دست‌هايمان هنوز آلوده است

۱۳۸۶/۰۲/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3673
دست‌هايمان هنوز آلوده است

اگر به جاي اين همه سر و صدا و دنبال مقصر و متهم گشتن، کمي به وظايفي که به عهده خودمان است، بيشتر توجه مي‌کرديم، الان اوضاع اين‌طور نبود که مي‌بينيم.

تحقيقات نشان مي‌دهد تعداد کمي از مردم امروزي، دستورات ساده و پيش‌پاافتاده بهداشتي را رعايت مي‌کنند. کارهاي ساده‌اي مثل شستن دست بعد از رفتن به توالت، يا قبل از آماده کردن غذا، ديگر به کارهايي «از مد افتاده» تبديل شده‌است.

آمار مي‌گويد تنها 53 درصد مردم بعد از عطسه و سرفه و آلوده‌شدن دست‌هايشان به ترشحات احتمالاً ويروسي تنفسي، آنها را مي‌شويند و فقط 22 درصدشان بعد از دستمالي کردن حيوانات، دست شستن را واجب مي‌دانند و آن را انجام مي‌دهند.

بنابر تازه‌ترين آماري که وزارت بهداشت انگلستان ارائه داده، يک نفر از هر 10 انگليسي، بعد از توالت دستش را نمي‌شويد و يک‌چهارم مردم اين کشور بعد از نوازش حيوانات محبوب خانگي، بدون اين که اهميتي به شستن دست‌ها بدهند، سراغ تهيه و آماده کردن غذا مي‌روند!

متاسفانه رعايت بهداشت در آقايان، بنابر همين آمار، ضعيف‌تر از خانم‌هاست و آقايان درجه تاسف از اين آمار را به مراتب بالاتر مي‌برند.

در آمار سال گذشته اين کشور هم اوضاع به همين ترتيب است، يعني مشخص شد که بيش از نيمي از شهروندان، اصول ساده بهداشت را در آشپزخانه رعايت نمي‌کنند.

همين آمار باعث شد که سال گذشته دولت انگلستان تنها 5/2ميليون پوند صرف آموزش موارد ابتدايي، مثل نحوه صحيح شستشوي دست‌ها و اهميت آن به مردم بکند.

 نکته جالب اين که به عقيده اين کارشناسان، مکان‌هاي عمومي نظير توالت‌هاي شهري، به خصوص در کشورهاي پيشرفته، بسيار تميزتر از توالت‌هاي خانه‌هاست.

همين‌طور تخته‌هاي برش گوشت، کليدهاي برق و دستگيره درهاي خانه‌ها، جزء آلوده‌ترين جاهايي هستند که مي‌توانند منبع مهمي براي انتقال انواع ويروس‌ها و باکتري‌ها باشند.

همين اطلاعات به تنهايي توجيه مي‌کند که چرا فقط در انگلستان، به گزارش بي‌.بي‌.سي، سالانه 90 هزار مورد مسموميت غذايي گزارش مي‌شود.

بگذريم از مواردي که به بيمارستان مراجعه نمي‌کنند و بنابراين گزارش نمي‌شوند و همين‌طور از موارد مختلف بيماران آنفلوآنزايي و سرماخورده که از همين طريق به ويروس‌هاي محيط‌شان آلوده شده‌اند.

اينها همه در حالي است که کارشناسان بهداشتي تاکيد زيادي روي شستن مکرر دست‌ها طي روز دارند. آنها مي‌گويند اگر مي‌خواهيد راه انتقال ويروس‌ها و به دنبال آن بيماري‌هاي پي در پي تنفسي يا گوارشي را بگيريد، بايد حداقل روزي 6 يا 7 بار دست‌هايتان را بشوييد.

پروفسور جان آکسفورد، استاد ويروس‌شناسي در دانشگاه «کوئين‌ماري» لندن، در واکنش به اين آمار وزارت بهداشت مي‌گويد: «مردم در گذشته و در سال‌هاي قبل از جنگ جهاني دوم، بيشتر به اصول بهداشتي پايبند بودند؛ سال‌هايي که هنوز آنتي‌بيوتيک کشف نشده‌بود و انواع مختلف آن تا اين اندازه رواج پيدا نکرده‌بود.»

اگر اين اظهارنظر درست باشد، به نظر مي‌رسد مردم با کشف آنتي‌بيوتيک‌ها و همين طور انواع و اقسام ضدعفوني‌کننده‌هاي رنگارنگ، دچار نوعي راحتي خيال کاذب شده‌اند.

شايد هم مظاهر تمدن جديد و تروتميزي‌هاي ظاهري و زرق‌وبرق‌ها، باعث شده اين طور حس کنند و اين قدر نسبت به رعايت بهداشت بي‌مبالات شوند. شايد هم جلوي جمع، اين چيزها را، به عنوان جزئي از آداب معاشرت، رعايت مي‌کنند و بعد، به قول حافظ، «چون به خلوت مي‌روند، آن کار ديگر مي‌کنند.»
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.25546s, 18q