 22 درصد كاهش يافته است

 عليرضا مرندي در گفت و گو با فارس،‌ افزود:‌ بر اساس استانداردهاي موجود جهاني همه كودكان بايد تا 6 ماهگي منحصرا با شير مادر تغذيه شوند بر اين اساس در كشور ما تا دو، سه سال پيش حدود 50 درصد مادران نوزدان خود را تا 6ماهگي منحصرا با شير مادر تغذيه مي‌كردند اما اين ميزان طي سالهاي اخير به شدت كاهش يافته كه نگران كننده است.
وي افزود: سال گذشته مسئولان وزارت بهداشت اعلام كردند كه ميزان تغذيه انحصاري با شير مادر در ايران به 29 درصد كاهش يافته است اما بر اساس آمار جديد كه حدود دو هفته پيش اعلام شده است اين ميزان در سال جاري باز هم كاهش يافته و به حدود 22 درصد رسيده است يعني اكنون حدود 22 درصد مادران نوزادان خود را تا 6 ماهگي فقط با شير خود تغذيه مي‌كنند.
وزير سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت:‌ بر اساس اصول اعلام شده از سوي سازمان بهداشت جهاني حدود 98 درصد مادران بايد بتوانند، نوزادان خود را تا 6ماهگي منحصرا با شير مادر تغذيه كنند و در موارد بسيار محدودي اين امكان وجود ندارد اما آمارها نشان مي دهد كه از بين 6 منطقه سازمان بهداشت جهاني منطقه ما كه منطقه شرق مديترانه است كمترين ميزان تغذيه با شير مادر در دنيا انجام مي‌شود در حالي كه اكثريت كشورهاي اين منطقه مسلمان هستند.
مرندي افزود:‌ متاسفانه آمارهاي موجود نشان مي‌دهد كه كشور ما در بين همين كشورهايي كه تغذيه با شير مادر در آنها كم است جزء بدترينهاست و اين امر به عوامل مختلف، فرهنگي، اجتماعي و اطلاع رساني ضعيف مربوط است.
رئيس انجمن ترويج تغذيه با شير مادر اضافه كرد:‌ متاسفانه در جامعه ما آموزشهاي لازم در مورد ضرورت تغذيه باشير مادر به زنان جوان داده نمي‌شود، كارخانه‌هاي توليد شير خشك نيز كه يكي پس از ديگر در كشور ايجاد مي‌شوند و محصولات بنجل خود را به مردم تحميل مي‌كنند به خصوص اينكه توان صادرات هم ندارند و اين مسائل روز به روز بر كاهش تغذيه با شير مادر در كشور دامن مي‌زند.
وي گفت: از طرف ديگر قوانين ما از مادران شاغل براي شيردادن به فرزندانشان حمايت نمي‌كند،‌ اكثر كارفرماها جايي براي نگهداري و شيردادن فرزندان پرسنل ندارند، مرخصي ساعتي براي شير دادن نوزدان به مادران داده نمي‌شود و مرخصي 4ماهه پس از زايمان نيز به عناوين مختلف اجرا نمي‌شود و اين مشكلات متاسفانه در بخش دولتي هم وجود دارد.
مرندي افزود: بر اساس اصول تغذيه با شير مادر، شير دادن به نوزدان بايد حداكثر نيم ساعت پس از زايمان شروع شود اما آمارها نشان مي‌دهد كه در كشور ما اين ميزان تا 9 ساعت پس از زايمان به تاخير مي‌افتد و اين امر كه به ضعف آموزش و عملكرد پرسنل بيمارستانها مربوط است آثار نامطلوبي را هم از نظر سلامت نوزادان و هم مسائل عاطفي آنها به دنبال دارد.
وي اضافه كرد:‌ بي توجهي به تغذيه انحصاري با شير مادر تا 6 ماهگي نوزادان عوارض زيادي را براي كودك به دنبال دارد كه ضعف در تكامل هوشي و استعداد كودك،‌‌ آسيب پذيري در براي بيماريهاي جسمي به خصوص گوارش، بيماريهاي عفوني، تنفسي و به ويژه بيماريهاي آلرژيك و عفونتهاي گوشي و نيز خطرپذيري بيشتر در برابر بيماريهاي غير عفوني، اختلالات عاطفي، ادراكي و شناختي را در پي دارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.3535s, 18q