پيوند مغز استخوان درصورت عدم موفقيت مي‌تواند عوارض خطرناكي داشته باشد

۱۳۸۶/۰۲/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3664
پيوند مغز استخوان درصورت عدم موفقيت مي‌تواند عوارض خطرناكي داشته باشد

 به گزارش سلامت نیوز دكتر مينا ايزديار در گفت و گو با  ايسنا، ‌افزود: پيوند مغز استخوان بهتر است در بيماران با سن كم و از افراد خانواده صورت گيرد چرا كه گرفتن مغز استخوان از افراد غريبه احتمال پديد آمدن عوارض خطرناك را افزايش مي‌دهد.

وي با تاكيد برموفق بودن 70 درصد پيوندهايي كه تا كنون در كشور انجام شده، خاطرنشان كرد: فراموش نكنيم كه در 30 درصد باقي مانده علاوه بر رد پيوند عوارض خطرناكي براي بيمار به وجود مي‌آيد.

اين عضو انجمن حمايت از بيماران تالاسمي،‌ مرگ و از دست دادن بينايي را از عوارض رد پيوند مغز استخوان عنوان و ابراز كرد: با وجودي كه اين عوارض به ندرت اتفاق مي‌افتد، اما در انجام عمل احتياط ضروري است.


به گفته دكتر ايزديار بيماران تالاسمي كه مي‌توانند با تزريق خون و دسفرال به زندگي ادامه دهند،‌ نبايد اقدام به انجام چنين عمل پرخطري كنند.

وي اظهار داشت: چنانچه قرص دسفرال به جاي آمپول دسفرال در اختيار اين بيماران قرار گيرد، درمان آنها راحت تر و ميل به پيوند مغز استخوان كمتر مي‌شود.

رييس انجمن حمايت از بيماران تالاسمي تاكيد كرد: بيماران را بايد از نزديك با واقعيت‌ها و خطرات احتمالي اين عمل آشنا كرد.

ايزديار تعداد مبتلايان به تالاسمي ماژور را در كشورمان 18 هزار و 600 نفر عنوان كرد و گفت:‌ اين افراد بيشتر بين سنين 10 تا 20 سال قرار دارند.

وي با اعلام اينكه در حدود 4 ميليون نفر از هموطنانمان به تالاسمي مينور مبتلا هستند، بر لزوم پيشگيري از تولد كودكان مبتلا به تالاسمي تاكيد كرد.


گفتني است، از آنجايي كه مغز استخوان حاوي سلولهاي خون ساز قوي است، با انجام عمل پيوند مغز استخوان سعي در بهبود بيماران تالاسمي كه با مشكل خون سازي مواجه هستند، مي‌شود.


اولين پيوند در سال 68 در كشور انجام گرفت و تاكنون بيش از يك هزار و 794 پيوند با بيش از 70 درصد موفقيت صورت گرفته است. 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مهسا
باعرض سلام برادرم 3 سال است كه قرص ايماتينيب مصرف ميكند ميخواهد به المان براي پيوند مغز استخوان برود و از فرد غريبه اين پيوند انجام ميشود به نظرتان چقدر احتمال بهبودي دارد تو را خدا بگين دچار بيماري كنومي هست و سنش 29 سال است واگر پيوند با موفقيت انجام شود اين فرد ميتواند ازدواج كند و بچه دار شود تو را خدا دعا كنين من منتظرم
sara
با سلام خواستم بدونم انجام پیوند مغز و استخوان از ناحیه لگن صورت می گیرد؟؟؟؟؟ و آیا انجام این پیوند نیاز به جراحی دارد یا خیر؟؟؟و چه عوارضی برای شخص پیوند دهنده به همراه دارد؟؟؟؟؟؟؟
فاطمه
من بیمار تالاسمی هستم 22سلمه از انجایی که تا به حال دهنده نداشتم برای پیوند اقدامی نکردم می خواستم بدونم پیوند در سن من امکان داره یا نه از نظر وضعیت جسمی خیلی خوبم اهنم600 و با پیگیری خوب درمانم هنوز دچار عوارض بیماری از قبیل تغییر چهره نشدم.جوابمو چه جوری بهم اطلاع میدید؟
3.90188s, 21q